به گزارش صبح توس؛ مبعث از ریشه فعل «بعث» به مبنای برگزیده شدن و انتخاب شدن است و در ادبیات اسلامی روزی است که رسول اکرم (ص) به غار حرا و معراج رفتند و به مقام رسالت پروردگار نائل آمدند.

رسول اکرم در این زمان چهل سال داشتند و زمانی که پس از چرای گوسفندان به غار حرا برای عبادت و راز و نیاز رفتند فرشته وحی جناب جبرائیل (ع) بر رسول اکرم (ص) نازل شدند و بشارت پیامبری را بر ایشان دادند، روز مبعث روز خاموشی جهل و نادانی بشر و روشن شدن مسیر صحیح کمال برای انسان ها است، انسان های که پیش از بعثت چنان در جهل ونادانی غرق بودند که حتی به فرزندان خود نیز رحم نمی کردند و آن ها را زنده به گور می کردند.

 

شاید بتوان گفت تاریخ بشر به دو بخش قبل از بعثت رسول گرامی اسلام و بعد از آن تقسیم می شود زیرا مردمانی که در خرافی ترین زندگی و اوج بردگی و انحراف ادیان قبلی توسط علمای سودجو بودند اسلام را یافتند و به آن گرویدند.

 

روایت های شیعه و سنی

بر اساس باور شیعیان، حضرت محمد (ص) در روز ۲۷ رجب عام الفیل، سال ۱۳ پیش از هجرت مبعوث شد اما اهل تسنن تاریخ دقیق بعثت پیامبر مشخص نیز ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان بوده است، شیعیان این روز را جشن می‌گیرند و در روایات اسلامی اعمال مستحبی برای روز مبعث پیش بینی شده‌است که از  جمله آن ها دعا، نماز و غسل مستحب از اعمال این روز است.

 

بخوان به نام پروردگارت

 

امام حسن عسكرى (ع) در توصيف بعثت نبى اكرم می فرماید: «... تا اين كه به چهل سالگى رسيد، و خداوند قلب كريمش را بهترين و والاترين و خاشع‌ترين و مطيع‌ترين قلب‌ها يافت. پس به درهاى آسمان اجازه داد و آنها بازشدند و به ملائكه اجازه داد و آنها نازل شدند و در اين حال محمد (ص)  به آنها مى‌نگريست.

 پس رحمت از طرف عرش بر وى نازل شد و او به روح الامين، جبرئيل- طاووس ملائكه- نگاه مى‌كرد، جبرئيل نزد او فرود آمد و دستش را گرفت و تكان داد و گفت: اى محمد! بخوان، محمد فرمود: چه چيزى را بخوانم؟ گفت: اى محمد! «اِقْرَاْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذي خَلَقَ * خَلَقَ الْاِنسانَ مِنْ عَلَقَ * اِقْرَا وَ رَبُّكَ الْاَكْرَمُ * اَلَّذي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ.» به نام پروردگارت- كه هستى را آفريد- بخوان همو كه انسان را از خون بسته آفريد، بخوان كه پروردگارت از همه ارجمندتر است، همو كه با قلم تعليم داد و آن چه را كه انسان نمى‌دانست به او آموخت.

 

عظمت حضرت رسول (ص) بعد از نبوت

به روايتي، جبرئيل امين با هفتاد هزار فرشته و ميكائيل با هفتاد هزار فرشته فرود آمدند و براي آن حضرت، كرسي عزت و كرامت آوردند و تاج نبوت و رسالت را بر سر آن بزرگوار گذاشتند و لواي حمد را به دستش داده و گفتند بر فراز اين كرسي برو و خدايت را سپاس گو.

 به روايت ديگر آن كرسي از ياقوت سرخ و پايه‌اي از آن از زبرجد و پايه‌اي از مرواريد بود و چون فرشتگان به سوي آسمان صعود كردند، آن حضرت از كوه حرا پايين آمد و انوار جلال او را فراگرفته بود، به طوري كه كسي توان نظر كردن به چهره مباركش را نداشت و بر هر درخت گياه و سنگي كه مي‌گذشت، وي را سجده مي‌كردند و با زبان فصيح مي‌گفتند: السلام عليك يا نبي الله، السلام عليك يا رسول الله.

 

خدیجه و علی اولین زن و مرد مسلمان

همين كه وارد خانه شد از نور چهره مباركش خانه خديجه كبري سلام الله علیها منور شد و آن بانوي پرهيزكار پرسيد: اي محمد! اين چه نوري است كه در تو مشاهده مي‌كنم؟ حضرت فرمود: اين نور پيامبري است، بگو: لا اله الله، محمد رسول الله. خديجه گفت: من سال‌هاست كه پيامبري تو را مي‌دانم و هم اكنون نيز شهادت مي‌دهم كه خدايي جز خداوند يكتا نيست و تو رسول و پيامبر خدايي؛ بدين گونه خديجه نخستين كسي بود كه به همسرش حضرت محمد (ص) ايمان آورد.

از ميان مردان نيز امام علي بن ابي‌طالب (ع) به محض ديدن چهره نوراني پيامبر (ص)به وي ايمان آورد و شهادتين را بر زبان جاري كرد، از آن پس پيامبر صلی الله علیه و آله در كنار خانه خدا نماز مي‌گذارد و خديجه سلام الله علیها و علي علیه‌السلام بر او اقتدا مي‌كردند و نماز مي‌خواندند؛ اين سه نفر با جان و مال و هستي خويش اسلام را پرورانده و فراگير نمودند.

 

اعمال عبادی شب و روز مبعث

شب و روز مبعث برای مسلمانان شرافتی ویژه دارد. تا جایی که برخی آن آن را شريف‏تر از تمام روزها و شبها دانسته اند.،در کتاب مفاتیح الجنان برای شب و روز مبعث اعمالی ذکر شده است که عبارتند ازغسل، نماز مخصوص این شب، دعای مخصوص این شب، زیارت امام علی علیه السلام.

اعمال روز مبعث نیزغسل، روزه، بسیار صلوات فرستادن، زیارت پیامبر و امام علی (ع)، نماز ویژه این روز، نمازی از امام جواد علیه السلام و دعای ویژه این روز در مفاتیح الجنان است.

 

انتهای پیام/