به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری در جشن مبعث پیامبر اکرم(ص) در حسینیه تهرانی‌ها اظهار کرد: با رهنمود پیامبران می‌توانیم از باطن و ملکوت زمان بهره‌مند شویم، بعثت دارای شب و روز پر ملکوت، الهام‌بخش و راهگشاست.

وی با بیان روایات تأکید کننده بر شب‌زنده‌داری در شب بعثت، گفت: توصیه‌شده که بخشی از شب مبعث را بیدار بمانید، نماز بخوانید و استفاده کنید، حالت شکر بر خود بگیرید و شکر این نعمت بزرگ را به‌جا آورید ؛ صدرنشین فهرست مطالبات تأکید شده بندگان در شب مبعث، طلب مغفرت است که به ما کمک می‌کند تا از سفره‌های ملکوت زمان در ماه رجب و در اوج این ماه که شب و روز مبعث است، بهره و توشه کافی برای سفر ابدی خود ببریم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور ضمن دعوت از همگان برای شناخت و معرفت به حقیقت مبعث، بیان داشت: بهترین راه شناخت این حقیقت بزرگ در مراجعه به کلام قرآن است، چند مطلب درباره مبعث در قرآن به‌عنوان نکات محوری مطرح می‌شود، نکته اول این‌که پدیده بعثت را خداوند یک سنت استوار مبتنی بر فضل خود در تاریخ انسان‌ها معرفی می‌کند؛ بعثت یعنی برانگیختن فردی از انسان‌ها به دست خداوند برای گشودن رابطه میان انسان و حضرتش که از حضرت آدم(ع)آغاز شد.

وی تأکید بر ضرورت حضور نبی و پیامبر میان انسان‌ها را شرح داد و افزود: نمی‌شود انسان باشد و پیامبرش که خط ارتباطی مستقیم با خدا است، نباشد؛ قاعده لطف را بزرگان ما می‌گفتند و وجود پیامبر را از همین قاعده نیکو می‌دانستند؛ همه پیامبران تأکید بر پرستش خداوند و پرهیز از پیروی از طاغوت داشتند؛ پیامبر ما، این مکتب فکری را جمع‌بندی کرده و خداوند سخن آخر را در بعثت ایشان مطرح کرد.

وی از دلایل ختم نبوت، به خوش ظرفیت بودن خاتم انبیا اشاره کرد و گفت: خداوند بعثت پیامبر را در آیات بسیاری به ذات اقدس خود نسبت می‌دهد، بعثت از نام‌های مقدس «هادی، رحیم، رئوف، لطیف و رحمان» خداوند متعال صادر می‌شود؛ ظهور و عینیت کامل این اسامی را در وجود حضرت محمد(ص) می‌بینیم و پیامبران پیشین، بخشی از همین نور بودند که درخشیدند اما در حقیقت باید بدانیم که محمد مصطفی(ص)، مبعوث اول است.

حاج علی‌اکبری به احترام ویژه خداوند در قرآن کریم به وجود مقدس پیامبر(ص) اشاره و خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن پیامبر را در قله احترام قرار می‌دهد به‌نحوی‌که ایشان را هرگز به نام  صدا نمی‌زند و همواره می‌فرماید «یا ایها الرسول»، «یا ایهاالنبی» و مشابه آن، درحالی‌که در مورد سایر پیامبران نام آنان را می‌آورد؛ ایشان تنها پیامبری هستند که خداوند به جانش سوگند یاد می‌کند، به شهر او و جایی که او در آن هست سوگند می‌خورد.

