به گزارش صبح توس؛ شهرستان  نیشابور با 7 نقطه شهری، 13 دهستان و 431 روستا در دامنه بینالود قراردارد، جمعیت شهرستان بالغ بر 465هزارو263 نفر و سهم اشتغال آنها در بخش کشاورزی 6/30، صنعت 6/27 و 8/41 در بخش خدمات است.

 

این شهر دارای 2 شهرک صنعتی بوده و حدود 450 واحد صنفی در شهرستان فعال است تعداد کارگران بیمه شده شهرستان بین 45000 نفر و عمده تولیدات شهرستان در زمینه محصولات ساختمانی، قطعه سازی، صنایع تبدیلی، میلگرد و محصولات کشاورزی و دامی است.

 

شهرستان نیشابور از جذابیتهای طبیعی و مراکز گردشگری فراوانی از جمله آرامگاه خیام، عطار، بی بی شطیطه، قدمگاه رضوی، امام زاده محروق بانو پسندیده ،کمال الملک و غیره برخوردار است.

 

برای آشنایی بیشتر با صنعت و اشتغال این شهرستان به سراغ علیرضا نبوی نژاد، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیشابور رفتیم تا در خصوص وضعیت اشتغال این شهرستان به اطلاعات جامع تری دست یابیم که جزئیات این گزارش را در ذیل می خوانید؛

میزان اشتغال انجام شده درسالهای 95و96 چقدر بوده است؟

مرجع رسمی اعلام آمار و ارقام مربوط به اشتغال و بیکاری مرکز آمار کشور است که براساس گزارش مرکز مذکور تعداد شاغلین شهرستان نیشابور در سال95، 131هزارو455 نفر و تعداد بیکاران شهرستان 16هزارو779 نفر بوده است.

 

چه تعداد افراد بیکار شده درسالهای 95 و 96 وجود داشته، همچنین آماری از  تعداد کسانی که بیمه بیکاری دریافت می کنند، ارائه دهید؟

در خصوص تعداد بیکاران در هر سال منجمله سال جاری مرکز آمار در سطح شهرستان گزارشی ارائه نمی دهد ولی طبق آمار ثبتی کاریابی ها که بخشی از کل آمار شهرستان می تواند محسوب شود  تعداد سه هزار و 771 نفر افراد جویای کار از طریق کاریابی ها بوده اند، همچنین تعداد کارگرانی که در 11 ماهه سال جاری بیکار شده اند و به عنوان متقاضی دریافت مقرری بیمه بیکاری به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده اند 1335 نفر است که در مقایسه بامدت مشابه سال 95حدود چهارده درصد کاهش داشته است.

 

دلایل کاهش و یا افزایش میزان بیکاری در نیشابور چه بوده است؟

کاهش یا افزایش بیکاری در چند علت معدود خلاصه نمی شود و به علت فرابخشی بودن این موضوع دلایل متعددی بر کاهش بیکاری می توان عنوان کرد که رونق فعالیت بنگاههای اقتصادی، کاهش مشکلات مبتلابه بنگاههای اقتصادی به خصوص واحدهای صنعتی، پرداخت انواع تسهیلات به بنگاههای اقتصادی باسرفصلهای مختلف و براساس برنامه های متنوع دولت در راستای ایجاد رونق در فعالیتهای اقتصادی  و اجرای برنامه های اشتغالزا در تمام استانها و شهرستانها  بخشی از این علل را تشکیل می دهند.

 

سهم بخش خصوصی در کارآفرینی چقدر بوده است؟

دولت وظیفه اجرای زیر ساخت ها را بر عهده دارد و قطعا بار اصلی ایجاد اشتغال بر دوش بخش خصوصی است، بنابراین با برنامه ریزی و ازبین بردن برخی قوانین دست و پاگیر و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی زمینه بهبود وضعیت اشتغال فراهم می شود.

 

در همین راستا دولت در سال جاری برای تثبیت و توسعه اشتغال بسته حمایتی گسترده ای را تدوین و ابلاغ کرده که درحال اجرا است و باتوجه به نیاز بنگاه های اقتصادی موجود و متقاضیان ایجاد بنگاه جدید می توان خدمات لازم و کاملی را به آنها ارائه کرد و طرح های مهارت آموزی در محیط واقعی کار، کارورزی دانش آموختگان دانشگاه ها، معافیت های بیمه ای، تکاپو (تبصره18) و اشتغال روستایی وعشایری بخشی از سیاست های حمایتی دولت  است.

 

بزرگترین مشکل جامعه کارگری چیست واداره کار چه اقداماتی در دستور کارقرار دارد تاحقوق کارگران کمتر ضایع نشود؟

یکی از مشکلات جامعه کارگری عدم امنیت شغلی است، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سعی کرده است با گسترش تشکلات کارگری و کارفرمایی بین طرفین تعامل و تعادل برقرار کند، قطعا کارگر و کارفرما لازم وملزوم یکدیگرند و در صورت داشتن درک صحیحی از شرایط، باعث می شود با همدلی و تلاش بیشتر زمینه رونق گرفتن کار و تولید فراهم و در نهایت تثبیت فرصت های شغلی فراهم شود.

 

انتهای پیام/