به گزارش صبح توس؛ رضا شیران خراسانی نماینده مردم مشهد و کلات شب گذشته در برنامه تلویزیونی اشاره شبکه استانی سیمای خراسان رضوی به بررسی مسائل کشور و حوزه انتخابیه پرداخت و اظهار کرد: چرا فقط برای مردم تکلیف تعیین می‌شود و از حقوق مردم چیزی گفته نمی‌شود در حالیکه بخش اعظمی از وظایف به عهده دولت است.

وی افزود: اگر ما درصدی از هدررفت انرژی برق قبل از رسیدن به منازل را جلوگیری کنیم به نرخ امروز 4200 میلیارد تومان در سال صرفه جویی کرده‌ایم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروزه در دنیا هدر رفت برق در شبکه‌های توزیع حدود 5 تا 6درصد است اما متوسط هدررفت در کشور ما حدود 14درصد است.

شیران در ادامه گفت: تمام مبلغی که امسال به بزرگترین وزارتخانه که آموزش و پرورش است اضافه کردیم تا مشکل بازنشستگان و پاداش سنواتی‌ها را حل کند 5200 میلیارد تومان است و از طرف دیگر یک درصد جلوگیری از هدر رفت برق 4200 میلیارد تومان است و این گرانی‌ها باعث شده که کشور را گران اداره کنیم و وقتی کشور را گران اداره کنیم به مردم خدمت و کالا گران می‌فروشیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به لایحه بودجه 97 گفت: اگر بودجه سال97 را بررسی کنیم مبلغی حدود 290هزار ملیارد تومان هزینه جاری کشور است یعنی روزانه حدود 800ملیارد تومان، هزینه راه آهن تهران تا همدان 930میلیارد تومان است یعنی روزانه می‌توانیم تقریبا به اندازه راه اهن تهران تا همدان ریل‌کشی داشته باشیم.

وی در خصوص مشکلات حوزه تامین اجتماعی تصریح کرد: در حوزه تامین اجتماعی قانونی به عنوان بیمه کارگران ساختمان وجود دارد که بیش از 900هزار نفر بیمه شده‌اند و همه کارشناسان اعتقاد دارند حداقل 40درصدکارگر ساختمانی نیستند.

رضا شیران ارائه خدمات گران به مردم و گران اداره کردن کشور را موجب گران شدن تولیدات تولیدکنندگان دانست و افزود: اگر قرار است کالای ایرانی جایگاه خودش را پیداکند باید به تولید کننده خدمات ارزان ارائه کرد.

وی با تأکید براینکه ما در ارائه خدمت گوی سبقت گران فروشی را ربوده‌ایم تصریح کرد: ما برقی که به تولیدکننده می‌دهیم گران است، آب همینطور. تمام مشکلی که در آب داریم به‌خصو در استان قاطعانه اعتقاد دارم در مدیریت است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهر مشهد 170میلیون مصرف آب دارد و 30 میلیون مترمکعب هزینه هدررفت آب که با به معنی هدررفت پول مردم است و در نتیجه آب را گران به ما می‌فروشند.

شیران در این خصوص که باید کمک کنیم کالای ایرانی در حوزه صادرات جایگاه خودش را پیدا کند تشریح کرد: درحوزه صادرات کالا هم وزارت خارجه باید جدی‌تر عمل کند و دیپلماسی جدی اقتصادی داشته باشد. باید وزارت خارجه در این بخش فعال باشد، معاونت اقتصادی را شکل داده‌اند ولی هنوز فعال نیست.

آب و برق گران برای تولیدکنندگان

وی کیفیت تولیدات ایرانی را یکی از مهم‌ترین مسائل در ترویج کالای ایرانی دانست و افزود: تولیدکننده حتما باید در حوزه فناوری به‌روز باشد، یعنی تولید علم کند و علم خود را به ثروت تبدیل کند.

