علی اکبر فرازی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، در خصوص نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه اظهار داشت: نشست سه جانبه وزیران خارجه کشورهای ایران روسیه و ترکیه در خصوص بحران سوریه قرار است فردا در ترکیه برگزار شود.

 

وی با بیان اینکه این نشست سه جانبه در راستای رایزنی های قبلی است که در سطوح مختلف بین سه کشور برای هماهنگی در سوریه انجام شد، خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم این است که هر طرف در سوریه متناسب با اهداف خاص خود به موضوع نگاه می کند و روسیه و ترکیه نیز از این قائده مستثنی نخواهند بود.

 

سفیر سابق ایران در رومانی و مجارستان با تاکید بر اینکه ترک ها همیشه نقش مقطعی را بازی کرده اند در صورتی که استراتژی کامل و کلی دارند، تصریح کرد: در هر مقطعی که استراتژی ترک ها برهم خورده، دست کمک به سمت جمهوری اسلامی ایران و روسیه دراز کرده اند.

 

وی با اشاره به اینکه باید مراقب حرکت ترک ها در تمام تحرکات منطقه ای بخصوص در سوریه بود، اذعان کرد: اصل شاخصی که باید در نظر داشت این است که سوریه به عنوان یک کلیت واحد در نظر گرفته شود و این اصلی است که به نظر میرسد ترک ها خیلی به آن پای بند نباشند.

 

فرازی با بیان اینکه به نظر می رسد سیاست نئو عثمانی اردوغان هنوز دردسر برای همسایگان ایجاد خواهد کرد و دردسر بزرگ آن برای ملت سوریه شروع شده است، عنوان کرد: این نشست سه جانبه باید فرصتی باشد تا حداقل جمهوری اسلامی ایران حرف خود را به صراحت بزند و آن این است که در چارچوب کلیت سوریه و حفظ یکپارچگی آن حاضر به همکاری با همه کشورها برای حفظ وحدت سوریه است.

 

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: اگر کشوری بخواهد با رویای جداسازی بخشی از سوریه و ترک سازی آن بخش فعالیت کند بدیهی است که این با اصل روح تفاهم و همکاری سازگار نیست.

 

این کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص آخرین وضعیت سوریه بیان کرد: به نظر می رسد سوریه به نقطه حساس  و سرنوشت ساز خود نزدیک می شود و طبیعی است که قدرت های بزرگ و هم قدرت های منطقه ای به دنبال اهداف خاص خود باشند.

 

وی افزود: آن چیزی که جمهوری اسلامی دنبال می کند حفظ یکپارچگی سوریه است ولی به نظر می رسد آمریکایی ها و غربی ها به دنبال چند تیکه کردن سوریه با کمک ترکیه هستند و امیدواریم آن چیزی که محقق می شود حفظ یکپارچگی سوریه باشد.

 

فرازی در پایان خاطرنشان کرد: همسایگان سوریه از جمله اردن و ترکیه باید بدانند که اگر سوریه تکه تکه شود زیان اصلی را همسایگان آن کشور خواهند برد.

 

انتهای پیام/