به گزارش صبح توس؛ شورا بلیت اتوبوس را 100 تومان گران کرد، بررسی طرح افزایش ارتفاع گنبد حرم رضوی، 1250 حادثه درسال 96، بلاتکلیفی  قانون تشکیل مدیریت بحران واحد، اجرای طرح امداد ترافیکی در 14 محور استان، هتل‌ها خالی ؛ مدارس مسافرزده، صف آرایی با کلاشنیکف، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» به مهم‌ترین بخش‌های آنان پرداخته شده است.

 

روزنامه خراسان؛

شورا بلیت اتوبوس را 100 تومان گران کرد

شورای شهر در نوزدهمین جلسه علنی خود، افزایش 100 تومانی بلیت اتوبوس را در آستانه نوروز 97 تصویب کرد. بر این اساس بلیت اتوبوس های بخش دولتی از 350 به 450 تومان و قیمت بلیت اتوبوس های بخش خصوصی از 400 به 500 تومان افزایش خواهد یافت. این درحالی است که هفت ماه پیش و درآخرین روزهای فعالیت شورای چهارم، قیمت بلیت اتوبوس 50 تومان افزایش یافته بود.به گزارش «خراسان رضوی»، روز گذشته و در نوزدهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد که به بررسی و تصویب بودجه سازمان های شهرداری مشهد اختصاص داشت، بودجه 187 میلیارد و 373 میلیون و 149 هزار تومانی سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد به تصویب رسید  و به اتوبوسرانی اجازه داده شد قیمت بلیت اتوبوس را دربخش سازمانی و خصوصی به مبلغ 100 تومان افزایش دهد.علی اصغر نیشابوری مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد در این خصوص گفت: در گذشته دولت بخشی از هزینه تمام شده هر سفر را به صورت یارانه به شهرداری و بخشی دیگر را شهرداری و بقیه هزینه تمام شده را مسافر پرداخت می کرد اما چندی است که دولت یارانه بلیت را پرداخت نمی کند و بر همین اساس سال گذشته شهرداری مشهد 36 میلیارد تومان را در این راستا پرداخت کرد که این مبلغ نیز کفاف نداده و مبلغ شش میلیارد تومان دیگر نیز باید در این زمینه پرداخت کند.وی افزود: اکنون در دیگر شهرها قیمت بلیت اتوبوس ها کمتر از 600 تومان نیست لذا درخواست داریم که قیمت بلیت در سال آینده 600 تومان درنظر گرفته شود زیرا با قیمت فعلی بلیت اتوبوس ها، در سال آینده مشکلات جدی خواهیم داشت. محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد نیز در این باره گفت: با توجه به این که به مردم فشار وارد می شود، نمی توان دفعتا قیمت بلیت اتوبوس را همسان سازی کرد لذا فعلا همان مبلغ 100 تومان درخواست شده در بودجه برای سال 97 اعمال شود.پس از این اظهارات، افزایش 100 تومانی بلیت اتوبوس در سال 97 به رای گذاشته شد و با رای موافق اعضای شورای شهر به تصویب رسید.همچنین بتول گندمی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد در پاسخ به سوال «خراسان رضوی» که افزایش قیمت بلیت اتوبوس ها از چه زمانی اجرایی خواهد شد؟ اظهارکرد: مصوبه افزایش قیمت بلیت برای فرمانداری ارسال می شود و در صورت تصویب فرمانداری و ابلاغ آن اجرایی خواهد شد، لذا زمان اجرایی شدن افزایش قیمت بلیت اتوبوس ها بعد از تایید مصوبه شورا توسط فرمانداری خواهد بود.همچنین درجلسه علنی روز گذشته بررسی بودجه سازمان فردوس ها به مبلغ 41 میلیارد و 802 میلیون و 838 هزارتومان در دستور کار شورا قرارگرفت و به تصویب رسید.همچنین بودجه پنج میلیارد و 675 میلیون و 50 هزار تومانی شرکت قطار شهری مشهد نیز به تصویب شورای شهر مشهد رسید. بازگشایی محور مسدود شده میدان شریعتی، چهارراه برق و چهارراه گاز، بازگشایی میدان راه آهن تا اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت 97، بهره برداری کامل از خط 2 قطارشهری تا پایان سال 97 و آغاز عملیات ریل گذاری خط 3 از پایان سال 97 از جمله اخباری بود که کیامرز مدیرعامل قطارشهری مشهد در این جلسه به آن اشاره کرد.در ادامه این جلسه، بودجه 53 میلیارد و 785 میلیون و 180 هزار تومانی سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری مشهد در دستور کار قرار گرفت و پس از بحث وبررسی به تصویب شورای شهر رسید که در یکی از تبصره های این بودجه سازمان میادین مکلف به اعمال تخفیف 50 درصدی در صدور مجوز بازارهای سیار از جمله روز و شب بازارها و هفته بازارها برای مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و تولیدات مشاغل خانگی شد.

