به گزارش صبح توس؛ هادی شوشتری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به مشکلات و پروژه های مورد نیاز منطقه، اظهاکرد: شهرستان قوچان در سال 1316، به عنوان یکی از 45 شهر بزرگ کشور محسوب می شده و هم اکنون نیز دروازه ورود به آسیای میانه بوده و در فاصله 35 کیلومتری پایتخت ترکمنستان قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه سند توسعه شهرستان با محوریت بررسی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات تنظیم شده است، ادامه داد: یکی از مهمترین اولویت های سال 97 برای این شهرستان و منطقه، اجرای راه آهن مشهد- قوچان- گرگان است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و توجیهات اقتصادی بسیار مطلوبی دارد.

 

وی افزود: اجرای این پروژه یک میلیارد و 200 میلیون یورو و به عبارتی پنج هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که می بایست 15 درصدآن از طریق دولت و 85 درصد نیز از طریق فاینانس تامین شود.

 

شوشتری همچنین اجرای فاز دوم آزادراه مشهد- قوچان را یکی از اولویت های مهم منطقه دانست و خاطرنشان کرد: اجرای این آزادراه با هدف کاهش مسیر دسترسی به مشهد مقدس، کاهش ترافیک و افزایش مسافرت ها با سرمایه گذاری آستان قدس اجرا می شود که در سال گذشته فاز اول آن تا چناران اجرایی شده و امیدواریم فاز دوم این پروژه نیز هر چه زودتر اجرایی شده و زیرساخت های توسعه منطقه فراهم شود.

 

وی با اشاره به آخرین وضعیت تصویب منطقه ویژه اقتصادی نیز، یادآور شد: مراحل نهایی این موضوع نیز در مجلس شورای اسلامی در حال طی شدن است و امیدواریم هر چه زودتر در صحن علنی مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به آخرین وضعیت ارتقاء چند روستای قوچان به بخش نیز بیان داشت: موضوع ارتقاء فرمانداری قوچان به فرمانداری ویژه همچنین ارتقاء روستاهای مزرج، الماجق و شهرکهنه به بخش نیز همچنان در وزارت کشور معطل مانده است.

 

شوشتری در پایان تاکید کرد: گازرسانی به شهر و روستاهای بخش باجگیران، ارتقاء مجتمع عالی سلامت به دانشکده و احداث یک واحد پتروشیمی در قوچان از مهمترین برنامه های شهرستان برای پیگیری در سال آینده خواهد بود.

 

انتهای پیام/