به گزارش صبح توس؛ به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان امروز در  جلسه هماهنگی بانک های خراسان رضوی بر لزوم تسریع در تعیین تکلیف و پرداخت تسهیلات رونق تولید به 298 پرونده متقاضی باقیمانده نزد بانک های استان تا آخر فروردین ماه سال 97، تاکید کرد.

 

وی افزود: ضرورت دارد عملکرد بانک ها در این حوزه بررسی و نقاظ ضعف و قوت آن احصا شود تا بر این اساس شاهد عملکرد مطلوب تری در سال آینده باشیم .

 

استاندار خراسان رضوی، لزوم همراهی بانک های استان در اعطای تسهیلات مصوب و تکلیفی را به منظور رونق بیشتر تولید و اشتغال، خاطر نشان کرد.

 

رشیدیان با اشاره به تاکید رئیس جمهوری درجذب تسهیلات توسعه اشتغال روستایی، تاکید کرد:  دستگاه ها تا آخر تیر ماه مهلت دارند این اعتبارات را جذب کنند؛ بر همین اساس باید با یک زمانبندی مشخص و اولویت بندی نسبت به این موضوع اقدام کنند.

 

وی اظهار کرد: در این رابطه، طی تفاهمی با جهاد دانشگاهی استان، موضوع توسعه اقتصادی روستاها بر اساس سند آمایش در دست تهیه و بررسی است.

 

استاندار خراسان رضوی  با بیان اینکه امروز یکی از مشکلات اساسی در استفاده از تسهیلات حوزه اشتغال، عدم اطلاع رسانی شفاف، سریع و مشخص است، گفت: دهیاران، بخشداران و دستگاه های مربوطه باید نسبت به اطلاع رسانی مناسب اقدام کرده و از فرصت به وجود آمده در بهره برداری از  تسهیلات ارزان قیمت اشتغال روستایی که دارای محدودیت زمانی است؛ به نحو شایسته ای اقدام شود. 

 

رشیدیان تاکید کرد: بدین منظور از روش های مختلف اطلاع رسانی برای آگاهی بخشی به مردم بهره گرفته شود در غیر اینصورت نمی توانیم از تسهیلات 12 هزار میلیارد تومانی توسعه اشتغال روستایی برای ارتقا وضعیت مناطق روستایی و محروم استان بهره مناسبی ببریم.

 

وی همچنین بر ضرورت توجه جدی به حوزه نوسازی و بهسازی واحدهای بزرگ صنعتی تاکید و عنوان کرد: رویش و ریزش واحدهای صنعتی امری طبیعی است که اگر به درستی تدبیر شود می توان اشتغال و رونق تولید را حفظ کرد اما اگر در طول زمان به این موضوع توجه نشود؛ محکوم به نابودی خواهند بود.

 

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه بانک ها و دستگاه های اجرایی باید در این حوزه ورود یابند، گفت: نقش  بانک ها که 80 درصد سرمایه های اشتغال کشور توسط آنها تامین می شود و شریک بزرگ تولید  هستند؛ تعیین کننده است از این رو باید با تولید مشارکت و حمایت کرده تا سرمایه های خودشان حفظ شود.

 

رشیدیان با اشاره به برخی مشکل ها در زمینه تامین سرمایه ثابت برای بهسازی و نوسازی واحدهای بزرگ، تاکید کرد: این موضوع  باید از طریق مرکز پیگیری شود.

 

وی با اشاره به اعتبارات مربوط به کمک های فنی و اعتباری در بخش تسهیلات مربوط به ارتقا شاخص های اقتصادی نیز گفت: دستگاه های مربوطه اعم از صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و گردشگری  فقط تا 25  اسفندماه مهلت جذب و استفاده از این تسهیلات را دارند.

 

استاندار خراسان رضوی با بیان این که پس از مهلت مذکور، این منابع به طرح های عمرانی استان برگردانده خواهد شد؛ بر لزوم استفاده از ظرفیت منابع بانکی برای طرح های عمرانی از  جمله طرح توسعه گاز، راه و راه آهن تاکید کرد.

 

رشیدیان گفت: در موضوع طرح های توسعه گاز اختیارانی به شرکت گاز استان داده شده تا با کمک بانک های استان و بهره گیری از تسهیلاتی که تضمین باز پرداخت آن هم از سوی شرکت گاز انجام می شود، این پروژه ها سریعتر انجام شود.

 

وی با بیان اینکه این همکاری هم دغدغه بانک ها برای تاخیرها و یا عدم وصول بازپرداخت تسهیلات را از بین می برد و هم به تجقق اهداف توسعه عمرانی استان منجر می شود.