 

بررسی طرح افزایش ارتفاع گنبد حرم رضوی

طرح افزایش ارتفاع گنبد حرم مطهر رضوی در حال بررسی است. 

این خبر را مدیر عامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) اعلام کرد و گفت: با توجه به ساخت و سازهای اطراف حرم رضوی و افزایش ارتفاع بناها در حوالی حرم در مشهد، دغدغه دیده نشدن گنبد حرم مطهر امام رضا(ع) از فاصله دورتر مطرح است بنابراین تصمیم گرفتیم در صورت امکان ما نیز در مشهد ارتفاع گنبد امام رضا(ع) را افزایش دهیم. به گزارش ایسنا محمد کاظم ملازم الحسینی در کرمان با اشاره به طرح ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) افزود: با توجه به تصمیم به اجرای طرح افزایش ارتفاع گنبد امام رضا(ع)، متوجه شدیم کار بزرگ مشابهی توسط ستاد بازسازی عتبات کرمان در حال انجام است. به این جا آمدیم تا از نزدیک کار را ببینیم. طرح در مراحل پایانی است و از لحاظ فنی و اجرایی پیش رفته و کاملا مشهود است. وی همچنین درباره بازسازی و مقاوم سازی حرم مطهر امام رضا(ع) توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: بحث بازسازی و مقاوم‌سازی حرم مطهر امام رضا(ع) از سال‌ها پیش شروع شده و دغدغه‌هایی که در بازسازی و مقاوم‌سازی حرم مطهر امام حسین (ع) مطرح بوده، در حرم رضوی هم ملموس است و ما در سر درهای صحن انقلاب، باب السلام و گوهرشاد کار را شروع کرده‌ایم و این جزو دستور کار جدی آستان قدس رضوی است. وی همچنین گفت: «با سیاست‌های جدیدی که تولیت محترم مشخص کردند، امیدواریم از تمایل مردم به نذورات و وقف عام بتوانیم در بازسازی و مقاوم‌سازی حرم رضوی استفاده کنیم».

 

ممنوعیت بلندمرتبه سازی در پهنه گسل های اصلی

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تهیه نقشه گسل ها برای شهرهای تبریز، مشهد و کرمان گفت: احداث ساختمان‌های با اهمیت خیلی زیاد و بلندمرتبه‌سازی در پهنه‌ گسل های اصلی این شهرها ممنوع اعلام شد. رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تعیین حریم گسل‌های کلان شهرها را گامی بزرگ در کاهش خطرپذیری لرزه‌ای بیان کرد و گفت: مسلما کار تدقیق گسل‌ها و تعیین حریم آن، دستاورد ارزشمندی برای کلان شهرهایی مانند تهران، تبریز، مشهد، کرج و کرمان است که امید می‌رود با اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری و ابلاغ آن توسط هیئت دولت، که حکم قانون را دارد، میزان خطرپذیری لرزه‌ای این کلان شهرها به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی بیت اللهی افزود: پس از ابلاغ مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری توسط معاون اول ریاست جمهوری، نظر به تصریح اولویت تعیین حریم گسل ها در شهرهای تبریز، مشهد، کرج و کرمان، اجرای این بند از مصوبات در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفت. جلسات متعددی در شورای فنی استان های ذی ربط با حضور استانداران و معاونان عمرانی و فنی آن ها، اعضای کارگروه های زلزله استانی و با مشارکت اعضای هیئت علمی دانشگاه های واقع در شهرهای مذکور، افراد صاحب نظر، نمایندگان دستگاه های اجرایی، سازمان زمین شناسی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار و کلیه اطلاعات موجود در باره گسل ها جمع آوری شد.

به گفته وی نقشه تدقیق شده گسل ها برای شهرهای تبریز، مشهد و کرمان تهیه شد و برای شهر کرج در دست تهیه است، ضمن این که نقشه‌ها به تصویب کارگروه‌های زلزله استانی رسیده و کار تعیین حریم گسل ها رو به اتمام است.

