جعفر قامت در گفت و گو با صبح توس؛ ضمن اشاره به اینکه برجام توافقی با مذاکراتی حقوقی و سیاسی است اظهار کرد: اروپایی‌ها با نظرات آمریکا و موضع خصومت‌آمیز نسبت به ایران درگذشته به گفتگو پرداخته بودند که منجر به امضای برجام شد.

وی افزود: داخل آمریکا مراکز قدرتی هستند که اجازه به نتیجه رسیدن برجام را نمی‌دهند و در داخل نیز نیاز به اجماع تحت عنوان منافع ملی وجود دارد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه و کارشناس سیاست خارجی گفت: مفهوم منافع ملی دقیق و مشخص است اما برداشت‌های واحدی از آن نمی‌شود لذا سیاست‌های ناهماهنگی را منجر می‌شود.

وی افزود: احتمال خروج آمریکا از برجام وجود دارد اما ضعیف به نظر می‌رسد چراکه تبعات بسیاری برای آمریکایی‌ها درصحنه بین‌المللی دارد و اعتماد سایر کشورها از آن کاهش خواهد یافت و متحدین آمریکا روی مواضع این کشور نمی‌توانند حسابی باز کنند.

قامت با بیان اینکه احتمال تحریم‌های خارجی نیز با خروج ایران از برجام وجود دارد که در اثر آن افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت کالاهای وارداتی را در پی خواهد داشت تصریح کرد: امسال نیز در همین راستا رهبر معظم انقلاب به‌درستی به حمایت از کالای ایرانی تأکید داشته‌اند.

وی افزود: اروپایی‌ها قطعاً همراه با آمریکا و به دنبال منافع خودشان هستند و البته ساختار دولتی آمریکا در حال تغییراتی است که از همین‌الان آرایش خودش را علیه ایران تجهیز می‌کند.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه و کارشناس سیاست خارجی اظهار کرد: آمریکایی‌ها حساسیت‌های ایران را بررسی کرده و متغیرهایی را در مذاکرات مطرح می‌کنند که ما در آن حساس شویم یعنی قصد بی محتوا کردن برجام رادارند.

وی افزود: آنچه از سلسله رویکردهای رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص برجام استنباط می‌شود، وی قطعاً مواضع سختگیرانه تری در رابطه با توافق هسته‌ای اتخاذ خواهد کرد و با توجه به اجماع بین‌المللی که در مورد حفظ برجام وجود دارد، این احتمال می‌رود ترامپ در جهت لغو برجام گام برندارد.

انتهای پیام/