به گزارش صبح توس؛ امروز با حضور رییس مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد و اعضای شورای اسلامی از 210 دستگاه اتوبوس و مینی بوس در مشهد رونمایی شد.

 

طی این مراسم که در بازار خودروی مجیدیه مشهد برگزار شد؛ 155 دستگاه اتوبوس و 55 مینی بوس جدید شهرداری با یکهزار و 336 میلیارد ریال اعتبار رونمایی شد.

 

مشکلات کلانشهر مشهد باید در کنار کلانشهر تهران بررسی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین رونمایی از 210 دستگاه اتوبوس و مینی بوس، گفت: کلانشهر مشهد دارای موقعیت خاصی است و باید مشکلات آن در کنار کلانشهر تهران بررسی شود.

 

علی لاریجانی افزود: شهرداران کلانشهرها می توانند با راه اندازی دبیرخانه ای مشکلات خود را از طریق دولت و مجلس پیگیری کنند و چنانچه این اقدام محقق شود این دبیرخانه به مرکز پژوهش های مجلس معرفی خواهد شد تا دستور کارهای مشخصی از آن برای حل معضلات کلانشهرها استخراج شود.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ظرفیت هایی برای کلانشهرها در قالب بودجه سال 1397 کل کشور وجود دارد که می توان از آنها برای توسعه در بخش های مختلف نظیر حمل و نقل و نوسازی بافت فرسوده استفاده کرد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شهرهای بزرگ دارای مشکلات بیشتری نسبت به سایر شهرها هستند که آلودگی هوا از آن جمله است، بنابراین توسعه مترو و حمل و نقل عمومی برای کاهش این معضل با حمایت دولت و مجلس ضروری است.

 

لاریجانی افزود: در چارچوب قانون بودجه سال 1397 امکاناتی برای کلانشهرها دیده شده که از آن جمله وجود ردیفی برای سه شهر زیارتی است که می توان از این ظرفیت برای تقویت زیرساخت های زیارتی استفاده کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: فروش اوراق مشارکت ظرفیت دیگری است که در اختیار کلانشهرها قرارگرفته است، همچنین در نظرگرفتن فاینانس تا سقف هشت میلیارد دلار گام بلند دیگری در زمینه توسعه حمل و نقل ریلی است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یارانه ها و منابع پرداخت آن از مشکلات کشور است، گفت: منابعی که برای پرداخت یارانه به مردم و سایر بخش ها در نظر گرفته شده امسال پایدار می شود؛ همچنین منابعی در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرارخواهد گرفت.

 

عمر ناوگان اتوبوسی مشهد به 7.5 سال رسیده است

شهردار مشهد در این مراسم گفت: هم اکنون یکهزار و 800 دستگاه اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی کلانشهر مشهد فعال هستند و با رونمایی امروز عمر ناوگان اتوبوسی مشهد به 7.5 سال رسیده است.

 

قاسم تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه 50 درصد از جمعیت شهرنشین در کلانشهرها سکونت دارند و در هیچ دولت و مجلسی از ظرفیت بالای کلانشهرها استفاده مناسبی نشده است، افزود: شهرداران کلانشهرها می توانند اقدامات مهمی را رقم بزنند؛ اما تصمیماتی که در مرکز کشور گرفته می شود خالی از افکار این شهرداران است.

 

تقاضا داریم مجلس به موضوع مشهد نگاه ویژه ای داشته باشد

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه این مراسم گفت: مشهد توجه ویژه ای را می طلبد، این کلانشهر سالانه پذیرای 27 میلیون زائر و مسافر است، تقاضا داریم مجلس به موضوع مشهد نگاه ویژه ای داشته باشد.

 

محمدرضا حیدری افزود: مهمترین مساله این کلانشهر ترافیک و حمل و نقل است که امیدواریم با همکاری مجلس و دولت در حوزه زیرساختهای حمل و نقلی بتوانیم شرایط مساعدتری را برای زائران و مجاوران فراهم کنیم.

***

شایان ذکر است؛ این اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها دارای قابلیت‌هایی از جمله استاندارد آلایندگی یورو 4 که بالاترین استاندارد آلایندگی در کشور است، سیستم تهویه مطبوع، مناسب‌سازی شده برای توانیابان، دارای رمپ معلولان و غیره است، همچنین اتوبوس‌هایی که امروز رونمایی شد دو درب و مجهز به فیلترBPF که کاهنده آلاینده‌ها هستند.

 

خاطرنشان می شود؛ از ابتدای امسال نیز 112 دستگاه اتوبوس فرسوده در مشهد نوسازی شده است و هم اکنون هزار و 720 دستگاه اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی مشهد فعال است و روزانه حدود 950 هزار مسافر در کلانشهر 3.5 میلیون نفری مشهد توسط این ناوگان جا به جا می شوند.

 

انتهای پیام/