 

ارائه خدمات رایگان دندان پزشکی به ۷۰۰ محروم حاشیه شهر

 

به همت بنیاد سلامت رضوی، خدمات رایگان دندان‌پزشکی به حدود ۷۰۰ نفر از اقشار کم‌برخوردار حاشیه شهر مشهد در منطقه جاده کلات ارائه شد. به گزارش آستان نیوز، ارائه این خدمات دندان‌پزشکی در قالب اقدامات درمانی و همچنین آموزش‌های بهداشت دهان و دندان، توسط خادم‌یاران سلامت رضوی با همکاری بهداری شمال شرق سپاه پاسداران و مرکز بهداشت مشهد در مدرسه ایران زمین صورت گرفت. در این برنامه، 40 دندان‌پزشک و دستیار دندان‌پزشک، اقدامات درمانی شامل معاینه، کشیدن دندان، ترمیم و جرم‌گیری دندان را در دو گروه خواهران و برادران برای عموم مراجعان کودک و بزرگ سال با محوریت دانش‌آموزان منطقه و والدین آن‌ها انجام دادند. گروه دندان‌پزشکی بنیاد سلامت رضوی با هماهنگی مراکز بهداشتی و درمانی در سال آینده نیز پایگاه‌های دندان‌پزشکی سیار و ارائه خدمات رایگان توسط این گروه را در حاشیه شهر مشهد برپا خواهد کرد.

 

1250 حادثه درسال 96

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان با بیان این که خراسان رضوی به لحاظ میزان حوادث جزو پنج استان حادثه خیز کشور است افزود: زلزله فریمان، سیل کلات و حادثه اشترانکوه برای کوهنوردان استان در سال 96 از جمله حوادث ناگواری بود که برای هم استانی ها رخ داد.

 به گزارش «خراسان رضوی»، سید مجتبی احمدی روز گذشته در نشست خبری اعلام برنامه های طرح های نوروزی جمعیت هلال احمر در سال 97  اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون هزار و 250 حادثه در استان اتفاق افتاده که حوادث جاده ای با 854 مورد بیشترین حوادث و آتش سوزی جنگل و ریزش آوار هر کدام با دو مورد کمترین حوادث را به خود اختصاص داده است.وی گفت: این 1250 حادثه شامل حوادث طبیعی ، تصادفات ، واژگونی خودرو ، آب گرفتگی و ... است که در این زمینه حوادث کار شامل این آمار نمی شود.

 

بلاتکلیفی  قانون تشکیل مدیریت بحران واحد

وی در ادامه به موضوع قانون تشکیل مدیریت بحران واحد در کشور اشاره کرد و افزود: قانون تشکیل مدیریت بحران واحد در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت ولی چندین سال است که بلاتکلیف مانده است. 

وی با بیان این که افزایش تعداد سگ‌های امداد و زنده‌یاب‌ برای استفاده در زمان وقوع حوادث در دستور کار قرار گرفته است تصریح کرد: سگ‌های امدادی در عملیات‌های امدادی استان بالاترین آمار زنده‌یاب‌ها را داشتند و موفق به پیداکردن ۵۹ حادثه‌دیده شدند و تمامی آن‌ها از مرگ حتمی نجات یافتند.احمدی یادآور شد: از اول سال تاکنون بیش از 216 هزار و 441 نفر از خدمات جمعیت هلال احمر استان بهره مند شدند که از این میزان حدود هفت هزارو 847 نفر از خدمات جاده ای هلال احمر استفاده کرده اند.

تخصیص نیافتن بودجه برای امداد و نجات هوایی در سال گذشته

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان در ادامه به موضوع اختصاص بودجه به جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: در چند روز گذشته خراسان رضوی میزبان مجمع عمومی جمعیت هلال احمر با حضور مدیرعامل این مجموعه بود و در این مجمع،  گزارش کار سال ۹۶ و برنامه‌های سال ۹۷ به ویژه بحث تصویب بودجه این سال ارائه و اعلام شد. وی تصریح کرد: سال گذشته برای امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر کشور 100 میلیارد تومان اختصاص یافته بود ولی رقمی پرداخت نشد، امسال هم 500 میلیارد تومان در بودجه 97 پیش بینی شده که هنوز سهم استان از این بودجه مشخص نشده است. احمدی درباره طرح نوروزی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز گفت: طرح نوروزی جمعیت هلال احمر استان با عنوان «هلال بهشت» از ۲۵ اسفند ماه امسال تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده در ۲۲ شعبه و یک نمایندگی استان و در سه حوزه امداد و نجات، جوانان و داوطلبان اجرا می‌شود.وی افزود: در سطح استان ۲۵ پایگاه بین شهری، دو پایگاه کوهستان، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۳۴ دستگاه خودروی امداد و یک بالگرد امداد فعال است و روزانه ۲۱۰ امدادگر و ۸۸ کارمند در این طرح مشارکت دارند. احمدی با بیان این که در طول اجرای طرح، برنامه‌های ویژه‌ای را هم در دو برنامه تحویل سال نو و سخنرانی مقام معظم رهبری با حضور ۳۰۰ امدادگر و نجاتگر و ۱۰۰ نیروی طرح سحاب ثامن جمعیت هلال احمر استان خواهیم داشت، افزود: با همکاری تولیت آستان قدس رضوی بالگرد امداد در محدوده حرم مطهر رضوی فعال خواهد بود.

