به گزارش صبح توس؛ زنگ خطر کم آبی درتابستان 97، اولتیماتوم دادستان برای کمربند جنوبی، قفل میدان سعدی پس از 8 سال باز شد، نان در ایام نوروزی گران نمی‌شود و سرازیر شدن 100میلیون متر مکعب آب در سال ۹۶ از مرز سرخس به ترکمنستان ، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

زنگ خطر کم آبی درتابستان 97

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با اشاره به کسری 17 درصدی تامین آب مشهد در تابستان آینده  گفت : درصورت همکاری و همراهی مردم با برنامه ریزی های انجام گرفته در تابستان 97 ، جیره بندی آب نخواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی استانداری، محمد مقدوری با بیان این که عمده ترین منبع آبی مشهد در سال های اخیر  سد دوستی بوده است ، گفت : به طور معمول برای تامین نیاز آبی مشهد سالانه به انتقال 150 میلیون متر مکعب آب از محل این سد نیاز است اما به دلیل کاهش بارش ها و مشکلات ناشی از کاهش ورودی آب به این سد وبه تبع آن، کاهش منابع پشت مخزن، در سال 97 حداکثر امکان انتقال 60 میلیون متر مکعب آب از این محل به مشهد وجود دارد . وی اظهارکرد : در واقع پیش بینی ها حاکی از امکان انتقال این میزان آب به مشهد است که حدود 17 درصد نیاز آبی شهر مشهد را در سال آینده تامین می کند. به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی ، میزان مصرف آب مشهد در سال 97 ، حداقل حدود  269 میلیون متر مکعب برآورد شده که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته،  17 درصد آن باید از سد دوستی و بقیه از چاه ها ، چشمه ها و قنات های موجود تامین شود. وی تصریح کرد : با وجود پیش بینی ها اوج کسری و کمبود در تامین آب مشهد مربوط به مرداد و اوج گرماست که 17.37 درصد از نیاز مشهد است  اما تمام  پیش بینی ها و تلاش ها بر آن است که دچار بحران جدی نشویم.وی اظهار کرد : با توجه به پیش بینی انتقال 60 میلیون متر مکعب آب  از سد دوستی ، از 26 میلیون متر مکعب نیاز مرداد از این محل ، فقط امکان انتقال 22 میلیون متر مکعب وجود دارد و چهار میلیون متر مکعب دیگر کمبود ماست که نیازمند همکاری و همراهی مردم و مدیریت مصرف است .مقدوری تصریح کرد :  این کسری در تیر و شهریور نیز به میزان 17.19 درصد نیاز آب مشهد است. وی گفت : تلاش ما بر رفع این نگرانی و تامین این کمبود از طریق جایگزینی روش های دیگر از جمله اجرای پروژه هایی چون  کف شکنی چاه های موجود ، حفر چاه های جدید و جایگزینی آب چاه های کشاورزی با پساب و انتقال آب این چاه ها به بخش شرب است.معاون استاندار خراسان رضوی اظهار کرد : درصورت همکاری مردم با پیش بینی های صورت گرفته برای تامین آب شرب مشهد در تابستان 97 با مشکل جدی مواجه نمی شویم اما در صورت مصارف بی رویه و همکاری نکردن مردم به طور قطع با مشکل و کمبود آب مواجه خواهیم بود.

اولتیماتوم دادستان برای کمربند جنوبی

قاضی صادقی: ماشین آلات ساخت وساز در کمربند جنوبی جمع آوری شود

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گفت: هرگونه فعالیت برای ادامه اجرای طرح ساخت کمربند جنوبی مشهد تخلف است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود. به گزارش ایرنا، غلامعلی صادقی روز گذشته در آیین آغاز به کار فعالیت گشت‌های مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال استان اظهار کرد: بعد از مصوبه اخیر شورای حفظ حقوق بیت المال مبنی بر توقف اجرای طرح کمربند جنوبی، مصوبه به شهردار مشهد ابلاغ شد و از فردا (دوشنبه) اگر ماشین آلات از آن منطقه تخلیه نشده باشند به عنوان ابزار جرم ضبط قانونی می‌شوند و اقدامات لازم در این خصوص صورت می‌گیرد. وی افزود: هر شخص حقیقی یا حقوقی نیز که در آن عرصه مشغول به کار باشد، مجرم شناخته و به دادستانی معرفی خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تاکید کرد: به دنبال کار سیاسی و انتخاباتی نیستیم ولی حقوق مردم و حقوق عامه را با هیچ چیز مبادله نمی‌کنیم. صادقی افزود: توقف اجرای طرح کمربند جنوبی مشهد تصمیم قضایی است و کار کارشناسی لازم در این خصوص صورت گرفته است بنابراین اگر فردی در این باره بازداشت شود تا پایان تعطیلات نوروزی آزاد نخواهد شد.

