به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه چناران با تبریک مبعث پیامبر اسلام (ص) اظهار داشت: واقعه بعثت رسول گرامى اسلام - صلی‌الله علیه وآله وسلم- را بايد بزرگ‌ترین واقعه دينى و الهی دانست چراكه آغاز رسالت آخرين پيامبر الهى و شروع دعوت به آخرين دين يعنى اسلام و آخرين كتاب و معجزه جاويدان يعنى قرآن است. به همین‏ دليل اين واقعه الهى، از اهميت و منزلت والايى در اعتقادات دينى برخوردار است، چراكه در حقيقت خداوند بر بندگان خود منت گذاشته و با فرستادن رسول و نزول وحى و ابلاغ فرامين دينى، راه سعادت دنيوى و اخروی را براى بشر تعيين نموده است.

بعثت رسول اکرم (ص) بزرگ‌ترین واقعه دينى و الهى است

خطیب جمعه چناران ادامه داد: یکی از ابعاد زندگی پیامبر اسلام - صلی‌الله علیه وآله وسلم- که کمتر موردتوجه قرار گرفته است، شیوه آن حضرت در تبدیل جامعه جاهلی به جامعه اسلامی است. پاسخ به این پرسش که، پیامبر اسلام - صلی‌الله علیه وآله وسلم - چگونه توانست در فرصتی اندک و با امکاناتی ناچیز، آن‌چنان تغییراتی در سطح فرد و جامعه به وجود آورد که پس از مدتی، جامعه‌ای کاملاً متفاوت با آنچه پیش از آن بوده است، پدید آورد، هر چه باشد، پاسخ به مشکلات عصر ما و جامعه ما است.

استفاده پیامبر (ص) از تئوری فرهنگی در گذار از جامعه جاهلی به جامعه اسلامی

وی افزود: حضرت محمد - صلی‌الله علیه وآله وسلم - در جریان تغییر، تبدیل و گذار از جامعه جاهلی به جامعه اسلامی از شیوه‌های فرهنگی بهره جسته است. در رأس اقدامات آن حضرت، اقدامات فرهنگی و محتوایی قرار داشته و به تعبیر امروزه، آن حضرت از تئوری فرهنگی، استفاده کرده است. بر اساس این نظریه، پس‌ازآن که فکر، اندیشه و باور انسان تغییر کرد، رفتار و کردار او نیز تغییر خواهد کرد، لذا تغییر در محتوای باطنی انسان‌ها عاملی سرنوشت‌ساز به شمار می‌آید. حتی وقتی پیامبر اسلام - صلی‌الله علیه وآله وسلم -تشکیل حکومت داد، بازهم به، فکر و فرهنگ، اولویت می‌داد.

امروز جاهليت قبيلگى در خدمت جاهليت مدرن قرار گرفته است

وی خاطرنشان کرد: جاهليت قبيلگى در خدمت جاهليت مدرن قرار گرفته و براى آنان خوش‌خدمتی می‌کند. حكومت‏هايى كه بويى از دموكراسى و مردم‌گرایی نبرده‏اند و با استبداد و قدرت برآمده از قبيله و پيوندها و روابط قبیله‌ای و خويشاوندى خود و به بهانه دفاع از دين اسلام و با سلطه بر منابع طبيعى همچون نفت و ثروت بادآورده آن، قدرت‌نمایی مى‏كنند، قدرت‌نمایی‌ای كه به‌حق بايد آن ‏را جاهليت و از نوع قبیله‌ای آن دانست.

