دکتر سیدمحمد موسوی، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تایباد در گفتگو با صبح توس، ضمن تبریک فرا رسیدن سال جدید گفت: سلامت در چند مقوله سلامت جسمانی، سلامت اجتماعی، سلامت روانی می تواند تعریف شد. سلامت روحی و روانی و اجتماعی در جامعه نیاز به تلاش همه جانبه دارد.

 

وی با بیان اینکه هدف نهایی ما سلامت جسمانی، اجتماعی و روانی آحاد جامعه است، افزود: براساس استاندارد جهانی ۲۵درصد از سلامت در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و ۷۵ درصد دیگر در اختیار سایر سازمانهای اداری و غیر اداری و مردم و نهایت خود فرد است. اگر تمامی اینها تامین شود شاهد سلامت جامعه خواهیم بود.

 

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تایباد تصریح کرد: یعنی اگر با 25درصد وزارت بهداشت و درمان کار کنیم و جلو بریم، طبیعتا نمی توانیم سلامت کاملی را در جامعه داشته باشیم.

 

موسوی ابرازکرد: سلامت جامعه تنها مرتبط با یک سازمان مانند شبکه بهداشت و درمان نیست بلکه سلامت جامعه به تمامی ادارات از جمله آموزش و پرورش، تربیت بدنی و شهرداری و …. نیز وابسته است. اگر سایر نهادها تلاش و وظیفه خود را انجانم ندهند شبکه بهداشت و درمان به هیچ عنوان نمی تواند سلامت جامعه را تامین کنند.

 

وی اضافه کرد: دستگاههای فرهنگی مانند اداره آموزش و رپرورش، اداره تبلیغات اسلامی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوراک فکری به جامعه می دهند و سلامت روانی را برای جامعه تامین می کنند.

 

وی تاکید کرد: قسمت دیگر سلامت جامعه مربوط به خود مردم است. اگر تمامی نهادها سعی و تلاششان را بکنند اما خود مردم نخواهند، موارد بهداشتی را رعایت نکنند و یا ما همکاری نکنند به هیچ وجه شاهد رشد سلامتی در سطح جامعه نخواهیم بود. باید همه مردم دست به دست هم بدهند و مشارکت همگانی در این مسیر داشته باشند.

 

وی به پروژه های بهداشت و درمانی سال 96 شهرستان تایباد اشاره کرد و گفت: در یک سال گذشته 15 پروژه بهداشتی و درمانی بااعتبار بالغ بر 11 میلیاردتومان به اجرا درآمد که درصد زیاد آن کمکهای مردمی بود؛ ما از توان مردم استفاده کردیم که توانستیم مرکز بهداشت بسازیم.

 


رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تایباد با بیان اینکه امسال برای اولین بار ما شاهد راه اندازی نظام پزشکی در شهرستان تایباد بودیم، ابرازکرد: امسال علاوه بر این پروژه ها، اقدامات درمانی ویژه ای هم در سطح شهر انجام شد. مانند نورآوران سلامت که با سه میلیاردتومان اعتبار به حدود چهارهزار نفر مراجعه کننده بصورت رایگان ارایه خدمت شد.

 

وی خاطرنشان کرد: شهرستان تایباد دارای شش مرکز بهداشت و درمان و ۲۶ خانه بهداشت است. که براساس شاخص های پیش بینی شده سه مرکز بهداشتی و دو خانه بهداشت جدید به مجموعه مراکز شهرستان اضافه خواهد شد.

 

وی در پایان عنوان کرد: دومین پایگاه اورژانس 115 شهرستان تایباد در ماه گذشته راه اندازی شد که تجهیزات کامل آن را در سال آینده تامین خواهدشد.

انتهای پیام/