وی تصریح کرد: این مصوبه به شهردار مشهد نیز ابلاغ و اعلام شده است که درختکاری در این ارتفاعات مشکلی ندارد، وظیفه شهردار و شورای شهر مشهد فراهم کردن راه‌های دسترسی مردم به این ارتفاعات است و با فعالیت ماشین آلات برای فراهم کردن راه‌های دسترسی مردم به این ارتفاعات نیز مخالفتی نداریم.

دادستان مشهد همچنین با اشاره به سومین سال فعالیت گشت‌های مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال گفت: در گذشته هیچ اقدامی پرسودتر از زمین خواری نبود اما با اقدامات خوبی که در چند سال اخیر صورت گرفته، دیگر زمین خواری برای زمین خواران مقرون به صرفه نیست.

مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال هنوز به ما ابلاغ نشده است

این در حالی است که رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد در گفت و گویی با پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد در زمینه مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال برای توقف پروژه کمربند جنوبی گفت: این مصوبه هنوز به صورت کتبی به شورا ابلاغ نشده است. محمدهادی مهدی‌نیا اظهار کرد: آخرین تصمیم درباره سرنوشت پروژه کمربند جنوبی مشهد مربوط به جلسه برگزار شده در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری است و تاکنون ابلاغیه جدیدی دریافت نکرده‌ایم. وی افزود: در صورت ابلاغ مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال، موضوع را در شورای شهر بررسی خواهیم کرد تا با همفکری و خرد جمعی تصمیم‌ مناسبی درباره پروژه کمربند جنوبی مشهد بگیریم.

اجازه ساخت‌ و‌ساز غیرقانونی در اطراف کمربند جنوبی را نخواهیم داد

همچنین رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر مشهد نیز در زمینه پروژه کمربند جنوبی گفت: شورای پنجم به هیچ عنوان اجازه ساخت‌ و ‌سازهای غیرقانونی در اطراف کمربند جنوبی مشهد را نخواهد داد، اطمینان می‌دهیم که در اراضی مجاور پروژه مذکور، صرفاً کاربری‌های ورزشی و تفریحی اجرایی خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمد حاجیان شهری با بیان این که در مصوبه کمیسیون ماده ۵ درباره پروژه کمربند جنوبی مشهد، پیوست زیست محیطی لحاظ نشده است، اظهار کرد: این در حالی است که مصوبه کمیسیون ماده ۵ همان زمان توسط نماینده اداره کل محیط زیست خراسان رضوی به امضا رسیده بود. وی افزود: طبق آخرین توافق صورت گرفته با تشکل‌های مردمی، مقرر شده‌است پیوست زیست محیطی این کلان‌پروژه از سوی دانشگاه فردوسی مشهد تدوین و ادعاهای مطرح شده درباره خشک شدن چشمه‌ها یا تخریب مسیرها بررسی شود. وی با بیان این که تاکنون ١٧٠ میلیارد تومان برای احداث کمربند جنوبی هزینه شده است، افزود: توقف اجرای این کلان پروژه شهری نیازمند خرد جمعی و تصمیم‌گیری در سطح ملی است.

سرازیر شدن 100میلیون متر مکعب آب در سال ۹۶ از مرز سرخس به ترکمنستان

عضو شورای استان ونایب رئیس شورای شهر سرخس از هدر رفتن 100 میلیون متر مکعب آب به خارج از مرز خبر داد. غلامرضا لالوی در گفت وگو با خراسان رضوی  از هدر رفتن 100 میلیون متر مکعب آب که سهمیه سه سال حقابه کشاورزان منطقه از حقابه سد دوستی می شود خبر داد وگفت:از آن جا که 80 درصد اهالی منطقه ازطریق کشاورزی امرار معاش می کنند، سیاست های بخش کشاورزی در زمینه بهینه مصرف کردن آب و استفاده از الگوی کشت ولوله گذاری از مهم ترین اهداف مسئولان باشد.

 

روزنامه شهرآرا؛

قفل میدان سعدی باز شد

بازگشایی میدان سعدی پس از ٨ سال با طرح جدید و حفظ خاطره آب‌نمای قدیمی

گره هشت ساله میدان سعدی بالاخره باز شد، آن هم با کار و تلاش شبانه‌روزی در مدت ٢ ماه. این میدان نوستالژیک شهر از سال‌ها قبل به منظور احداث ایستگاه خط دو قطارشهری مسدود شده بود و در این مدت شهروندان با مشکلات فراوانی برای عبور و مرورمواجه بودند.

میدان سعدی مشهد از ظهر روز گذشته و پس از برگزاری مراسم رسمی با حضور استاندار خراسان رضوی، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بازگشایی شد تا در واپسین روزهای سال ٩۶، کام مشهدی‌ها با عیدی مدیریت شهری شیرین شود.