شیران ادامه داد: به عنوان مثال در بخش کشاورزی ما کشور خشکسالی هستیم در دنیا هشت دهم درجه هوا گرم شد و در ایران 1.1 و کشور ما به خاطر سوخت‌های فسیلی و مسائل محیط زیستی دچار خشکسالی و کم ما آبی شدیم.

وی با تأکید براینکه حتما باید امروز در زمین مصرف اب با اخرین فناوری کار کنیم، تصریح کرد: در کلات درحوزه دامداری کار کردند تا بتواند با همان تغذیه نرخ بهره‌وری به دو برابر برسد. امیدواریم باتوجه به دو سده قره‌تیکان و چهچه و تخصیص اب داده شده به امید خدا این کشاورزان به این تخصیص برسند و امسال بتوانیم در تولید محصولات کشاورزی رتبه ی خوبی در کشور داشته باشیم.

وی در خصوص عمل نکردن بانک‌ها به تعهدات خود در راستای حمایت و ایجاد نقدینگی تصریح کرد: ما اراده  جدی در حل مشکل تولید نداریم اگر اراده جدی باشد باید همه هم راستا حرکت کنند.

شیران گفت: این اراده جدی در راستای تامین منابع مالی تولید در حداقل است و در بخش‌های کوچک‌تر هم بانک‌ها دستورالعمل‌های دولت یا قانون را عمل نمی‌کنند.

افزایش قیمت دلار مبنای علمی ندارد

نماینده مردم مشهد و کلات با بیان اینکه افزایش قیمت دلار هیچ مبنای علمی ندارد، گفت: وقتی دلار در کشور گران می‌شود که تراز ارزی کشور منفی باشد اما تراز ارزی کشورمان مثبت است یعنی میزان دلاری که ما از درامد حاصل می‌کنیم و منابع ما هست از میزان دلار مصرفی بیشتر است و این در حالی است که در کشور تراز ارزی مثبت است اما چرا باید این اتفاق برای دلار بیافتد.

وی وضعیت فعلی دلار را نشان‌دهنده این دانست که مجموعه اقتصادی دولت با شرایط جامعه هماهنگ نیستن، فزود: دولت علاقه‌مند بود بنزین گران شود اما وقتی مجلس اجازه نداد بنزین گران شود دولت 17500 میلیارد تومانی که می خواست از گران شدن بنزین بدست اورد از طریق افزایش قیمت دلار از 3500 تومان مصوب در مجلس به 4200 بدست اورد.

شیران گفت: این اختلاف دقیقا اختلاف تبصره 20 لایحه بودجه سال97 است و دولت چون نتوانست از حوزه گران شدن بنزین برای خودش ایجاد منابع کند از این طریق برای ایجاد منابع کرد اما خسارت را مردم دیدند.

بدقولی وزارت اقتصاد و دارایی

نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص ورود کالای قاچاق گفت: درکشور زمانی صحبت بود 25میلیارد دلار کالای قاچاق وارد می‌شود اما امروز اماری که می‌دهند می‌گویند جلوگیری کرده‌ایم و به 12 میلیارد دلار رسیده است.

وی ادامه داد: اگر من به انتهای بازار امام رضا(ع) مشهد که یکی از مراکز تولیدکنندگان است، بروم، باید بوی چسب کفش به مشام و صدای چرخ بافندگی در حوزه البسه به گوش برسد که نمی رسد. قاچاق یک چمدان نیست قاچاق در سطح وسیع کانتینری است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قول وزیر اقتصاد و دارایی برای نصب دستگاه کنترل اشعه ایکس در گمرک دوغارون، گفت: وزیر 4 ماه پیش این قول را به ما دادند که یک ماهه انجام می‌شود اما تا امروز نصب نشده‌است.

وی افزود: چرا دستگاههایی که خریداری شده نصب نمی‌شود من تقاضا دارم دستگاه‌های نظارتی به این مسئله ورود پیدا کنند. بحث کالای قاچاق عمده در گمرک است.

شیران تصریح کرد: ما می‌توانیم کالای قاچاق را به حداقل برسانیم و باید این اراده را داشته باشیم.

انتهای پیام