به گزارش صبح توس؛ شورای شهر مصوبه رانت مالی برای روزنامه شهرداری را حذف کرد، افزایش 20 درصدی قیمت قطارهای نوروزی، روانه شدن 53 نفر به بیمارستان در پی حواث چهارشنبه سوری در مشهد، آغاز توزیع 3500 تن گوشت منجمد در بازار خراسان رضوی و تجهیز 2000 تاکسی در مشهد به سامانه پرداخت الکترونیکی، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

شورای شهر مصوبه رانت مالی برای روزنامه شهرداری را حذف کرد

تصویب افزایش 100 تومانی قیمت بلیت قطار شهری مشهد

تصویب افزایش 100 تومانی قیمت بلیت قطار شهری از 550 به 650، حذف رانت مالی شورای شهر برای روزنامه شهرداری، افزایش تعداد رام های خط 2 قطار شهری از  7 رام به 20 رام در سال 97، کاهش سرفاصله زمانی رسیدن قطارها به ایستگاه ، اجرای سامانه کسر کرایه براساس مسافت در قطار شهری مشهد در سال 97، مجهز شدن تاکسی ها به سامانه پرداخت کرایه با من کارت و کارت بانکی و مکلف شدن شهرداری به ارائه برنامه اجرایی طرح کاهش آلودگی هوا (Lez) از جمله موضوعات مهم آخرین جلسه علنی شورای شهر مشهد در سال 96 بود.

سنگ اندازی در مسیر اصلاح امور، ضد انقلابی است

به گزارش «خراسان رضوی»، در این جلسه، محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد گفت: روزهای پایانی سال 96 را با تمام تلخی ها و شیرینی هایش درحال سپری کردن هستیم، امسال زلزله ای را در اطراف مشهد و رضویه داشتیم که هشداری بود برای همه که به بافت های فرسوده توجه لازم را داشته باشیم که امیدواریم به این منظور طرح باز آفرینی بافت های فرسوده دولت وارد مرحله اجرایی شود.وی افزود: اعتراضات دی ماه گذشته نشان از مطالبات و خواسته های مردم دارد که باید مسئولان صدای اعتراضات مردم را بشنوند هرچند که هیچ کس اتفاقات و حوادث ناگواری را که افتاد، تایید نمی کند اما ضرورت دارد همه قوا و همچنین ما، خواسته های مردم را بشنویم و به آن پاسخ دهیم .رئیس شورای شهر مشهد گفت: طی چند روز آینده، خیابان دو سطحی آیت ا... واعظ طبسی که اولین الگوی حرکت پیاده به سمت حرم مطهر است به بهره برداری خواهد رسید.وی اظهار کرد: ما در شورای پنجم حفظ انسجام ملی، بازسازی امید و سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد مردم به مدیریت شهری را در دستور کار قرارداده ایم بنابراین سنگ اندازی در مسیر اصلاح را یک عمل ضد انقلابی می دانیم زیرا مردم به تغییر در زندگی و مدیریت شهری رای داده اند و جلوگیری از ادامه این روند و مسیر، مردم را به این نتیجه می رساند که از راه اصلاح نمی توان به تغییر رسید و این کار یعنی ضد انقلابی گری.

حیدری با اشاره به این که در ابتدای کار، مدیریت شهری را به گونه ای تحویل گرفتیم که حتی برای پرداخت حقوق کارکنان از بانک وام گرفته بودند، یادآور شد: اما با کمک مردم، همت شهردار و مدیران شهرداری، حقوق و مزایای کارکنان شهرداری را در اسفند با درآمد و منابع خود شهرداری پرداخت کردیم درحالی که برخی منتظر بودند در همان ماه های ابتدایی دچار مشکل شویم.وی تصریح کرد: برای سال 97 راهکارها و راهبردهای جدیدی در نظر گرفته ایم هرچند که برای رسیدن به منابع پایدار در سال آینده با مشکل روبه رو خواهیم شد اما این مسیر را طی خواهیم کرد و در این مسیر، شفاف سازی برای جلب اعتماد مردم در دستور کار قراردارد.در ادامه این جلسه بودجه سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد در دستور کار قرار گرفت و به تصویب شورای شهر رسید.رونمایی از پرداخت الکترونیک با من کارت و کارت بانکی در دو هزار و 550 تاکسی نیز خبری بود که مدیرعامل تاکسیرانی مشهد در این جلسه آن را اعلام کرد.

