به گزارش صبح توس؛ هرساله زائران بسیاری محل اسکان خود را همین کمپ ها قرار می دهند که وجود امکانات کافی در این مراکز و هزینه پایین به نسبت هتل ها و مسافرخانه ها به ویژه در شهر زائرخیز مشهد از دلایل اصلی این انتخاب است. هرچند که هتل داران زیادی به این رویه اعتراض داشته اند اما شهرداری همچنان در تامین مکان هایی برای اسکان موقت زائران، اقداماتی انجام داده است.

 

افزایش 30 درصدی ظرفیت مراکز اسکان شهرداری

کمپ های کمپ غدیر، کمپ پارک وحدت، کمپ پارک خورشید،  نمایشگاه بین المللی و... از جمله کمپ های موجود در شهر مشهد می باشند که امکاناتی در آن ها جهت رفاه حال زائران و مسافران پیش بینی شده است.

قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد؛ خلیل‌الله کاظمی، در ارتباط با این کمپ ها گفت: همزمان با آغاز سفرهای نوروزی به شهر مشهد، مراکز اسکان مختلفی برای زائران و مسافران در نظر گرفته شد که این مراکز اسکان همه روزه پذیرای مسافران بود و همچنین در این نقاط خدمات مختلفی به زائران و مسافران ارائه می شد. همچنین مراکز اسکان موقت و اضطراری نیز برای مسافران آماده شده بود.

همچنین مدیر گردشکری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: مراکز اسکان موقت شهرداری با ظرفیت 21 هزار و 700 نفر پذیرای زائران نوروزی بود که این مراکز شامل مراکز اسکان موقت، مراکز اسکان سرپوشیده و مراکز اسکان اضطراری است.

نرگس شالچیان با اشاره به افزایش 30 درصدی ظرفیت مراکز اسکان شهرداری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود: این مراکز با هدف جمع ‌آوری چادرهای مسافران نوروزی و زائران از سطح شهر ایجاد شد که از 27 اسفند ماه امسال تا 13 فروردین ماه فعال بود.

امسال همچنین برای نخستین بار در مجموعه ورزشی میثاق ا زائران به صورت موقت اسکان داده شدند. با توجه به اینکه منطقه 10 در محور ورودی شمال کشور قرار دارد، اسکان موقت زائران برنامه‌ریزی شد. امکان نصب چادر، غرفه بازی کودکان، اتاق بازی و ورزش بزرگسالان، نمازخانه، مکان شارژ تلفن همراه، حمام و سرویس بهداشتی به صورت مجزا برای بانوان و آقایان، سالن پخش فیلم و سریال، آشپزخانه و پارکینگ از جمله خدماتی بود که به زائران در این مجموعه ارائه شد.

نیاز به فضاهای سرپوشیده بیشتری

هرچند که مجموعه شهرداری برای رفاه حال زائران اقداماتی را به انجام رساند اما باید دید که نگاه زائرانی که به این کمپ ها مراجعه کرده اند، چگونه است. مصطفی تاریخی از زائران نوروزی مشهد است. او به اتفاق خانواده اش سه روز در کمپ غدیر ساکن بوده است و از امکانات اینجا استفاده کرده است. او درباره کمی ها و کاستی های کمپ گفت: امکان خوبی که برای ما وجود دارد استفاده از چادر و اتوبوس برای رفتن به حرم است اما این امکانات کافی نیست چراکه نوروزهای مشهد غالبا سرد است و نیاز به فضاهای سرپوشیده بیشتری هست. البته اینجا فضاهای سرپوشیده دارد اما کم است و در روزهای بارندگی برای همه نیست.  

مکانی مناسب با جیب یک کارمند

به یکی دیگر از مکان های اسکان موقت مشهد سرمی زنیم. نمایشگاه بین المللی یکی از شلوغ ترین کمپ ها بود که زائران زیادی را پذیرش کرد. خانواده امینی، متشکل از پدر، مادر و دو دختر از شهرکرد راهی مشهد شده اند و اینجا ساکن هستند.

مادر خانواده در ارتباط با امکانات این کمپ گفت: خدا را شکر امنیت خوبی داشت و ما راضی بودیم اما امکانات بهداشتی خوب نبود و به این مسائل رسیدگی نمی شد.

پدر خانواده نیز از اینکه مکانی مناسب با جیب یک کارمند وجود دارد ابراز خوشحالی کرده و گفت: با جیب کارمندی ما این کمپ ها خوب است ولی وقتی مسئولان می دانند که اینجا قرار است جایی برای اسکان چند روزه زائران باشد، بهتر است هزینه های ملی برای آن در ننظر بگیرند.

 

تخت های گران پایانه امام رضا(ع)

همچنین همزمان با نوروز 97 زائران رضوی در زائرسرای ارزان قیمت پایانه مسافربری شهرداری مشهد اسکان داده شدند. زائرسرای این پایانه با هزینه‌ای کم در سالن‌هایی مجزا برای خانم‌ها و آقایان در طبقه مثبت دو ساختمان شماره یک، آماده پذیرش و اسکان مسافران و زائران مشهدالرضا(ع) بود. اما زائران بسیاری از قیمت اجاره هر تخت به ازای هرشب 18 هزار تومان راضی نبودند. علی مرادی در این خصوص به ما گفت: برای من که سرباز هستم و چند روزی را مشهد آمده ام این هزینه خیلی زیاد است، همچنین اینجا حمام در نظر گرفته شده است ولی هم شلوغ است و هم نظافت مناسبی ندارد.

کم بودن فضاهای سرپوشیده، عدم تامین گرما در فصل نوروز، نبود بهداشت کافی، امنیت پایین برخی از مکان ها، عدم دسترسی آسان به امکانات رفاهی و مواد خوراکی و... از جمله مسائلی است که لازم است مسئولان شهری و چه بسا ملی به آن توجه کنند چراکه مشهد یک شهر ملی است و نیاز به بودجه های ملی دارد.

در کنار این نقاط ضعف دیدن نقاط قوت نیز ضروری است چراکه در این ایام سازمان های زیادی مانند آتشنشانی، اورژانس و حوزه خدمات شهری فعالیت زیادی برای اسکان هرچه بهتر زائران انجام دادند؛ که در اینجا جا دارد از اقدام به هنگام آتشنشان مشهدی در کمپ غدیر قدردانی کنیم که در دومین روز از نوروز  یک زائر را از مرگ حتمی نجات داد.

 

انتهای پیام/