ابراهیم کارخانه‌ای در گفتگو با صبح توس؛ اظهار داشت: در شرایط کنونی کشور و با توجه به اینکه آمریکا دائماً برنامه‌های شدیدی را در رابطه با تحریم جمهوری اسلامی ایران در پیش می‌گیرد، بیش از هر زمان دیگری لازم است که جمهوری اسلامی بتواند ازنظر اقتصادی و تامین نیازهای زندگی، روی پای خودش بایستد.

 

حمایت از کالای ایرانی یعنی خوداتکایی

 

 نماینده مردم همدان در ادوار هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه حمایت از کالای ایرانی، بهترین و کاربردی‌ترین شعاری است که تصور می‌شد برای سال جاری انتخاب شود، گفت: تقویت این شعار و پیاده شدن راهکارها و راهبردهای عملی شدن آن عملاً یعنی خوداتکایی ملت ایران به توانمندی‌های خود و مقابله با تحریم‌ها و توطئه‌های آمریکا.

 

 این استاد دانشگاه ادامه داد: حمایت از کالای ایرانی صرفاً به‌عنوان یک شعار سال مطرح نیست بلکه ابعاد سیاسی بسیار مهمی نیز در این شعار وجود دارد.

 

استفاده از کالای ایرانی تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر می‌کند

 

وی افزود: اگر ملت و دولت ایران دست‌به‌دست هم دهند که موجبات استفاده ملت از کالای ایرانی فراهم شود، به‌این‌ترتیب تحریم‌های آمریکا هیچ اثری نخواهد داشت. هر چه این شعار بیشتر عملیاتی شود، به‌نوعی مقابله و مبارزه بیشتری با آمریکا صورت می‌گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: این شعار به این معناست که باید حرکت چرخ‌دنده‌های تولید در کشور شتاب بگیرد، لذا تمام مؤلفه‌ها و نیروهای که لازم است که این چرخ‌دنده‌ها را به حرکت در بیاورد، باید فعال شود و به کار گرفته شود.

 

 کارخانه‌ای بیان کرد: مسئله، مسئله بسیار مهمی است. مقام معظم رهبری از سالیان پیش به‌طور صریح اعلام کردند که کالاهایی که مشابه داخلی دارند نباید وارد کشور شوند اما متأسفانه این فرمایش آن‌گونه که باید موردتوجه قرار نگرفت.

 

وی بابیان اینکه حمایت از تولید ملی یعنی اینکه کاری کنیم که کشور ازنظر اقتصادی بتواند روی پای خودش بایستد، گفت: اولین قدم اجرای این سیاست این است که دولت بتوانند بسترهای لازم را برای عملیاتی شدند تولید کالاهای ایرانی در داخل کشور فراهم کند.


سه قوه، تمام‌قد وارد میدان شوند

 

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: عوامل بسیار زیادی در رشد تولید ملی و استفاده از کالای ایرانی مؤثر است. مجموعه نظام و در رأس آن قوه مجریه و بعدازآن بخشی که به قوه قضاییه مربوط است باید در حمایت از تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی وارد شوند و با کسانی که تخلف می‌کنند مقابله کنند.

 

وی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی و قوه مقننه باید تمام‌قد وارد میدان شود و با کسانی که اقدام به قاچاق کالا می‌کنند برخورد کنند. با تصویب قوانین زودگذر و قوانینی که کارهای کارشناسی روی آن‌ها صورت نگرفته است و وقتی‌که ابلاغ می‌شوند، بسترهای اجرای آن‌ها فراهم نیست، نمی‌توان کاری پیش برد. باید قدم‌هایی فراتر از این‌ها برداشته شود. باید سه قوه و در رأس آن‌ها قوه مجریه، تمام‌قد وارد میدان شود.

 

کلید ارتقاء کیفیت کالای ایرانی در دست سازمان ملی استاندارد است

 

 نماینده سابق مردم همدان و فامنین در مجلس نهم ادامه داد: یکی از مواردی که باعث جلب نظر مردم جهت خرید کالای ایرانی می‌شود، مسئله ارتقاء کیفیت کالا است که مقام معظم رهبری نیز بارها بر آن تأکید کرده‌اند.

 

وی گفت: وضعیت موجود در رابطه با ارتقاء کیفیت کالای ایرانی، جواب نمی‌دهد. سازمان ملی استاندارد نقش بسیار اساسی و کلیدی در این رابطه دارد و درواقع باید گفت کلید ارتقاء کیفیت کالای ایرانی در دست سازمان ملی استاندارد است که متأسفانه در این رابطه نقش‌ این سازمان کمرنگ دیده شده است و نیاز است این سازمان با تمام امکانات و با تمام قدرت وارد میدان شود.

 

ارتباط مستقیم کیفیت کالا با علم و فناوری

 

 وی بابیان اینکه ارتقاء کیفیت کالا، ارتباط مستقیمی با علم و فناوری دارد، گفت: باید فناوری‌ها و دانش جدید، وارد واحدهای تولیدی و صنعتی کشور شود تا کیفیت ارتقا پیدا کند. لازمه این امر این است که به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وارد واحدهای تولیدی شوند.