افزایش 100 تومانی بلیت قطارشهری

همچنین در ادامه جلسه روز گذشته شورای شهر، بررسی بودجه شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد به تصویب رسید و به شهرداری مشهد اجازه داده شد بلیت قطار شهری را به مبلغ 100 تومان افزایش دهد که بر این اساس قیمت بلیت خط یک قطار شهری مشهد در سال آینده از 550 تومان به 650 تومان افزایش خواهد یافت اما قیمت بلیت خط 2 تا زمان اتصال خط یک به خط 2 همان مبلغ 275 تومان باقی خواهد ماند.

حذف رانت مالی شورای شهر برای شهر آرا

آخرین دستور کار شورای شهر مشهد در سال 96 بررسی بودجه 15 میلیارد تومانی موسسه فرهنگی شهرآرا بود. احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در این باره گفت: برای رفع هر نوع ابهام و تصور که برخی می پندارند شهرآرا دارای رانتی از سوی شهرداری و شورای شهر است، پیشنهاد حذف تبصره های 1، 2 ،3، 4 و 7 را دارم.

وی افزود: طی دوسال گذشته به دلیل حمایت از شهرآرا، شورای شهر و شهرداری بودجه ای را در بودجه شهرداری مشهد در نظر می گرفتند که این موضوع انحصاری را برای شهرآرا به وجود می آورد از این رو با بحث های کارشناسی در کمیسیون ها و همچنین با برخی اصحاب رسانه، برای رفع هر نوع ابهام و تصوری که شهرآرا دارای رانت از شورا و شهرداری در عرصه رسانه ای است، پیشنهاد حذف پنج تبصره اختصاصی بودجه موسسه شهرآرا را دارم.

سوت گرانی قطار نوروزی

پس از انتشار گزارش« گرانی به مقصد مشهد» در صفحه 3 روز یک شنبه روزنامه خراسان رضوی که از گرانی نرخ بلیت‌های قطار و هواپیما به مقصد مشهد در ایام نوروز 97 خبر می‌داد و همچنین اعلام نظر فرماندار و دستوربررسی موضوع در ستاد خدمات سفر شهرستان روزگذشته و با هماهنگی معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت استان به همراه یک گروه بازرسی برای بررسی موضوع به دفاتر فروش بلیت  شهر مشهد مراجعه کردیم که دراین بازرسی ها مشخص شد افزایش 15 تا 20 درصدی در نرخ بلیت قطار صورت گرفته است . ابتدا سراغ یکی از دفاتر نمایندگی فروش بلیت قطار(رجا) در حاشیه میدان راه‌آهن می رویم. اپراتور فروش درباره قیمت بلیت‌ها می گوید: ما اجازه و دسترسی برای افزایش یا کاهش قیمت بلیت قطارها را نداریم و قیمت‌ها به‌صورت متمرکز از طریق شرکت رجا تعیین می‌شود. این متصدی فروش برای اثبات ادعای خود با نظارت بازرس سازمان صنعت یک بلیت برای روز اول فروردین 97 از مبدأ تهران به مقصد مشهد صادر می‌کند تا نشان دهد دراین فرایند دسترسی کاربر برای تغییر قیمت مسدود است. این فروشنده بلیت می‌گوید: ما بابت فروش هر بلیت قطار 4.5 درصد سود دریافت می کنیم که شرکت رجا به ما می‌پردازد.

در ادامه آدینه بازرس سازمان از طریق سامانه رجا، قیمت بلیت‌های تهران به مشهد در تاریخ 22 اسفند و اول فروردین 97  را بررسی و اذعان می‌کند که قیمت بلیت‌ها در اول فروردین نسبت به قیمت روز افزایش را نشان می دهد . برای خطوط دیگر به مقصد مشهد هم گویا این افزایش‌ها بیشتر است. وی از نماینده فروش بلیت قطار درباره قیمت‌های پایه بلیت سؤال می کند اما متصدی فروش اظهار می‌کند هیچ‌گونه اطلاعی درباره تغییر قیمت‌ها و پایه و سقف قیمت بلیت‌ها ندارم و این سیستم در شرکت مرکزی رجا اداره می شود. این متصدی فروش بلیت در پاسخ به این سوال که اگر مشتری از شما درباره  علت اختلاف قیمت ها   در روزهای مختلف بپرسد چه پاسخی می دهید می گوید :نمی دانیم .

