فریدون عباسی در گفتگو با خبرنگار صبح توس با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز و غیرواقعی بودن نرخ آن اظهار داشت: اگر برخی مسئولین با هدف جمع آوری ریال درصدد ایجاد حباب در قیمت ارز می باشند باید بدانند که این روش درستی نیست زیرا بی ثباتی نرخ ارز قدرت سرمایه گذاری در بخش های تولیدی را کاهش می دهد و معتقدیم نرخ دلار می بایست واقعی شود و قیمت واقعی آن هم پایین تر از نرخ های فعلی می باشد.

استاد دانشگاه امام حسین(ع) تهران با تاکید بر ضرورت ثبات اقتصادی در کشور ادامه داد: دولت می بایست مشورت عقلا و کارشناسان اقتصادی را بپذیرید و نرخ دلار و ارز را ثابت نگه دارد تا تکلیف مردم و سرمایه گذاران برای انجام فعالیت های اقتصادی روشن شود زیرا با بی ثباتی قیمت دلار، تولیدات داخلی قابلیت رقابت با محصولات جهانی را نخواهند داشت و در شرایط موجود نیازمند واقعی شدن و ثبات قیمت دلار می باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام پرداخت حقوق در کشور افزود: در اوایل دهه 70 نرخ ارز از 7 تومان به 300 تومان افزایش یافت که آسیب های اقتصادی و اجتماعی بسیار زیادی بر جامعه وارد شد زیرا اقدامی که می بایست شش ساله انجام شود، شش ماهه انجام شد و منجر به شکل گیری پدیده چند شغلی بودن شد و به همین دلیل و با هدف جلوگیری از آسیب های اجتماعی و اقتصادی، دولت می بایست بصورت کارشناسی و دقیق تمام فعالیت و تصمیمات اقتصادی را بر روی کاغذ محاسبه و سپس اقدامات عملی خود را آغاز کند.

این استاد برجسته دانشگاه، حمایت از کالای ایرانی را نیازمند برنامه ریزی فرهنگی و مدیریتی  دانست و تصریح کرد: پذیرش کالاهای ایرانی توسط مردم نیازمند زمان است و می بایست تولید کنندگان به کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش توجه بیشتری نسبت به قبل داشته باشند تا حمایت از کالای ایرانی تبدیل به باوری عمومی در جامعه شود.

وی خاطر نشان کرد: دولت و مسئولین اجرایی نیز می بایست برای تهیه مواد اولیه مناسب و باکیفیت به تولیدکنندگان کمک کنند و منابع لازم و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تامین و با ایجاد ثبات در نرخ ارزها تکلیف سرمایه گذاران و تولیدکنندگان را روشن کنند زیرا نرخ ارز نقش زیادی در بازار و رقابت جهانی دارد.

عباسی با بیان اینکه سطح آموزش در کشور بالاست و نیروهای متخصص بسیار خوبی در داریم، تاکید کرد: نرخ بالای سود بانکی یکی از مهمترین آفت های اقتصادی محسوب می شود زیرا وقتی بانک ها با نرخ های بالای فعلی به تولیدات کنندگان وام و تسهیلات پرداخت کنند عملا قدرت تولید از آنها گرفته خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در پایان با بیان اینکه در کشور مشکل فنی و علمی در حوزه اقتصاد نداریم، تاکید کرد: اگر سیاست های پولی و بانکی، دیپلماسی اقتصادی به خوبی در کشور مدیریت شود، شاهد اقتصادی پویا و موفق خواهیم بود.

انتهای پیام