سید صباح زنگنه مشاور سابق رئیس قوه قضاییه در گفتگو با صبح توس؛ پیرامون تهدیدات آمریکایی نسبت به حمله نظامی به سوریه اظهار کرد: آمریکا و برخی از کشورهای غربی مشکلات متعددی با توسعه نفوذ روسیه و ایران در خاورمیانه احساس می کنند و برای کنترل این نفوذ سعی می کنند با ایجاد موج جنگ روانی و اقدامات نظامی محدود نفوذ را محدود و ضعیف کنند.

وی افزود: در نگاه کلان مشکلی که آمریکا لمس می کنند گسترش و توسعه نفوذ محور مقاومت در سوریه است چراکه روسیه با توسعه پایگاه طرطوس امکانات سوریه در این نقطه مستقر می شود و عملا فاصله ای بین ناتو در شمال و جنوب آن یعنی اسرائل به وقوع می پیوندد و این برای آمریکا غیر قابل تحمل است.

مشاور سابق رئیس قوه قضاییه گفت: با پیروزی های ارتش سوریه در آزادسازی غوطه شرقی و منطقه مهم «دوما» عملا آرزوهای آمریکا و متحدان منطقه ای آن مانند عربستان و ترکیه بر باد فنا رفته است.

سفیر پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی افزود: دشمنان انتظار داشتند با تمرکز بر غوطه شرقی در فرصت زمانی مناسب شهر دمشق را تصرف کنند و حکومت سوریه را سرنگون کنند و لذا با شکست این طرح ها و آرزوها طبعا شاهد عصبانیت و عکس العمل های گوناگون آنها هستیم.

زنگنه تصریح کرد: به نظر می آید با توازن قدرت در سوریه و پیروزی های محور مقاومت امکان حمله گسترده وجود نخواهد داشت.

سفیر پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی افزود: متحدان سوریه و محور مقاومت از تمامیت ارضی و از سلامت نظام و دولت سوریه دفاع می کنند و از اینکه تغییر نظام ها و رژیم ها از طریق اعمال قدرت خارجی باشد مانع می شوند و همچنین از اینکه نیروهای تروریستی در منطقه اوج و قدرت بگیرند ممانعت به عمل می آورند.

مشاور سابق رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: داعش و گروه های تروریستی دیگر مانند جیش الاسلام و جبهه النصره از این نوع فضای تهدید آمیز و انواع فشارهای نظام بر سوریه سوء استفاده می کنند و به بازسازی نیروها در این منطقه اقدام خواهند کرد.

وی با اشاره به احتمال توسعه عملیات های تروریستی در سوریه با اعمال فشارهای خارجی افزود: البته با ادامه این فشارها قطعا تهدیدات برای مناطق اروپایی نیز بوجود خواهد آمد.

انتهای پیام/