 

استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اینکه هنوز 220 میلیارد ریال تسهیلات بانکی قابل پرداخت در استان داریم، ادامه داد: تعدادی از  طرح ها هم در حوزه های راه و راه آهن در استان طی سال 97 اجرایی می شود که برای تسهیل در تامین منابع و اجرای آن می توان از ظرفیت تسهیلات بانکی که  قابل توجه نیز هست؛ بهره برد.

 

رشیدیان همچنین با اشاره به اختیاراتی که در بودجه سال 97 برای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و مشکلات بانکی دیده شده  است، اظهار کرد: این اختیارات که در آن موارد توبیخی و تنبیهی هم برای عدم همکاری لازم از سوی بخش های مختلف در  آن دیده؛ با ابلاغ آن ها در کوتاهترین زمان ممکن موضوعات را پیگیری و اجرا خواهیم کرد .

 

وی در ادامه نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقلی درون و برون شهری را از دیگر مباحث مهم دانست و گفت: می توان با استفاده از این فرصت استفاده کرد.

 

استاندار خراسان رضوی افزود: در این میان باید سازوکار تسهیلات مربوطه از هم اکنون از سوی شعب بانک های استان در ارتباط با مجموعه های مرکزی شان مشخص شود تا بتوان عملکرد موثری در زمان اقدام داشت که این نوسازی هم به کاهش آلودگی هوا، هم  بهبود ایمنی جاده ها و از دیگر سو به ایجاد اشتغال در استان منجر می شود و باید همه در این امر مشارکت کنند.

 

رشیدیان با بیان اینکه بر اساس مصوبه ستاد تسهیل استان، تمامی طرح هایی که با اجرای آن، بیش از 100 نفر اشتغال ایجاد شود  مشمول تسهیلات رونق تولید می شوند، گفت: این اقدام با هدف حمایت از تولید و اشتغال صورت گرفته و باید دبیر خانه ستاد تسهیل و بانک ها در ارائه تسهیلات به این موضوع توجه داشته باشند .

 

وی در  خصوص عملکرد بانک ها و کنسرسیوم بانکی در بحث پرداخت تسهیلات به شرکت پدیده هم گفت: برخی بانک های حاضر در کنسرسیوم عملکرد خوبی در این زمینه داشتند و باید سریعتر اقساط دیگر این طرح به تناسب روند پیشرفت پروژه اعطا شود تا این مجموعه به نتیجه مطلوب برسد و مردم به ویژه سهامداران از آن منتفع شوند.

 

استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به موضوع شرکت های دانش بنیان به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و ضرورت حمایت بانک از این مجموعه ها و طرح ها، اظهار داشت: هدف گذاری این شرکت ها، جوانان 20 تا 30 سال هستند که از جمله دغدغه ها، اشتغال این گروه است.

 

رشیدیان گفت: امسال در این راستا اقدام خوبی برای اشتغال این جمعیت در قالب طرح تکاپو و پارک علم و فناوری صورت گرفت و 20 هزار اشتغال در این حوزه ایجاد شد و امید است با راه اندازی شهرک علم و فناوری با عنوان سجاد 2 در اردیبهشت ماه در مشهد در حوزه ICT شاهد تحولی در این حوزه باشیم و بانک ها هم برای حمایت از آنها برنامه ریزی کنند.

 

وی با بیان اینکه  مشاغل این حوزه عموما نو و توام با خلاقیت و فناوری است، گفت: نقشی که این شرکت ها در تسهیل فرآیندها و امور دارند نیز خود یک مزیت ویژه برای استان خواهد بود.

 

استاندار خراسان رضوی با اشاره طرح احیای بافت های فرسوده و نقش بانک ها در تحقق آن نیز اظهار امیدواری کرد: با اجرای این طرح، شاهد تحرک و تحولی در صنعت ساخت و ساز استان باشیم.

 

رشیدیان از جمله اقدامات پیشگیرانه در حوزه زلزله را احیای بافت های فرسوده دانست و گفت: با اجرای آن شاهد کاهش خسارات و تلفات به هنگام حوادثی از این دست خواهیم بود وتلاش بر آن است در سطح شهرهای بزرگ این طرح توسعه یابد که هم ایمنی و آرامش و زیبایی و مناسب سازی شهرها و هم رونق صنعت ساختمان را در بر خواهد داشت.

 

وی با اشاره به ایام نوروزی هم تاکید کرد: با توجه به پیش بینی ها برای افزایش زائران، برنامه ریزی لازم برای فعالیت بانک ها و در نظر گرفتن کشیک  برای پشتیبانی از خدمات بانکی طی این ایام،  صورت پذیرد.

 

انتهای پیام/