به سه دفتر دیگر فروش بلیت نیز مراجعه می‌کنیم .پاسخشان همین است: هیچ اطلاعی از قیمت پایه بلیت‌ها نداریم و امکان تغییر قیمت بلیت‌های قطار  هم برایمان میسر نیست.  به همین دلیل برای پیگیری موضوع همراه گروه بازرسی به مدیریت راه‌آهن خراسان مراجعه می‌کنیم.

یکی از مسئولان در مدیریت راه‌آهن که نمی خواهد نامش ذکر شود، در پاسخ به سوالات بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت درباره علت افزایش قیمت‌ها اظهار می‌کند: ما در استان امکان تصمیم‌گیری درباره قیمت بلیت‌ها را نداریم و تمام تصمیمات برای قیمت بلیت‌ها توسط هیئت‌مدیره راه‌آهن در تهران گرفته و به شرکت‌های راه‌آهن اعلام می‌شود . این موضوع از حیطه اختیارات استان خارج است.

وی درباره قیمت‌های پایه و سقف و کف قیمت بلیت‌های قطار نیز اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: اگر قیمت بلیت خاصی مدنظرتان است، از تهران استعلام کنیم وگرنه قیمت‌ها در اختیار ما نیست. از سال 94 این اختیار به شرکت‌ها داده‌شده است که در ایام پیک قیمت بلیت‌ها را 20 درصد افزایش دهند. اما این که این 20 درصد بر چه مبنایی و بر پایه چه قیمتی محاسبه می‌شود، در تهران تصمیم‌گیری می‌شود.

افزایش قیمت تا پایان فروردین با مصوبه ستاد تنظیم بازار مغایرت دارد

پس از این اظهارات صورت‌جلسه‌ای توسط بازرس سازمان صنعت تنظیم و برای انجام مراحل قانونی به معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت ارجاع داده می شود.

مقدسی مسئول بازرسی معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این باره به خراسان رضوی می‌گوید: با توجه به آن چه گروه بازرسی گزارش داده‌ قیمت بلیت‌ها بین 15 تا 20 درصد در ایام نوروز افزایش پیداکرده است که این افزایش قیمت با مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر این که هیچ‌گونه افزایش قیمت در بهای خدمات تا پایان فروردین‌ماه صورت نگیرد، مغایرت دارد. به همین دلیل برای استعلام و نحوه برخورد با این موضوع که آیا این افزایش قیمت 20 درصدی مجاز است و ادعای راه‌آهن مبنی بر این که افزایش قیمت در هیئت‌مدیره این شرکت در سال‌های گذشته مصوب شده درست است و با دستورات بالادستی مغایرتی ندارد، با سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده مکاتبه می‌کنیم.در ادامه باخرد، معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به خراسان رضوی می‌گوید: با توجه به این که تاکنون هیچ‌گونه مجوزی برای افزایش قیمت بلیت‌ها  توسط ستاد تنظیم بازار صادر نشده، این افزایش قیمت‌ها غیرقانونی است و پرونده‌ای در این زمینه در این معاونت تشکیل و برخوردهای قانونی انجام خواهد شد.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

حوادث چهارشنبه سوری در مشهد 53 نفر را روانه بیمارستان کرد

قاضی حسن حیدری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد مجروح از عصر دیروز تا ساعت یک بامداد امروز در بیمارستانهای مشهد پذیرش شده اند.

وی گفت: هفت نفر از این تعداد هم اینک در بیمارستان بستری هستند اما بقیه آنها بطور سرپایی مداوا و از بیمارستان مرخص شده اند.

همچنین دیشب 40 حادثه و آتش سوزی مرتبط با چهارشنبه سوری در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد رخ داد.

توزیع 3500 تن گوشت منجمد در بازار خراسان رضوی آغاز شد

سیداحمد دلقندی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: توزیع این اقلام در نمایشگاه بهاره مشهد آغاز شده و در فروشگاه های زنجیره ای، فروشگاه های بزرگ و شرکت های تعاونی مصرف کارکنان و در مراکز مشخص در سطح شهرستانها نیز انجام می شود.

وی بیان کرد: اجازه توزیع هزار و 700 تن مرغ منجمد و همین میزان گوشت قرمز منجمد در بازار استان برای مصرف کنندگان داده شده است.