امام‌جمعه چناران گفت: اين شرايط همان چيزى است كه در روايات اسلامى از آن به «جاهليت اخرى» تعبير شده است. ويژگى‏هاى مهم اين دوره جاهليت، مشابه با دوره "جاهليت اولى" در عصر پيامبر است، اوصافى چون غلبه ارزش‏هاى مادى بر ارزش‏هاى الهى و دينى، غلبه يافتن ثروت و قدرت بر معنويت، قدرت يافتن ثروتمندان با تطميع و فريب بر ضعيفان، زورگويى و ظلم ظالمان بر ضعيفان، انحراف افکار عمومی از طريق تسلط بر فكر و ذهن انسان امروز، فريفتگى ثروتمندان و بازيچه شدن توسط قدرتمندان و مهم‌تر از همه انحراف دين از مسير واقعى و حقيقى آن است.

بازگشت ثبات به سوريه امنيت فلسطين اشغالى را تهدید می‌کند

 وی با اشاره به پشت پرده حمله رژيم صهيونيستى به پايگاه تيفور سوريه گفت: ‏وقوع اين حمله را مى‏توان زمینه‌سازی محور آمريكايى - صهيونيستى براى شروع فصل جديدی از تنش و بحران در منطقه ارزيابى كرد بااین‌حال بديهى است كه بروز هرگونه تنش جديد در منطقه صرفاً به زيان جبهه مقاومت و منطقه تمام خواهد شد زيرا با پاک‌سازی غوطه شرقى و آزاد شدن مناطق اشغالى گروه‏هاى تكفيرى دولت و ارتش سوريه قادر شده‏اند تا به‌خوبی اقدام به اعمال حاكميت قانونى در سرتاسر خاك سوريه کنند.

حجت‌الاسلام تاجی عنوان کرد: جبهه آمريكايى - صهيونيستى با اين پیش‌فرض كه بازگشت ثبات به سوريه منجر به تهديد شدن امنيت فلسطين اشغالى خواهد شد، با بهانه كردن حوادثى مانند واقعه دوما در تلاش براى جبران شكست‏هاى جبهه عربى - تكفيرى و براى تزريق تنش و درگيرى مجدد در منطقه هستند.

منافع كلان ملت از كوچ به پیام‌رسان‌های داخلى

 وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب به صيانت از حريم خصوصى مردم در پيام‏رسان‏هاى داخلى،‏ گفت: تأكيد رهبر فرزانه انقلاب اسلامى بر لزوم صيانت از حريم خصوصى افراد كه هرگونه تعرض به امنيت و حريم داخلى مردم را «حرام شرعى» خواندند، نشان مى‏دهد كه نظام اسلامى در حفاظت از حقوق مردم، مصمم و بدون اغماض برخورد خواهد كرد.

وی ادامه داد: از سوى ديگر كارشناسان حوزه فناورى با اشاره به آماده شدن كوچ كاربران ايرانى به سمت پیام‌رسان‌های داخلى بر اين مسئله تأکیددارند كه انتقال ده‏ها ميليونى كاربران، قطعاً با مشكلاتى همراه خواهد بود اما تحمل و صبورى كاربران می‌تواند در درازمدت منافع كلان و بى‏نظيرى را نصيب ملت ايران و جمهورى اسلامى ايران نمايد.

همه احزاب از اقدامات دولت در كنترل ارز حمايت کنند

خطیب جمعه چناران با اشاره به لزوم حمايت از اقدامات دولت در تنظيم نرخ ارز گفت: گرچه برخى از چهره‏هاى اقتصادى و منتقدان دولت افزايش نرخ ارز را ناشى از نحوه مديريت بازار و سياست‏هاى اقتصادى و قرار دادن همه تخم‏مرغ‏هاى دولت در سبد برجام دانستند؛ اما واقعيت اين است كه اوضاع سياسى كشور و وضعيت اقتصادى حاكم بر آن، به‏هيچ‏عنوان تاب‌وتوان بحث و طرح مباحث حاشيه‏اى، عوام‏فريبانه و استفاده ابزارى از قيمت ارز براى نيل به اهداف سياسى را ندارد و همه احزاب و جريان‏هاى سياسى با هر گرايشى كه دارند، بايد آستين همت را بالا زده و از اقدامات دولت در كنترل ارز حمايت نمايند.