فواد ایزدی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس در خصوص اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر احتمال پاره کردن برجام در روزهای اخیر، اظهار داشت: صحبت های ترامپ  جدید نیست و در زمان انتخابات نیز این مسائل را مطرح می کرد.

 

وی با بیان اینکه هدف آمریکا از طرح این مسائل فشار وارد کردن بر اروپا و همراه کردن آنها است، افزود: آمریکا به دنبال این است که از طریق اروپا امتیازات بیشتری از ایران بگیرد و از این جهت می خواهند برجام را گرو بگیرند که اروپا را به خواسته های خود تمکین کنند و ایران هم بر سر مسائل مدنظر آنها راه بیاید.

 

می خواهند برجام را گرو بگیرند

 

کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه تصریح کرد: برنامه ترامپ این است که تا 22 اردیبهشت که تاریخ تعلیق تحریم ها محسوب می شود وقت ببرد و اگر امتیاز بیشتری گرفت برجام  باقی بماند و اگر نگرفت از برجام خارج شود و فشارها و تحریم ها را با هدف سرنگونی دولت ایران افزایش دهد.

 

وی با بیان اینکه ترامپ و اطرافیانش اقلیتی هستند که به دنبال خروج از برجام برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران هستند، خاطر نشان کرد: اگر این فشارها و تهدیدها جواب داد با افزایش این فشار ها به دنبال گرفتن امتیازات دیگری خواهد بود و سیاست ها و خواسته های دیگری را دنبال خواهند کرد.

 

ایزدی گفت: در آمریکا اکثریتی وجود دارند که معتقدند که برجام توافق خوبی برای این کشور است و نباید به آن دست زد و نگران این هستند که اگر آمریکا از برجام خارج شود سرنگونی کشور ایران و گرفتن امتیازات بیشتر از ایران محقق نشود.

 

وی در خصوص اینکه برنده نهایی خروج آمریکا از برجام کدام کشور خواهد بود، تصریح کرد: اگر آمریکا از برجام خارج شد و ایران بعد از خروج از برجام به سمت تجهیز برنامه هسته ای کشور و مقاومت بیشتر در مقابل ابرقدرت ها حرکت کرد و متوجه شدیم که تفکر غرب زدگی جواب نمی دهد در این صورت مطمئناً خروج آمریکا از برجام به نفع ایران خواهد بود.

 

انتهای پیام/