استاندار خراسان‌رضوی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با تقدیر از تلاش شبانه‌روزی مدیریت شهری برای بازگشایی میدان سعدی در کمترین زمان ممکن گفت: بازگشایی این میدان پرخاطره، خبری خوش برای شهروندان مشهدی در واپسین روزهای سال ٩۶ است.

عیدانه‌ای برای شهروندان

علیرضا رشیدیان افزود: بازگشایی میدان سعدی، گره ترافیکی هشت ساله این محدوده را گشوده‌است و موجب سهولت در رفت و آمد زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در این مسیر می‌شود.

وی با اشاره به تکمیل ایستگاه میدان سعدی خط دو قطار شهری مشهد در دوره جدید شهرداری مشهد بیان کرد: بازگشایی میدان سعدی و تکمیل فاز دوم خط دو مترو عیدی خوب مدیریت شهری و شورای پنجم به شهروندان است.

استاندارخراسان‌رضوی در ادامه به تشریح برنامه‌های دولت برای رفع مشکلات کلان‌شهرها در سال ٩٧ پرداخت و گفت: بافت فرسوده یکی از معضلات اساسی شهرها محسوب می‌شود که برای رفع این مشکل، طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده کلید خورده است.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

نان در ایام نوروزی گران نمی‌شود

رییس هیات مدیره اتحادیه نانوایان مشهد تاکید کرد: در ایام نوروزی نان افزایش قیمت نخواهد داشت و نان آزاد و دولتی،هر کدام  قیمت خود را دارد.

ابراهیم براتی در گفت و گو با ایسنا- منطقه خراسان، با تاکید بر اینکه در ایام نوروز نان افزایش قیمت نخواهد داشت، اظهار کرد: قیمت نان آزاد و دولتی مشخص است. برای کنترل و بازرسی در ایام نوروز، 6 بازرس و سه اتوموبیل در اطراف حرم در شیفت های صبح و عصر مستقر خواهد شد.

وی ادامه داد: این امر با همکاری اتاق اصناف مشهد و سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی صورت گرفته که در صورت کسری یا شکایت، به آن رسیدگی شود.

مریم صفری، مدیر اجرایی اتحادیه نانوایان مشهد، نیز با اشاره به ساعات کاری بازرسی ها در ایام عید تصریح کرد: ساعت کاری از 7.30 تا 14.30 بوده و از روز پنجم عید مشغول به کار می‌شویم. از 24 اسفند ماه روند بازرسی در ایام تعطیلات آغاز شده و در این ایام روند کار به صورت گذشته خواهد بود.

وی با بیان اینکه در این ایام قیمت نان افزایشی نخواهد داشت، ادامه داد: در ایام نوروزی بازرسان افتخاری اتحادیه بازدیدی از واحدهای صنفی خواهند داشت. عرضه نان آزاد بر طبق روال مربوط به خود است و نانی که به آن سهم دولتی تعلق می‌گیرد، تعرفه‌های مشخصی دارد.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

بارندگی در حوضه های آبریز خراسان رضوی به نصف رسید

به گزارش ایرنا محمدحسین جعفری، در آیین آغاز به کار فعالیت گشت های مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال خراسان رضوی افزود: حجم بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 57.3 میلی متر بوده که پارسال این رقم 121 میلی متر و در دوره آماری 40 ساله 131 میلی متر بوده است.

وی بیان کرد: در مجموع هم اکنون ذخیره آب پشت سدهای استان 464 میلیون متر مکعب است که این رقم در سال گذشته 497 میلیون متر مکعب بوده است.

جعفری ادامه داد: در مجموع حدود 24 درصد از ظرفیت سدهای استان آب دارد که بیشترین میزان آن مربوط به سد دوستی با آبگیری 21 درصد حجم این سد است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون میزان ذخیره آب در سد دوستی 247 میلیون متر مکعب است که این میزان در مدت مشابه سال قبل 474 میلیون متر مکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: طول رودخانه های استان 12هزار و 551 کیلومتر است که در سال 95 حدود 730 هکتار از بستر رودخانه ها و امسال نیز 260 هکتار آزادسازی و رفع تصرف شده است.

جعفری ادامه داد: همچنین در سال جاری 42 فقره سند دولتی برای اراضی بستر رودخانه ها به مساحت یکهزار و 307 هکتار صادر شده و یکهزار هکتار نیز در مرحله صدور سند است.

معاون امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این آیین گفت: امسال بیش از 3500 مورد تغییر کاربری در سطح 950 هکتار از اراضی کشاورزی استان شناسایی و از آن جلوگیری شد.

سعادت علی نیا افزود: طبق مصوبه امسال شورای حفظ حقوق بیت المال برای تشدید گشت زنی و جلوگیری از تصرف اراضی استان در ایام نوروز 228 خودرو گشتی توسط جهاد کشاورزی استان فعال شده و 60گشت نیز به صورت ویژه در مشهد و طرقبه و شاندیز فعال شده است.

 

انتهای پیام/