وی افزود: اجرای طرح تنظیم بازار با هدف ایجاد تعادل در قیمت و بازار با توجه به افزایش میزان مصرف در این برهه انجام می شود و اجرای این طرح تا زمانی که قیمت ها به تعادل برسد، ادامه خواهد یافت.

دلقندی بیان کرد: سیاست ما ورود به بازار نیست بلکه کنترل بازار هدف اصلی اجرای این طرح و توزیع گوشت قرمز و مرغ است.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال هزار و 800 تن گوشت مرغ منجمد در راستای تنظیم بازار در سطح استان و شهرستان ها توزیع شده است.

مدیرکل پشتیبانی امور دام خراسان رضوی گفت: همچنین امسال 260 تن گوشت منجمد گوساله در استان توزیع شده است.

دلقندی اظهار کرد: با هدف تنظیم بازار، هر کیلوگرم گوشت مرغ به قیمت 62 هزار ریال و گوشت منجمد گوساله 235 هزار ریال در اختیار مردم قرار می گیرد.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

تجهیز 2000 تاکسی در مشهد به سامانه پرداخت الکترونیکی

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد گفت: 2000 تاکسی در مشهد به سامانه پرداخت الکترونیکی مجهز شده‌اند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید مهدی علوی مقدم امروز در بیستمین جلسه علنی شورای شهر مشهد  که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: افزایش بودجه  تاکسی‌رانی در سال 97 مبتنی بر شعار شهر هوشمند است. در این حوزه برنامه‌های عملیاتی داریم؛ یکی از این موارد اجرای سامانه هوشمند و پرداخت الکترونیک در ناوگان تاکسیرانی است که  فاز اول شروع شده و 2000 دستگاه ناوگان ما به این سیستم مجهز شده‌اند. امیدوار هستیم بتوانیم در سال آینده کل ناوگان را مجهز به این سیستم کنیم که شهروندان از طریق کارت‌های شتاب و من کارت پرداخت کرایه انجام دهند.

وی ادامه داد: در سیستم سامانه هوشمند که  روی تاکسی‌ها نصب شود امکان مدیریت ناوگان، مدیریت اعزام و... هم دیده شده است. در اواخر ماه‌های اخیر شورای پنجم مصوبه‌ای  در زمینه سیستم‌های تاکسی اینترنتی داشت که امیدوار هستیم  در شورای حلاختلاف تصویب شود و بتوانیم این تاکسی‌ها را ساماندهی کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: سیستم‌های نظارتی و کنترلی ما به هوشمند تغییر کرده است و تا الان حدود 37 دستگاه دوربین را در سطح ایستگاه‌ها نصب کردیم و سامانه نظارت هوشمند هم از اوایل سال آینده بهره‌برداری می‌شود  تا نظام بازرسی و کنترل ما از روش سنتی به روش هوشمند سیستمی تغییر رویه پیدا کند.

علوی‌مقدم با بیان اینکه «از دیگر اقدامات ما در سال آینده ارتقای کیفییت تاکسی‌رانی است»، عنوان کرد: ما براساس ضوابط باید سالانه حدود 10 درصد ناوگان را نوسازی کنیم. در مجموع 13 هزار ناوگان داریم و سالیانه باید  1300 ناوگان را نوسازی شود. در این راستا اولینقرارداد را در خصوص بهبود تاکسی ون بسته‌ایم و حدود 20 دستگاه ون  وارد ناوگان شده‌است. در خصوص موضوع خودروهای برقی هم مذاکراتی انجام شده و امیدوار هستیم  بتوانیم ناوگان هیبریدی و برقی را هم  را وارد چرخه عرصه حمل و نقل تاکس‌ رانی کنیم.

به گزارش- ایسنا، بودجه سال 97 سازمان تاکسی‌رانی که از حیث منابع به مبلغ 68.955.000.000 (شصت و هشت میلیارد و نهصد و پنجاه و پنج میلیون) ریال و از حیث مصارف به مبلغ 68.955.000.000 (شصت و هشت میلیارد و نهصد و پنجاه و پنج میلیون) ریال (که منابع و مصارف نسبت به بودجه سال گذشته 21 درصد افزایش داشته است) با رعایت تبصره های زیر و به شرح آلبوم پیوست ممهور به مهر شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.

انتهای پیام/