به گزارش صبح توس؛ برای نوسازی و تجدید بنای هر ساختمان لازم است در ابتدا بنای قدیمی تخریب شود و برای تخریب هر بنای بزرگی در ابتدا لازم است بخش‌های اصلی آن خراب شود و از میان تمامی بخش‌های اصلی هر ساختمانی، ستون‌های ساختمان باربرترین بخش هر ساختمان است که با تخریب آن ساختمان به یک‌باره به روی هم آوار می‌شود.

بنای اقتصاد هر کشور دقیقا مثل یک ساختمان است که اگر ستون‌های آن ضعیف و آسیب‌پذیر باشد، به سادگی فرو می‌پاشد، میلتون فریدمن یکی از اقتصاددانان برجسته آمریکایی از قول لنین می‌گوید: موثرترین راه برای تخریب جامعه تخریب پول کشور است.

پول؛ ستون اقتصاد

در واقع لنین پول را ستون اقتصاد کشور می‌داند و قطعا باید مقاوم باشد، حال سوال مطرح می‌شود چطور می‌شود یک پول مقاوم و قدرتمند به وجود آورد؟

برای پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد در ابتدا پول غیرمقاوم را شناخت؛ مقاومت پول رابطه مستقیمی با پشتوانه آن دارد یعنی هرقدر پشتوانه قوی‌تر باشد پول مقاومت‌تر می‌شود.

پولی که در دست مردم تمامی جوامع قرار دارد به زعم خود آن‌ها دارای پشتوانه است در صورتی که همه مردم جهان سال‌ها است که از پول‌های غیر مقاوم استفاده می‌کنند و سوال دوم این است که تاریخچه پول غیرمقاوم چیست؟

در دوران امپراطوری انگلیس استفاده از پوند به عنوان یک پول مشترک در بین کشورهای جهان با پشتوانه طلا رایج شد ولی در فاصله بین جنگ جهانی اول و دوم دولت انگلیس به دلیل هزینه‌های بالای جنگ تضعیف شده بود، ارتباط پوند و طلا را با هم کم کرد و پس از آن پوند به یک پول ضعیف تبدیل شد.

در اواخر جنگ جهانی دوم آمریکا در جریان نشست برتون وودز توانست دلار را به عنوان یک پول جهانی به همه کشورهای جهان تحمیل کند و ایالات متحده برای اعتباربخشی به دلار طلا را پشتوانه آن قرار دهد یعنی تعهد داد به ازای هر 35 دلار یک انس طلا بپردازد و به مرور دلار به یک ارز معتبر تبدیل شد که می‌توانست به راحتی ثروت‌های واقعی هر کشوری را به سمت آمریکا هدایت کند و این موضوع آمریکا را وسوسه کرد تا با چاپ بی‌رویه دلاز، ثروت بیشتری را به دست آورد، عاملی که باعث کاهش ارزش دلار نیز شد.

گران شدن دلار افت ارزش دلار را به خوبی نشان می‌داد و این موجب نگرانی کشورهایی که ذخایر دلاری زیادی داشتند نیز شد، در نتیجه این کشورها با محوریت فرانسه تصمیم رفتند طبق تعهدی که آمریکا کرده بود، دلارهای خود را با طلا معاوضه کنند.

قطع ارتباط دلار و طلا

آمریکا نیز که به این سطح طلا دسترسی نداشت در در سال 1971، ارتباط دلار و طلا را به کلی قطع کرد و دلار رسا به یک پول بدون پشتوانه تبدیل شد و ارزش آن به شدت کاهش پیدا کرد و ای اتفاق آغاز ورود پول بدون پشتوانه به اقتصاد جهانی بود چراکه کشورهای جهان سال‌ها بود که به جای ذخیره طلا، دلار ذخیره می‌کردند، پس ی‌توان گفت قطع ارتباط دلار با طلا ارتباط آن‌ها با طلا را نیز قطع کرد و در اثر این اتفاق استفاده از پول بدون پشتوانه و غیرمقاوم در بین کشورها رواج پیدا کرد.

پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه بین کشورها و یا استفاده از طلاو دیگر ارزها در مبادلات بین‌المللی اقداماتی هستند که کشورها برای کنار گذاشتن دلار انجام می‌دهند که در اثر فراگیر شدن آن به فروپاشی دلار منتج می‌شود.

روند تدریجی بی‌اعتباری دلار سرنوشتی هست که برای تمامی پول‌های بدون پشتوانه نظیر یورو دنیا رخ می‌دهد و این پول‌ها نه‌تنها پشتوانه ندارند بلکه به دلار بدون پشتوانه نیز متصل هستند.

می‌توان گفت کنار گذاشتن اقتصاد دلار محور و ایجاد پشتوانه مستحکم برای پول ملی، تنها راه مقاوم‌سازی پول به عنوان یکی از ارکان اصلی بنای اقتصاد هر کشور است.

انتهای پیام/