اجرای طرح امداد ترافیکی در 14 محور استان

وی اجرای طرح امداد ترافیکی را از دیگر برنامه های جمعیت هلال احمر استان بیان کرد و گفت: طرح امداد ترافیکی با مشارکت هزارو 796 نفر در طول طرح نوروزی و برای افزایش ایمنی و سلامت سفر و کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای در ۱۴ محور استان اجرا می‌شود.وی تاکید کرد: در حوزه فرهنگی نیز جمعیت هلال احمر تفاهم‌نامه‌ای با حضور نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر کشور و مدیر حوزه علمیه خراسان منعقد کرد و در راستای این تفاهم‌نامه برنامه‌های فرهنگی متعددی با حضور طلاب و روحانیون اجرا خواهد شد.مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان از اجرای طرح مردمی «خادم، خانواده» خبر داد و گفت: امسال طرح «خادم، خانواده» توسط معاونت داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در بین ۲۴ هزار خانوار استان اجرا شد.احمدی تصریح کرد: این طرح در سال آینده در میان ۶۷ هزار خانوار استان اجرا می‌شود و ۱۲ پرسش کلیدی در قالب ۷ دیدار رودررو مطرح شده است و مباحث آموزشی از طریق مردم به مردم ارائه می‌شود. وی همچنین به میانگین عمر ناوگان جمعیت هلال احمر استان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۷۴ دستگاه ناوگان فرسوده با نو تعویض شد و عمر میانگین ناوگان پنج تا هفت سال است، همچنین در خراسان رضوی سه بالگرد فعال است و در سال 97 خرید دو بالگرد برای شهرستان های گناباد و تربت جام پیش بینی شده است.

 

روزنامه شهرآرا؛

آتش به جان چهارشنبه آخر سال

رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد: ۶٠‌درصد آسیب‌دیدگان چهارشنبه‌سوری، جوان و نوجوان هستند

