به گزارش صبح توس؛ از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۲۹۵ هزار زائر از ایران و یازده کشور جهان به آستان ملکوتی امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام طرقبه مشرف شدند، که ۴۰ درصد تشرف مربوط به زائران کشورهای خارجی با حدود ۸۱۱ هزار نفر می باشد.

بالاترین آمار زائران خارجی مربوط به کشورهای، عراق، پاکستان، امارات، بحرین، قطر، عربستان و لبنان است، و زائران از کشورهای افغانستان،هندوستان، آلمان و انگلستان نیز تشرف کمتری را به این آستان مقدس داشته اند.

بیشترین آمار تشرف زائران به بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام در مردادماه سال جاری است، که ۲۷۳ هزار زائر به این بقعه مشرف شدند،و از این تعداد ۱۰۹ هزار نفر خارجی بودند.

زائران مشرف شده به بارگاه مطهر امامزادگان طرقبه، ازحلقه های معرفتی،سخنرانی مذهبی و بصیرتی، قرائت زیارت نامه ،شجره نامه و ذکر کرامات این امامزادگان والامقام، برنامه های فرهنگی در قالب اجرای مسابقات قرآنی و اهدای بسته‌های متبرک فرهنگی بهره مند می شوند.

 

امامزادگان یاسر(ع) و ناصر(ع) قطب فرهنگی قابل اتکاء در منطقه

 

حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در آستان مقدس امامزادگان یاسر(ع) و ناصر(ع) اظهار کرد: هر انسانی که با محبت اهل بیت پیامبر(ص) از دنیا برود شهید از دنیا رفته و متقابلا اگر کسی با بغض اهل بیت از دنیا برود منافق و کافر از دنیا رفته و نسبت به رحمت خدا ناامید است.

وی با بیان اینکه قلوب ما باید کانون محبت به اهل بیت(ع) و فرزندان فداکار این خاندان پاک باشد افزود: در این راستا مسئله زیارت قبور مطهر بسیار تأکید شده است اما شاهد هستیم وهابیت متحجر و جنایتکار امروز با همکاری گروه های تکفیری دین خشونت آلود را به دنیا اعلام می‌کنند.

حجت الاسلام شریعتی تبار گفت: متحجرین بدون هیچ منطقی زیارت را شرک می دانند در حالیکه زیارت ابراز علاقه و تجدید پیمان با ائمه است که راه توحید و ظلم ستیزی و خدمت به بندگان را در پیش گرفته‌اند.

وی افزود: باور داریم اولیا و اهل بیت خداوند زنده هستند و لذا زیارت از سر اخلاص مورد عنایت و توجه قرار می‌گیرد.

رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: با حضور در حرم باید باور به کرامت و عظمت در قلوب مؤمنین صورت گرفته و با آن انس بگیریم چراکه محبت اهل بیت(ع) کیمیای مهمی است و اینکه فرمودند عشق و محبت به علی(ع) سپری است که انسان را از آتش دوزخ حفظ می کند در همین راستا می باشد.

وی با بیان اینکه زیارت باید با معرفت به مقام والای اولیای الهی باشد افزود: «زیارت» مقدمه ای برای اطاعت و ولایت مداری است و هر کس زائر اهل بیت می شود باید در زندگی نیز  به ایشان اقتدا کند.

حجت الاسلام شریعتی تبار شأن زائر را ورع و پرهیزگاری دانست و خاطرنشان کرد: اجتهاد و تلاش در راه بندگی و خدمت به بندگان خدا در مسیر دین دارای اهمیت است و امامزادگان در نقاط مختلف کشور به برکت حضور امام رضا(ع) به عنوان پرچمدار ولایت مطرح هستند.

وی با اشاره به اینکه حضور امامزادگان را در کشور نشانه استکبارستیزی اولیای الهی است افزود: میلیون ها زائر در حرم امام رضا(ع) خیر و برکت عظیمی را به همراه دارد که باید از این ظرفیت بیشتر استفاده شود چراکه سرمایه گرانقدری است که در صورت بهره مندی از این سرمایه ها دیگر آفات اجتماعی و انحرافات اخلاقی را شاهد نیستیم.

رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: حضور و زیارت امامزادگان علاوه بر اینکه واسطه رزق و برکت خداوندی محسوب می شود نعمت خدا برای ما نیز است تا از طریق ولایت مداری فرایض دینی را فرا بگیریم و به احکام عمل کنیم.

 

مهم ترین تهدید برای شهرستان طرقبه شاندیز تغییر هویت مذهبی و انقلابی است

 

حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی مدیر کل سابق سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ضمن اشاره به ویژگی های منحصر به فرد طرقبه شاندیز از لحاظ موقعیت زیست محیطی، حضور زائران و مسافران، تدین مردم و فعالیت جریان های انقلابی و مذهبی گفت: مهم ترین تهدید شهرستان نگرانی از تغییر بافت فرهنگی، اجتماعی و هویت مذهبی و انقلابی است.

وی با تأکید بر سرمایه های اجتماعی افزو.د: مهم ترین مأموریت مجموعه های دینی مراقبت از سرمایه های مذهبی و انقلابی است که قسمت اعظم آن بر عهده مبلغین قرار گرفته است.

مدیر کل سابق سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی امامزادگان را به عنوان قطب فرهنگی قابل اتکا در منطقه دانست و اظهار داشت: باید در هر روستا و منطقه ای به دنبال گروه های اجتماعی با هدف توسعه و حفاظت از مبانی انقلابی و دینی باشیم و همچنین با مرکزیت و محوریت مسجد باید گروه های دینی انقلابی فعال شامل جوانان و مؤمنین ایجاد کنیم.

وی بابیان اینکه فعالیت های جهادی با پشتیبانی ائمه جمعه طرقبه و شاندیز سرمایه ای ارزشمند محسوب می شود تصریح کرد: با اشاره به دغدغه های نماینده محترم ولی فقیه در استان در رابطه با مسائل فرهنگی و غیرفرهنگی در شهرستان و طمع هایی که نسبت به این منطقه مشاهده شده، می تواند این تهدیدات تبدیل به فرصت شود و از دست اندازی های گوناگون با وحدت رویه در شهرستان ممانعت به عمل آورد.

حجت الاسلام مرویان حسینی در پایان اظهار داشت: تشکل سازی نوجوانان و جوانان با محوریت مسجد در قالب کانون ها قرآنی و فرهنگی در سلامت اجتماعی و اخلاقی شهروندان شهرستان مؤثر می باشد.

غرفه‌ عرضه محصولات فرهنگی واقع در صحن حضرت زهرا(س) آستان ملکوتی امامزادگان طرقبه و غرفه های پاسخگویی به مسائل شرعی، مشاوره تخصصی وقف، دفتر امور زائران خارجی جهت راهنمایی زائران عرب زبان نیز از جمله خدمات بارگاه مطهر امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام به زائران مشرف شده می باشد.

بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصر علیهما السلام طرقبه در روستای گلستان طرقبه و ۵ کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.

 

انتهای پیام/