 

کارخانه‌ای ادامه داد: با این شیوه معمولی که واحدهای تولیدی خودشان بخواهند کیفیت کالای تولیدی را ارتقا دهند، نمی‌توانند هدفی که به دنبال آن هستیم را محقق کنیم. باید برنامه‌ریزی شود که نخبگانی که تجربه، توانمندی و کارایی دارند، وارد واحدهای تولیدی و صنعتی شوند.

 

لزوم تشکیل اتاق فکر واحدهای تولیدی با نخبگان دانشگاهی

 

وی تأکید کرد: در واحدهای صنعتی باید از این خیل عظیم نخبگان و صاحب‌نظران، به‌عنوان اتاق‌های فکر و اندیشه ورزی، برای ارتقاء کیفیت محصولات استفاده شود.

 

دانشگاه باید به قلب صنعت وارد شود

 

 وی افزود: برنامه‌های جدیدی در رابطه با ورود دانشگاه‌ها به قلب صنعت باید طرح‌ریزی شود. متأسفانه از اول انقلاب تا به الآن، دائم از تشکیل واحد ارتباط دانشگاه با صنعت صحبت می‌شود اما متأسفانه ارتباط این دو با یکدیگر بسیار ضعیف است.

 

 رئیس سابق کمیته هسته‌ای مجلس اظهار کرد: دانشگاه باید بتواند وارد قلب صنعت شود. دانشگاه باید بتوانند با علم و فناوری جدید، حرکت چرخ‌دنده‌های تولید باکیفیت بالا را سرعت ببخشد و این هم برنامه‌ریزی جدیدی نیاز دارد که البته تمام این‌ها شدنی است.

 

 سازمان صداوسیما نقش کلیدی در حمایت از کالای ایرانی دارد

 

وی گفت: نقش سازمان صداوسیمای در حمایت از کالای ایرانی بسیار کلیدی است. باید استفاده از کالای ایرانی به‌عنوان یک عامل افتخار در کشور مطرح شود به‌گونه‌ای که هرکسی که کالای خارجی مصرف می‌کند یک حالت شرمندگی در آن ایجاد شود که نسبت به مملکت خودش بی‌توجه است، نسبت به عزت و خودکفایی کشورش بی‌تفاوت است.

 

باید افتخار استفاده از کالای خارجی جایش را به استفاده از کالای ایرانی بدهد

 

 وی افزود: باید افتخار استفاده از کالای خارجی جای خود را به استفاده از کالای ایرانی بدهد و در این زمینه باید فرهنگ‌سازی شود و بستر لازم نیز فراهم شود که نقش سازمان صداوسیما در این رابطه بسیار اساسی و کلیدی است.

 

با مونتاژکاری از کالای ایرانی حمایت نمی‌شود

 

وی ادامه داد: منظور از حمایت از کالای داخلی، آن کالاهایی است که بر اساس توانمندی‌ها و مزیت‌ها داخلی تولید شود. یعنی ریشه تولید کالاها در داخل کشور رشد کرده باشد نه اینکه قطعاتی را از خارج وارد کنند و فقط در کشور ما آن‌ها را به یکدیگر متصل کنند.

 

 کارخانه‌ای بیان کرد: کالای ایرانی در درجه اول کالایی است که در داخل کشور و به دست کارگران ایرانی ساخته می‌شود و بر اساس مزیت‌ها و توانمندی‌های درونی کشور ساخته می‌شود.

 

فرصتی طلایی برای ملت ایران

 

این استاد دانشگاه عنوان کرد: باید از این فرصت طلایی که با انتخاب این شعار سال برای ملت ایران ایجاد می‌شود استفاده کنیم. تمام دستگاه‌ها، سه قوه و در رأس آن قوه مجریه، دست‌به‌دست هم دهند و برنامه‌ریزی کنند تا یک فرهنگ عمومی در سراسر پهنه ایران اسلامی شکل گیرد و موجبات خوداتکایی کشور با استفاده از کالای ایرانی فراهم شود.

 

لزوم تأسیس شرکت‌های مهندسی ارتقاء کیفیت تولید

 

وی با مهم دانستند تأسیس شرکت‌های مهندسی ارتقاء کیفیت تولید در ایران گفت: با به‌کارگیری نخبگان دانشگاهی در تمام زمینه‌ها، باید برنامه‌ریزی و مدیریت شود که این شرکت‌ها شکل بگیرند و ارتباط واحدهای تولیدی و صنعتی با این شرکت‌ها ایجاد شود طوری که نخبگان وارد قلب صنعت شوند.

 

 نماینده مردم همدان در ادوار هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر همه این‌ها به‌صورت هماهنگ پا بگیرد، یقیناً افتخار عظیمی در عرصه صنعتی و خوداتکایی کشور شکل خواهد گرفت.

 

انتهای پیام/