حجت‌الاسلام علی علوی مقدم به مناسبت ولادت حضرت امام محمدباقر(ع) در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: امام باقر(ع) دارای شخصیت عظیمی بودند که ابعاد مختلف زندگی آن حضرت بر هیچ مؤمن و دلداده اهل بیتی پوشیده نیست و می‌بایست ابعاد زندگی این امام بزرگوار الگوی همه محبان آن حضرت قرار گیرد.

 

وی افزود: شاخصه بارز زندگی امام محمد باقر(ع) همچون دیگر ائمه اطهار در بُعد عبادی تاکید بر وحدانیت و یگانگی خداوند بود به گونه‌ای که هیچ زمان حاضر نبودند به ذات اقدس الله و وحدانیت خداوند خدشه‌ای وارد شود.

 

این کارشناس مسائل دینی گفت: امروز بحث غلو و بزرگنمایی و گاهی اهل بیت را تا حد خداوند بالا بردن از نمونه های غلو است که می‌بایست در هیأت‌ مذهبی مورد توجه و دقت نظر مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت قرار گیرد.

 

حجت الاسلام علوی مقدم خاطرنشان کرد: همچنین در بعد عبادی حضرت امام باقر(ع) داریم که روزی به همراه یکی از اصحاب بزرگوارشان به نام جناب «افلح» وارد مسجد الحرام شدند؛ جناب افلح می‌گوید وقتی امام(ع) چشم مبارکشان به خانه کعبه افتاد بلند بلند گریه می‌کردند و با خداوند متعال به مناجات پرداختند و من خطاب به حضرت عرض کردم یابن رسول الله مردم شما را می‌بینند؛ اما آن حضرت در پاسخ فرمودند: وای بر تو افلح، مردم نگاه می‌کنند بکنند؛ برایم مهم نیست برای من این مهم است که خدا من را می بیند و مورد رحمت خود قرار می‌دهد.

 

این مبلغ دینی تصریح کرد: امروز متأسفانه جامعه ما بیشتر به مردم نگاه می‌کنند تا به خدا، به عنوان مثال وقتی دخترمان می‌خواهد ازدواج کند نگاه می‌کنیم ببینیم مردم چه می‌گویند.

 

وی با بیان اینکه برای امام باقر(ع) نظر خدا مهم بود نه مردم، افزود: یکی دیگر از نکات زندگی حضرت در بُعد عبادی توجه ایشان به خانواده در مسائل عبادی بود به گونه‌ای که امام صادق(ع) می‌فرمایند پدرمان هر روز صبح ما را قبل از طلوع خورشید جمع می‌کردند و به کسانی که می‌توانستند قرآن بخوانند امر می‌فرمودند که قرآن بخوانند و به کسانی که نمی‌توانستند قرآن بخوانند می‌فرمودند ذکر خدا را بگویند، بنابراین یکی از درس‌های زندگی امام باقر(ع) این است که توجه به نماز و ذکر خداوند باید از سوی پدر و مادر برای فرزندان مورد توجه قرار گیرد.

 

حجت الاسلام علوی مقدم گفت: در بُعد سیاسی زندگی آن حضرت نیز شاهد دفاع ایشان از حق و حقیقت هستیم.

 

این مبلغ دینی گفت: پیام امام باقر(ع) این است که امروز دین افرادی کامل است که چنانچه به قدرت رسیدند و بر صندلی ریاست تکیه زدند مردم را فراموش نکنند و با غصب، اموال بیت‌المال و دریافت حقوق‌های چند ده میلیونی و اختلاس‌های میلیاردی، حق را زیر پا نگذارند.

 

وی خاطرنشان کرد: دنیا مثل بازاری می‌ماند که بعضی افراد در این دنیا سود و بعضی افراد ضرر می‌کنند و در این میان تنها افرادی ایمانشان کامل است که اولاً وقتی حالشان خوب است و راضی هستند دنبال باطل نباشد و ثانیاً وقتی غضب دارند و عصبانی هستند حق را زیر پا نگذارند و ثالثاً وقتی به قدرت و منصبی رسیدند هم حق را زیر پا نگذارند و هم غاصبانه عمل نکنند.

 

 انتهای پیام/