به گزارش صبح توس؛ امسال نیز مانند سال های اخیر که کشور ما درگیر یک جنگ اقتصادی تمام عیار است ، رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال را نیز با توجه به شرایط فعلی کشور ، حمایت از کالای ایرانی نامیدند .
سخنرانی رهبر انقلاب در ابتدای هر سال ، مسیر یک ساله نظام را مشخص می کند ، سخنرانی امسال ایشان شامل چهار بخش بود :
1- نگاه گذرا و اجمالی به کارنامه‌ی چهل‌ساله‌ی جمهوری اسلامی
2-  استفاده‌ی از ظرفیت های گسترده کشور که تا کنون از آنها استفاده نشده است و موانع استفاده از آن ها
3- مطالبی در مورد شعار امسال (( حمایت از کالای ایرانی ))
4- اشاره ای به مسائل منطقه و آینده

نگاه گذرا و اجمالی به کارنامه چهل ساله جمهوری اسلامی

استقلال
تا قبل از انقلاب حدود 200 سال قدرتهای سلطه گر بر این کشور مسلط بودند از روس ها ، انگلیسی ها ، آمریکایی ها و ... که  البته وابستگی كشور دفعتاً پیش نیامد، بلكه از اواخر دوران قاجار بتدریج وابستگی به اقتصاد و سیاستهای جهانی و دولتهای بیگانه با دادن امتیازات پی‌درپی به خارجیها شروع شد تا دوران پهلوی که  به اوج خود رسید .درهمین دویست سال بود که معاهده‌ی ذلت بار تركمانچای و قبل از آن، معاهده‌ی گلستان اتفاق افتاد؛ هفده شهر قفقاز را از ایران جدا كردند بوشهر ما را اشغال كردند، بدون كمترین مقاومتی از سوی دولت و دولتی‌ها.


 یك دولت بیگانه آمد در قزوین اردوی نظامی زد و دولت مركزی تهران را تهدید كرد كه باید فلان كار را بكنید، فلان اقدام را بكنید، فلان كس را بیرون كنید، والّا به تهران حمله میكنند.رضاخان را انتخاب كردند و او را سر کار آوردند و کشور در اختیار انگلیس ها بود.
در همین دوران بود كه قرارداد ننگین  ۱۲۹۹ - ۱۹۱۹ میلادی كه بر طبق این قرارداد، اقتصاد كشور به دست بیگانه می‌افتاد و سیاست كشور و اقتصاد كشور یكباره در اختیار دشمنان ایران قرار میگرفت در همین دویست سال بود که سه کشور متحدین در جنگ در تهران بدون اجازه دولت مرکزی جلسه می گذاشتند.


 به طور خلاصه در این سال ها حاکمیت دچار سیاستهای وابسته و قراردادهای تحت فرمان بود و حاكمان و شخصیتهای سیاسیِ دست‌نشانده و گوش به فرمان خارجی ها بودند یک ویژگی ذاتی برای هر انسانی این است که دوست ندارد کشورش به دیگران وابسته باشد و خواست مردم ایران نیز همین بود که یکی از دلایل وقوع انقلاب اسلامی شد و امروزه در دنیا ملتی به استقلال ملت ایران وجود ندارد که در این رابطه برای مثال وابستگی تجاری اروپا به امریکا 68 برابر ایران است و هم چنین حرف های نخست وزیر سابق ژاپن در مهر سال 93 نیز قابل توجه است.

توکیو در اتخاذ سیاست خارجی خود همواره نیم نگاهی به مواضع آمریکا دارد و این مساله مایه بدبختی ژاپن است و منجر به از دست رفتن استقلال کشور خواهد شد، بنابر این در چهل سالگی انقلاب اسلامی استقلال محفوظ ماند گرچه مسئولین مختلف در این سال ها خواسته یا ناخواسته قصد داشتند استقلال کشور را به خطر بیندازند اما همواره مردم و رهبری از این اتفاق جلوگیری کردند .

 

 آزادی
بنابر یک اصل منطقی و عقلانی خداوندی که ما را آفریده است تنها اوست که می تواند برای ما قانون وضع کند و قانون اساسی کشور ما نیز بر گرفته از اسلام ناب محمدی است و این خلاف عقل است که مثلا چون سازمان ملل اعدام را قبول ندارد ما هم به آن عمل کنیم ، خیر چون قانون را سازمان ملل یک انسان وضع می کند که قطعا در کارهایش خطا می کند و اصلا مبنایی ندارد اما خداوند هر قانونی را با توجه به ویژگی هایی که او را آفریده است وضع می کند.


پس اولا قانون  تنها از ناحیه خدا درست است و هر قانونی در هر جای دنیا خلاف اسلام باشد از لحاظ مبنایی و عقلانی غلط استدوما اینکه آزادی را بخواهیم به معنای  هرج و مرج و بی قانونی معنی کنیم اشتباه است بلکه در همه کشورهای دنیا قوانینی وجود دارد که مردم باید طبق آن عمل کنند .
در کشور ما پس از انقلاب اسلامی آزادی های مختلف وجود دارددر آزادی بیان  امروزه هر فردی هر دیدگاهی را که دارد می تواند بیان کند و حکومت او را به این دلیل مجازات نمی کند اما آزادی بیان فرق دارد با آزادی توهین و اقدام علیه امنیت ملی که در بقیه کشورهای دنیا نیز جرم محسوب می شوند.

 

انتهای پیام/