محمد اسماعیل اعتمادی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور در گفتگو با خبرنگار صبح توس گفت: این سازمان به منظور بزرگداشت آیین ملی نوروز که به عنوان میراث ناملموس در 12 کشور توسط یونسکو ثبت جهانی شده است برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است که در قالب ستادی در روز پنجشنبه 2فروردین 97 در محل رباط  عباسی برگزار می گردد.

 

وی افزود: بحث «نوروزگاه» مهم‌ترین برنامه فرهنگی است که در قالب یک جشن در نیشابور برگزار می شود، هدف از این رویداد احیای آیین‌های محلی فراموش شده و در حال فراموش شدن است  که ما قصد داریم  در جشن نوروزگاه با هدف پاسداری از میراث نوروز و معرفی این آیین کهن به نسل امروز اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

 

اعتمادی خاطر نشان کرد: سعی ما این است مراسم نوروز با حال و هوای منطقه تاریخی و گردشگری نیشابور و حضور گردشگران داخلی و خارجی  اجرا  شود چرا که معتقدیم  نوروز کارکردهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی هم دارد که قابل توجه است.

 

اعتمادی یادآورشد: یکی از ویژگی‌های نوروز ایجاد صلح است و همین ویژگی‌ها موجب شده که نوروز به عنوان اولین و بزرگترین پرونده مشترک به ثبت جهانی برسد ونیشابور که چهار راه تمدن به شمار می رود باید  مدیریت این  جشن ملی را عهده دار باشد.

 

وی  تاکید کرد : همه ما باید به ماهیت نوروز  که همان حفاظت از محیط زیست و طبیعت است توجه ویژه داشته باشیم که در کشور ما کارکرد آن تغییر کرده است وماباید در زمینه حفظ محیط زیست ومیراث فرهنگی وطبیعی خود بیشتر اطلاع رسانی ومشارکت نماییم.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور تصریح کرد: جشن ملی  نوروزگاه جشن ملی نوروز گاه در روز پنجشنبه 2فروردین 97 ساعت 4 بعد از ظهر در محل رباط  عباسی همرا ه با  برگزاري مراسم نوروز خواني، سخنراني آئيني با موضوع نوروزگاه، مراسم آیینی اسب چوبی و موسیقی مقامی ، نمایشگاه صنایع دستی و اجرای نمایش سیاه بازی با اجرای برنامه های شاد و متنوع دیگربرگزار می شود.

انتهای پیام/