﷯ رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی: مدیران مدارس اگر صلاح دانستند می‌توانند چهارشنبه‌سوری را در مدارس جشن بگیرند
﷯ فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی: هر‌کسی که چهارشنبه آخر سال دستگیر شود تا پایان سال در بازداشت خواهد بود؛ زیرا در حوزه امنیت مردم با کسی شوخی نداریم
﷯ جامعه‌شناس: تبدیل شکل نمادین چهارشنبه‌سوری از آتش‌ به ترقه، نتیجه کنترل‌های اجباری و مقاومت جامعه برای نگهداشتن این مراسم است
..........................................
سعیده آل‌ابراهیم- دیگر خیلی وقت است که جمله «سرخی من از تو، زردی تو از من» و پریدن از روی آتش با آشنا و فامیل و خنده‌های کِش‌دار، جای خودش را به انفجار و صدای مهیب نارنجک در کوچه‌ها و خیابان‌ها و اشک‌های تلخ پس از حادثه داده است. چهارشنبه‌سوری در سال‌های اخیر نسبت‌به سال‌های گذشته تغییر شکل و محتوا داده است. شاید خیلی‌ها در این روز به‌جای شادی و هیجان، هراس را تجربه ‌کنند، اما برای برخی هم شادی و هیجانی آنی به‌دنبال دارد که البته برطبق خبرها و تصاویری که هر‌سال از حوادث چهارشنبه‌سوری می‌بینیم و می‌شنویم، این هیجان می‌تواند به سرنوشتی دردناک و جبران‌ناپذیر منتهی ‌شود. بر‌طبق آمار، ۶٠‌درصد آسیب‌دیدگان در حوادث چهارشنبه‌سوری، جوانان و نوجوانان هستند. این آمار نشان می‌دهد که باید بیش‌ازپیش در این حوزه برای نوجوانان و جوانان نگران بود و به گفته برخی صاحب‌نظران به‌جای حذف یا محدودکردن این جشن، به فکر چاره‌ بود و اصلا همین ایجاد محدودیت و بگیروببند باعث تغییر شکل و محتوای چهارشنبه‌سوری شده است، زیرا افراد سعی می‌کنند دست به اقداماتی بزنند که علاوه‌بر داشتن هیجان و زنده‌نگاه‌داشتن آیین، بتوانند خیلی زود صحنه را ترک کنند تا به اصلاح گیر نیفتند.
﷯ 
چشمی با ٢٠ درصد بینایی!
حمید پدری سی‌و‌چهارساله است که هیچ‌وقت جشن چهارشنبه‌سوری را از دست نداده و حتی گاهی قرارهایش را در این روز کنسل کرده که به‌عنوان تماشاگر هم که شده، در خیابان‌ها شاهد آتش‌بازی باشد. حمید هیچ‌وقت فکرش را هم نمی‌کرد که این معرکه، کار دستش بدهد و باعث شود بینایی یک چشمش را تقریبا به‌طور‌کامل از دست بدهد.
برادر حمید ماجرای آن روزِ کذایی را این‌طور تعریف می‌کند: شب چهارشنبه‌سوری بود و من و برادرم در مغازه مشغول کار بودیم. صاحب مغازه کناری ما اصرار کرد که برای آتش‌بازی بیرون از مغازه برویم. برادر من هم که بدش نمی‌آمد، رفت. حمید خواست که چند ترقه کپسولی بیندازد، اما به محض اینکه فندک را زد و فتیله ترقه گرفت، بدون اینکه مهلت پرتاب داشته باشد ترقه‌ها در دستش ترکید.

 

خوش‌خبری از گشایش‌ها در مترو

وایح بودجه سال‌٩٧ سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات زیرمجموعه شهرداری مشهد پس‌از بررسی در کمیسیون تلفیق، یکی پس‌از دیگری به صحن علنی شورا می‌آید تا فرایند تصویب را طی کند. در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر که صبح روز گذشته در تالار شهر برگزار شد، اعضای شورا ضمن بررسی چند دستورکار مهم، مهر تأیید خود را پای لوایح بودجه سال آینده ١١سازمان و شرکت زیرمجموعه مدیریت شهری نشاندند. در‌جریان بررسی این دستورکارها، اعضای شورا علاوه‌بر تعیین‌ بهای خدمات اتوبوس‌رانی در سال آینده، شهرداری مشهد را مکلف به انجام برخی اقدامات کردند.
﷯ 
اعضای شورای اسلامی شهر در نوزدهمین جلسه علنی شورا، نرخ بلیت اتوبوس را برای سال‌٩٧ در قالب بودجه سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد تعیین کردند.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر، در تشریح جزئیات بودجه سال آینده سازمان اتوبوس‌رانی گفت: در لایحه پیشنهادی، منابع حاصل از درآمدهای عمومی برای سال آینده نسبت‌به سال٩۶ با ٣‌درصد افزایش، از رقم ١۴۴‌میلیارد و ٨٨٣‌میلیون‌تومان به ١۴٨‌میلیارد و ٨٧٣‌میلیون‌تومان رسیده است.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد هم در ادامه به فعالیت ٩٠‌دستگاه اتوبوس در خطوط حومه مشهد اشاره کرد و گفت: روزانه به‌طور‌میانگین فقط ٢٠٠‌نفر در خطوط حومه جابه‌جا می‌شوند که توجیه اقتصادی ندارد. بناست در خطوط با کمتر از ٣۵٠‌نفر جابه‌جایی، اتوبوس‌ها حذف و مینی‌بوس جایگزین آن‌ها شود. 
علی‌اصغر نیشابوری، اولویت سازمان اتوبوس‌رانی را برای سال آینده، کاهش عمر ناوگان بیان کرد و ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، در سال‌٩٧، میانگین عمر ناوگان اتوبوس از ٧.٩ سال به ۶.٢ سال می‌رسد.

