حسین آبنیکی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ با انتقاد از برخی سخنان مطرح‌شده مبنی بر منسوخ شدن انرژی هسته‌ای در جهان، این نوع نگرش را غیر کارشناسانه عنوان کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین راهبردهای فناوری هسته‌ای در حوزه تولید برق است که اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا روی ساخت راکتورهای اتمی کار می‌کنند و در حال پیشرفت هستند.

 

وی تصریح کرد: امروز دنیا علاوه بر حوزه شکاف در فناوری هسته‌ای و راکتورهای اتمی به سمت حوزه گداخت یعنی انرژی تولیدشده از خورشید رفته است و کشورهای پیشرفته همچنان در حال ارتقا و بهبود راکتورهای خود هستند.

 

رئیس سابق مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی به سایر حوزه‌های فناوری هسته‌ای اشاره کرد و گفت: علاوه بر تولید نیروی الکتریسیته و برق، فناوری هسته‌ای در بخش کشاورزی بسیار مثمر است و می‌تواند تلفات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی را پس از برداشت به‌شدت کاهش داده و مدت نگهداری را توسعه و شرایط نگهداری مواد غذایی را نیز بهبود بخشد.

 

آبنیکی اضافه کرد: این انرژی این توان را به بخش کشاورزی داده که با آفات و سموم مبارزه کند و در این شرایط خشک‌سالی با ایجاد آب‌شیرین‌کن‌های متعدد تولید بخش کشاورزی را نیز صدها برابر افزایش دهد.

 

وی اظهار داشت: امروز شاهدیم که بخشی از محصولات کشاورزی از اروپا به دلایل مختلف برگشت می‌خورد و این بدان معناست که می‌توان با استفاده از انرژی هسته‌ای تمام این کمبودها و اثرات منفی در حوزه صادرات را کاهش داد.

 

آبنیکی، از حوزه پزشکی به‌عنوان دیگر عرصه فناوری هسته‌ای یادکرد و افزود: امروز بسیاری از تجهیزات و اقلام پزشکی توسط این فناوری ساخته می‌شود و ضمن آنکه در درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد بالایی دارد، لذا با این اوصاف کسی نمی‌تواند منکر شود که این شیوه‌ها منسوخ‌شده است.

 

باید از ظرفیت‌های حداقلی هسته‌ای در بخش کشاورزی و صنعت بیشترین بهره‌وری را ببریم

رئیس سابق سازمان توسعه انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به مذاکرات و محدودیت‌های اعمال‌شده این فناوری‌ها همچنان در کشور وجود دارد، افزود: علی‌رغم همه محدودیت‌های اعمال‌شده در مذاکرات هسته‌ای این ظرفیت و توان همچنان وجود دارد که در حوزه صنعت، کشاورزی و پزشکی از حداقل‌های باقیمانده استفاده کنیم.

 

وی گفت: در صورت خروج احتمالی آمریکا از برجام علاوه بر پنج سال گذشته که زمان پیشرفت را از دست دادیم دو سال طول خواهد کشید تا با صرف صدها میلیارد تومان به روال سابق در انرژی هسته‌ای برگردیم‌.

 

آبنیکی در خصوص آینده هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد: آمریکا و اروپا همچنان به دنبال تعبیر گفته‌های اوباما مبنی بر جمع‌کردن تمام پیچ و مهره‌های هسته‌ای ایران و نابودی آن هستند و لذا نباید این اجازه را به آن‌ها داد و از همین ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های مختلف بهترین بهره‌وری را ببریم.

 

انتهای پیام/