به گزارش صبح توس؛ سید محمد هاشمی در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان خلیل آباد در خصوص بیماری آنفولانزای پرندگان اظهارکرد: آنفولانزای پرندگان یک بیماری فوق العاده مسری است که عامل ایجاد کننده آن ویروس آنفولانزا است.

 

وی با بیان اینکه در سال های اخیر مواردی از ابتلای انسان به آنفولانزای پرندگان در برخی نقاط گزارش شده است، خاطرنشان کرد: آنفولانزای پرندگان یکی از مهم ترین بیماری های ویروسی دستگاه تنفسی پرندگان است.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان خلیل آباد با تأکید بر اینکه این بیماری نه تنها برای انسان خطرناک است، بلکه باعث صدمات اقتصادی سنگینی در مرغداری ها و دامداری ها می شود.

 

وی با بیان اینکه انسان ها باید از شکار پرندگان مهاجر آبزی و سایر پرندگان مشکوک به بیماری و تماس با آن‌ها جلوگیری کنند، ابراز کرد: افرادی نظیر کارگران مرغداری ها، فروشندگان پرندگان، دامپزشکان و غیره که در معرض خطر قرار دارند باید از وسایل حفاظتی مانند دستکش، چکمه، ماسک و غیره استفاده کنند.

 

هاشمی در ادامه به اجرای طرح سلامت نوروزی اشاره کرد و گفت: در آستانه سال جدید و ایام تعطیلات نوروزی با توجه به افزایش مسافرت ها و همچنین افزایش فعالیت مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی و احتمال بروز و شیوع بیماری های منتقله از آب و غذا برنامه سلامت نوروزی در شهرستان خلیل آباد اجرا می شود.

 

وی با اشاره به اهداف اجرای برنامه سلامت نوروزی، عنوان کرد: پیشگیری از بروز مشکلات بهداشت و شیوع بیماری ها از اهداف اجرای این برنامه است که با اولویت نظارت بر مراکز و اماکن حساس و کنترل بهداشتی آبرسانی از 15 اسفند تا 15 فروردین اجرا می شود.

 

این مقام مسئول همچنین در ادامه تشریح کرد: در هفته اول اجرای برنامه سلامت نوروزی 316 بازدید، هشت نمونه برداری میکروبی آب آشامیدنی، 194 کلر سنجی آب و ضبط 275 کیلوگرم مواد غذایی فاسد انجام گرفته است.

 

وی با بیان اینکه 14 بازدید مشترک توسط دامپزشکی، نیروی انتظامی و صنعت معدن انجام شده است، تأکید کرد: سامانه 190 در کل کشور فعال است و گزارشات مردمی را دریافت و به کارشناسان محلی برای بررسی انتقال داده می شود.

 

تهدید علیه بهداشت عمومی جامعه جرم است

حمید سلطانی در این مراسم با بیان اینکه بهداشت اهمیت دو چندانی در بین افراد جامعه دارد، اظهارکرد: عدم رعایت بهداشت توسط یک فرد می تواند سلامت یک جامعه را به خطر بیندازد.

 

وی با بیان اینکه تهدید علیه بهداشت عمومی جامعه بر اساس قانون جرم محسوب می شود، خاطرنشان کرد: پرونده های قضایی در زمینه بهداشت، بعد از بررسی توسط مراکز بهداشت و دستگاه های مربوطه باید مستند ارسال شود.

 

دادستان خلیل آباد با تأکید بر اینکه اطلاعات بهداشتی افراد جامعه باید افزایش پیدا کند و به روز شود، تصریح کرد: رضایت مندی مردم از سرمایه های نظام است که این رضایتمندی باید با اجرای قانون به وجود آید.

 

سلامت جامعه در گروه نظارت جدی دستگاه های مربوطه است

مجتبی شاکری در ادامه این مراسم با بیان اینکه سلامت مردم بسیار حائز اهمیت است، ابراز کرد: سلامت خانواده ها و جامعه در گرو نظارت جدی و به موقع دستگاه های مربوطه بر مواد غذایی، اغذیه ها، رستوران ها و غیره است.

 

فرماندار خلیل آباد نانوایی شهرستان در ایام نوروز باید بر اساس برنامه اعلام شده فعالیت داشته باشند، تأکید کرد: خدماتی که قرار است در اختیار مسافران گذاشته شود باید به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

 

وی با بیان اینکه ساماندهی آرامستان خلیل آباد کار بسیار شایسته ای بود که جای تقدیر دارد، ابراز کرد: شهرداری در چند ماه اخیر تحول خوبی در آرامستان خلیل آباد و راه اندازی دفتر ثبت وقایع حیاتی داشته و آماده ارائه خدمات در آن بخش است.

 

انتهای پیام/