وی با بیان برخی خصوصیات پیامبر در اشارات قرآنی، مطرح کرد: خداوند فرموده پیامبر اکرم برای خوشبختی همه شما حریص است، برای همه شما دلسوز است و نسبت به مؤمنان شما، نهایت رأفت، مهرورزی و محبت دارد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با ذکر فرمایش رهبر حکیم انقلاب در رسای شخصیت پیامبر اسلام(ص)، بیان کرد: اگر بخواهیم بدانیم که جایگاه پیامبرمان در نگاه خداوند چگونه است، همین آیه کافی است «ان الله و ملائکه یصلون علی النبی!» که این بخش از آیه گزارشی است شنیدنی و در پی خودفرمانی دارد برای ما که می‌فرماید «یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما!» در واقع خداوند می‌خواهد در ثناخوانی این حقیقت مقدس، ما از قافله عقب نمانیم، همچنین ما را امر به تسلیم بودن در برابر فرمان پیامبر خود می‌کند.

وی با بیان نکات معرفی پیامبر در قرآن، افزود: در قرآن بر مقام بندگی، رسالت، مظهریت ایشان بر علم خداوند، به اخلاق نیکوی ایشان تأکید می‌شود که «لانک علی خلق عظیم!» در قرآن به صراحت گفته می‌شود که توقع دارم به پیامبر در وقار او، خیرخواهی، نرمش، استواری‌اش، مهربانی و خوش‌اخلاقی‌اش به وجود مقدس ایشان شبیه بشوید!

حاج علی‌اکبری، سومین نکته قرآنی در وصف بعثت را خود قرآن دانست و بیان کرد: مبعث، جشن تولد قرآن کریم است؛ قرآنی که با «اقرا» شروع شد، چه شروع عجیبی دارد این بعثت، قرآن با مبعث به بشریت هدیه شد!

وی به بیاناتی از امام راحل(ره) تأکید داشت و گفت: ایشان گفتند «اگر قرآن نبود باب معرفت الله بسته بود تا ابد!» حلقه آخر کتاب‌های الهی این قدر اهمیت دارد! و جای دیگری فرمود «من هرچه با غیر قرآن گذراندم ضرر کردم!» پس بدانیم که شب مبعث شب بازکشت و آشتی با قرآن است.

وی با اشاره به آیه دوم سوره جمعه گفت: این آیه فلسفه بعثت را می‌گوید، می‌فرماید «هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمه» که آیات الهی را تلاوت کنید، شما را تزکیه می‌کند، قرآن شما را تمیز می‌کند، کتاب و حکمت را به شما آموزش دهد و علاوه بر این‌ها می‌گوید «لیقوم الناس بالقسط» اقامه عدل می‌کند به‌وسیله مردم و از راه بالا بردن سطح فکر آنان.

حاج علی‌اکبری هم‌چنین مطلب پنجم را در مخاطبان بعثت دانست و گفت: تفاوت اساسی پیامبر خاتم(ص) با سایر پیامبران، آن است که فرمود «انی رسول الله علیکم جمیعا» و در جای دیگر فرمود «لالناس کافه!» یعنی برای همه ملیت‌ها، قومیت‌ها و تا ابد کفایت می‌کند.

وی ضمن آرزوی ظهور برای منجی عالم بشریت، اظهار داشت: کار عظیم پیامبر ناتمام ماند و خاتم اوصیا آن را کامل و تمام می‌کند، در این شب مبعث بشارت می‌دهم به همه شما که آن روز موعود نزدیک است ان شاالله، «ان هم یرونهوا بعیدا و نراه قریبا»، با همین رهبر فرزانه، همین نظام اسلامی و سرمایه خون شهدا دفاع مقدس و دفاع از حرم به محضر ایشان می‌توانیم برسیم اما باید امتحان خود را در حمایت از نماینده امام زمان(عج) بهتر بدهیم، مسؤولان ما باید تجدیدنظر کنند در این خصوص، چراکه نمره آنان جای بحث دارد!

وی در پایان به بیانات اخیر سید حسن نصرالله اشاره داشت و با ابراز تأسف بیان کرد: سید حسن نصرالله گفت که اخیراً ما در موضوع اطاعت از ولایت‌فقیه از بعضی ایرانی‌ها جلو افتادیم! برخی می‌خواهند طبق اصل‌های قانون اساسی این مقام را حمایت کنند اما ما مصمم هستیم تا این نائب بر حق را عیناً ولایت حضرت حجت(عج) بدانیم.

انتهای پیام/