به گزارش صبح توس؛ موقعیت مناسب اقلیمی و حاصلخیز دشت درگز زمینه حضور و استقرار گروه ها و جوامع انسانی را از دیرباز فراهم نموده که نتیجه این استقرار رونق فرهنگی و اقتصادی و تجاری منطقه را طی اعصار و قرون به دنبال داشته است.

 

در این گزارش به ادامه بررسی مناطق زیبای گردشگری شهرستان درگز می پردازیم:

 

امامزاده محمدبن دیباج (ع)

 

بقعه متبرکه منسوب به امامزاده محمد دیباج (ع) در بخش لطف آباد و در روستای مرزی شیلگان، در فاصله 30 کیلومتری از شهرستان و یک کیلومتری از مرز مشترک ایران و ترکمنستان قرار گرفته است.

این بنا مدفن محمد بن دیباج فرزند امام محمد جعفر صادق (ع) است؛ ایشان در سن 59 سالگی به شهادت رسیدند و اکنون این مکان مقدس زیارتگاه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت و مورد توجه و احترام خاص مردم این خطه و مسافران دور و نزدیک است.

 

در کلیه ایام و مناسبت ها به ویژه روزهای تاسوعا و اربعین حسینی، هیاتهای مذهبی جهت زیارت و انجام مراسم از نقاط دور و نزدیک به این مکان آمده و آیین سوگواری را برگزار می کنند.

 

نمونه های زیادی از شفاعت عاشقان در دفتر مخصوص ثبت شفا یافتگان امامزاده ثبت شده است.

آبگرم امام قنبر روستای هدف گردشگری داغدار

 

تفرجگاه امام قنبر در ارتفاعات ا... اکبر در نزدیکی روستای داغدار از توابع شهر چاپشلو واقع شده و دارای چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعی است.

مهمترین دلیل معروفیت این مکان وجود چشمه های آب گرم معدنی با خواص موثر دارویی است که در فصول مختلف سال مورد استفاده مسافران و مردم محلی قرار می گیرد.

 

اخیرا با همت اداره میراث فرهنگی شهرستان و دهیاری روستای داغدار، خدماتی همچون احداث سرویس بهداشتی، آلاچیق، سکوی نشمین، اجاق خوراک پزی و بهسازی جاده جهت رفاه مسافران و گردشگران در این مکان انجام شده است.

آب انبار لطف آباد

 

این اثر در شهر مرزی لطف آباد قرار داشته و در سال 1342 به همت اشرف الحاج و عهده التجار حاج کاظم کوخی کتافی و آقا علی اصفراف بنا شده است.

این سازه دارای دو بخش راه پله و منبع آب است که طول منبع 20 متر و عرض آن 11 متر است.

 

بر فراز آب انبار گنبدی چهار ترک ایجاد شده و عمق محل ذخیره آب از کف تا زیر سقف حدود 4.5 متر است.

ورودی بنا شامل راه پله ای با 20 پله آجری است و سردرب آب انبار شامل دهانه راه پله با سقف طاق جناقی و دو لچکی و کتیبه است.

 

صنایع دستی و هنرهای سنتی

صنایع دستی این شهرستان، حاصل فکر، عمل و ابتکار و خلاقیت هنرمندان است که با ویژگی های ارزشمند خودف هنر و سنتهای مردمان این سرزمین را بازگو می کنند.

 

از مهمترین صنایع دستی شهرستان می توان به گلیم بافی، فرت بافی، قالی بافی، ابریشم بافی، حصیر و بوریا بافی، چرم دوزی، پوستین دوزی، جارو بافی، نقاشی روی سفال وچرم و شیشه و معرق چوب و مس اشاره کرد که به دست توانای هنرمندان و عشایر منطقه نقش می بندد.

انتهای پیام/