صمد قائم پناه در گفتگو با صبح توس؛ با اشاره به راهپیمایی های اخیر فلسطینی ها با محوریت بازگشت آوارگان به سرزمین مادری خود اظهار داشت: پس از جنگ های چهارگانه و متوالی، بسیاری از شهروندان فلسطینی مجبور به ترک منازل خود شده و به کشورهای مختلف از جمله لبنان مهاجرت کردند و هم اکنون بسیاری از این آوارگان به دنبال بازگشت به سرزمین مادری خود شده اند.

وی ادامه داد: بازگشت آوارگان فلسطینی در کنار مسائلی همچون آزادسازی قدس، تشکیل دولت مستقل فلسطینی، توقف شهرک سازی ها و.. از جمله مهمترین موضوعاتی است که در مذاکرات صلح دهه90 میلادی مطرح بود و توسط رهبران فلسطین و سازمان آزادی بخش فلسطین بارها پیگیری شد اما اسرائیل به هیچ یکی از این موارد پایبند نبوده و متاسفانه نه تنها شهرک سازی رژیم اشغالگر متوقف نشد بلکه مساله قدس محل منازعه ای جدید شده و مساله بازگشت آوارگان نیز لاینحل باقی مانده است.

وی با بیان اینکه رهبران آمریکا طی دو دهه گذشته که میزبانی مذاکرات صلح را نیز بر عهده داشته اند بارها مطالبات مردم فلسطین را  در ظاهر در دستور کار قرار داده اند اما هیچ یکی از این مطالبات اجرائی نشده است، افزود: در برخی مقاطع زمانی رهبران فلسطین حاضر بودن با مسکوت گذاشتن این مساله امتیازاتی همچون تشکیل دولت مستقل و مساله قدس  از طرف مقابل بگیرند اما این رویکرد هم موفق نبود.

بازگشت آوارگان فلسطینی کابوس رژیم صهیونیستی است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بازگشت آوارگان و پناهندگان فلسطینی یکی از مهمترین ترس های رژیم اشغالگر قدس بوده، زیرا اگر این مساله رخ دهد تعادل جمعیتی در سرزمین های اشغالی بهم می ریزد، گفت: دولت اسرائیل امیدوار بود با اعلام مساله تشکیل دولت مستقل فلسطینی بتواند نظر بسیاری از یهودیان را برای پذیرش تابعیت اسرائیل جلب کند و آنان را از اقصی نقاط دنیا به سرزمین های اشغالی منتقل کند اما نه تنها این موضوع عملی نشد بلکه بسیاری از یهودیان به دلیل بی ثباتی های موجود در سرزمین های اشغالی دیگر تمایلی برای ماندن ندارند و بسیاری نیز برای ادامه سکونت در این سرزمین ها دچار تردید شده اند.

قائم پناه تصرح کرد: طی سال های اخیر مساله بازگشت آوارگان فلسطینی به مطالبه ای جدی تبدیل شده و مطرح شدن این مساله از سوی رهبران و مردم فلسطین در مقاطع زمانی مختلف با هدف اعمال فشار به دولت اسرائیل بوده و تلاش می کنند با کوتاه نیامدن از این مطالبه به حق، باعث عقب نشینی اسرائیل از عدم پذیرش حق بازگشت آوارگان شوند.

کارشناس مسائل خاورمیانه تشکیل دولت مستقل فلسطینی را عامل اصلی در تسریع حل مساله بازگشت آوارگان دانست و تاکید کرد: تا زمانی که دولت مستقل فلسطین شکل نگیرد، بازگشت آوارگان فلسطینی مورد پذیرش دولت اسرائیل قرار نخواهد گرفت.

وی در پایان ضمن انتقاد از سکوت مجامع و سازمان های بین المللی در برابر رژیم اشغالگر قدس و مماشات شورای امنیت برای حل این موضوعات و پیگیری مطالبات به حق مردم فلسطین، گفت: متاسفانه واکنش دولت اسرائیل به راهپیمایی موسوم به «حق بازگشت آوارگان» خشونت آمیز بوده و تعدادی از شهروندان فلسطینی در جریان این راهپیمایی ها به شهادت رسیده اند و رژیم اشغالگر قدس می بایست پاسخگوی رفتارهای خشونت آمیز خود در برابر افکار عمومی و جامعه جهانی باشد.

انتهای پیام/