 

هتل‌ها خالی ؛ مدارس مسافرزده

«اسکان زائران در مدارس، صنعت هتلداری و گردشگری مشهد را نابود می‌کند» این‌ها بخشی از سخنان فرماندار مشهد در شورای آموزش‌و‌پرورش استان بود.
به گزارش شهرآرا، همین دو هفته پیش بود که معاون گردشگری کشور در جلسه ستاد خدمات سفر از حذف اسکان نوروزی مدارس خبر داده و گفته بود: با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و به دستور ستاد هماهنگی خدمات سفر، قرار شده است مدارس از چرخه اسکان نوروزی برای عموم مسافران خارج و خدمات آن‌ها فقط به فرهنگیان محدود شود. محمد محب‌خدایی همچنین در ادامه صحبت‌هایش از اسکان مسافران در مدارس، عنوان «تخلف» را به کار برده است.
موضوع اسکان مسافران در مدارس شاید بیش از سایر شهرهای کشور، صنعت هتلداری مشهد را تهدید کند؛ زیرا این شهر سالانه میزبان حضور میلیون‌ها زائری است که به پابوسی امام رضا(ع) می‌آیند و حتی در چنین وضعیتی هتلداران در سال‌های اخیر همیشه ظرفیت اشغال هتل‌ها را ۶۵ تا ٧۵ درصد اعلام کرده‌اند.
حالا روز گذشته فرماندار مشهد در جلسه شورای آموزش و پرورش استان، بخشی از صحبت‌هایش را به مشکلات و کاهش درآمد هتلداران اختصاص داد و اظهار کرد: تعداد ٢۵٠ مورد اماکن اقامتی مربوط به دستگاه‌های مختلف به اضافه مساجد و مدارس، صنعت هتلداری مشهد را با مشکل مواجه کرده است.
محمدرحیم نوروزیان افزود: این موضوع باعث شده است در مشهد به طور میانگین تختی که ٣٠٠ هزار تومان برای هر شب ارزش دارد، توسط هتلداران به اندازه ١٠٠ هزار تومان به مسافر ارائه شود.
در همین حال مدیرکل آموزش و پرورش استان با انتقاد از این موضوع اظهار کرد: در صورتی که اسکان زائران در مدارس متوقف شود، شاهد اسکان مسافران در خیابان‌ها و پارک‌ها خواهیم بود.

 

صف آرایی با کلاشنیکف

سردسته های دو باند مسلح توزیع‌کننده مواد‌ مخدر و شرارت در حالی که در یکی از خیابان‌های مشهد با چاقو به جان همدیگر افتاده بودند به دستور قاضی شریعت‌یار، معاون دادستان مشهد و سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۶ مشهد، دستگیر و با قرار متناسب قضایی راهی زندان شدند.
به گزارش شهرآرا، ماجرای این پرونده از شامگاه پانزدهم بهمن‌ماه امسال شروع شد که دو جوان مسلح به خیابان توس٨٧‌ ریخته بودند. ساعت ٢٢:٢۶ را نشان می‌داد که صدای مهیب شلیک تیر از اسلحه جنگی کلاشنیکف توجه ساکنان این محله را به خود جلب کرد. ٢ جوان موتورسوار که مدام عربده می‌کشیدند چند تیر هوایی شلیک و مدام ساکنان محله را تهدید می‌کردند.این غائله همچنان ادامه داشت که صدای آژیر خودروهای کلانتری کاظم‌آباد مشهد موجب فرار اشرار مسلح شد. اکیپ گشتی پلیس که از طریق یکی از ساکنان خبر شده بود پس از حضور در محل به بررسی‌ و جمع‌آوری استشهاد محلی علیه متهمان پرداخت. در این میان، یکی از اهالی محل به افسر تحقیق این پرونده گفت: یکی از متهمان دوستش را با نام م. سیا صدا می‌زد.
با به دست آمدن این سرنخ بررسی‌های میدانی مأموران برای کشف پوکه‌های چند تیر شلیک‌شده آغاز شد. خوشبختانه تعدادی پوکه اسلحه جنگی کلاشنیکف کشف و صحت خبر واصله تأیید شد.
﷯ 
شلیک تیر جنگی در خیابان ٩١ 
با توجه به حساسیت ماجرا تیم بررسی‌کننده این پرونده در همان دقایق ابتدایی موضوع را با معاون دادستان مشهد در میان گذاشتند و با دستور قاضی شریعت‌یار، تحقیقات خود را برای شناسایی و جلب متهمان ادامه دادند. براساس شواهد و ادله موجود، احتمال می‌رفت که متهمان مسلح فراری اعضای باند شرارتی باشند که شب حادثه برای درگیری با گروه خلاف‌کار رقیبشان، توس٨٧ را به هم ریخته‌ بودند.