فرید سرجمعی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: ثبت نام از متقاضیان خرید تخم نوغان از پنجم فروردین آغاز شده و بر این اساس جعبه های تخم نوغان پس از نمونه برداری و تائید سازمان دامپزشکی از تاریخ 15 فروردین بین نوغانداران خطه خراسان در حال توزیع است.

وی با بیان اینکه قیمت هر جعبه تخم نوغان در سالیان اخیر تفاوتی نداشته افزود: امسال نیز به مانند سالیان گذشته تخم نوغان هر جعبه حاوی 23 تا 25 هزار عدد تخم است و با قیمت 75 هزار ریال به نوغانداران عرضه می شود.

سرجمعی بیشترین توزیع تخم نوغان در استان خراسان رضوی را مربوط به شهرستان های تربت حیدریه، درگز، کاشمر، گناباد و کوهسرخ دانست.

وی افزود:‌ عمده پیله تر تولیدی نوغانداران به کارگاه های ابریشم کشی در بخش بایگ تربت حیدریه ارسال می شود که 70 درصد ابریشم کشور در این بخش تولید می شود.

نوغانداران به شایعات مطرح شده توجه نکنند

رییس اداره توسعه نوغانداری خراسان با تکذیب شایعات موجود مبنی بر اینکه تخم های وارداتی درجه 2و 3 و کیفیت نامطلوب دارند، افزود: سازمان توسعه نوغانداری حدود یک سال است که روی این نوع تخم نوغان که از چین وارد می شود تمرکز کرده و همچنین تمام تخم های وارداتی پس از نمونه برداری و تائید سازمان دامپزشکی توزیع می شود.

وی بیان کرد: امسال به هیچ عنوان اجازه ورود جعبه ایرانی از گیلان ندادیم و همه جعبه های توزیعی چینی و پس از نمونه برداری و تائید دامپزشکی توزیع می شود.

سرجمعی با بیان اینکه قیمت هر جعبه تخم نوغان در 16 سال متوالی قیمت ثابت داشته، افزود: امسال با وجود اینکه تخم نوغان وارداتی از چین توریع می شود به همان قیمت 75 هزار ریال بین نوغانداران عرضه می شود.

رییس اداره نوغانداری خراسان با بیان اینکه پارسال حدود 5 هزار جعبه در خراسان رضوی توزیع شده، گفت: امسال پیش بینی کردیم تنها در این استان 8 هزار جعبه بین نوغانداران توزیع شود.

تعداد بهره برداران کرم ابریشم(سالن پرورش) در خراسان رضوی، سه هزار و 102 نفر است که از این میزان هزار و 123 نفر در منطقه تربت حیدریه مشغول کار هستند.

پیله تولید نوغانداران ایران در کارگاه های سنتی ابریشم کشی تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی استانهای گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می شود.

هم اکنون از 1200 کارگاه سنتی ابریشم کشی در بخش بایگ شهرستان تربت حیدریه که بعنوان پایتخت ابریشم ایران مشهور است تنها 400 کارگاه فعال است.

پرورش کرم ابریشم که نوغانداری خوانده می شود، با پیشینه 4500 سال در جهان از دیرباز در ایران رواج داشته است.

انتهای پیام/