به گزارش صبح توس؛ جلسه ستاد مبارزه با سن غلات باحضور کشاورزان شهرستان تایباد ظهر امروز در محل سالن اجتماعات فرمانداری تایباد برگزارشد.

 

حسین شرافتی راد، در این جلسه گفت: تایباد پیشرو در تمام سیاستها و اولویتهای دولت در بحث الگوهای جدید کشاورزی و آبیاری قطره ای است.

 

فرماندار تایباد ضمن تاکید براینکه گندم یک محصول استراتژیک است، افزود: سال گذشته باوجود کاهش سطح زیرکشت گندم در شهرستان تایباد، ما افزایش میزان برداشت را داشته ایم.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه باتوجه به خشکسالی های اخیر و بارش بسیار کمی که در سال زراعی جاری داشتیم اعلام کردند که خطر آفت سن زدگی که یکی از مهمترین آفت های گندم است، امسال در شهرستان بیشتر است و این جلسه نیز بدین منظور تشکیل شده است تا از این خطر پیشگیری شود وگرنه خسارت جبران ناپذیری را پیش رو خواهیم داشت.

 

فاطمه حلاج نیا، مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در این جلسه گفت: سن غلات از محصولات شما استفاده می کند و در نهایت به مرحله ای می رسد که گندم شما قابلیت استفاده را نخواهد داشت.

 

وی با تاکید براینکه مبارزه با سن مادری باید به موقع انجام شود، افزود: سمومی که کشاورزان تهیه می کنند حتما از مراکز مجاز تهیه شود تا خدایی نکرده سم تقلبی به شما داده نشود، چراکه در اینصورت هرچقدر هم تلاش کنید، نخواهید توانست آفت را کنترل و از بین ببرید.

 

امیری، کارشناس سن گندم سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: هر کشوری که می خواهد مستقل باشد، بایستی یک موضوع را خیلی مهم تلقی کند و آن هم این است که نان سر سفره مردمش را خودش تامین کند، کشوری که وابستگی غذایی به سایر ملل داشته باشد، نمی توان گفت که کشور مستقلی است.

 

وی ادامه داد: گندم در جوامعی مانند کشور ما نماد بخش کشاورزی است، گندمی که تامین کننده غذای مردم ماست ممکن است در اروپا مصرف سیب زمینی زیادتر باشد؛ اما در کشورهای آسیایی مثل ایران بیشترین مصرف مربوط به گندم است.به همین دلیل دولت، وزارت کشاورزی را موظف کرده است که عوامل خسارت زای غلات بخصوص گندم و جو را با همکاری کشاورزان مدیریت و از آنها جلوگیری کنند.

 

میری، مدیر جهادکشاورزی شهرستان تایباد نیز در ابتدای این جلسه گفت: متاسفانه وضعیت بارندگی شهرستان نسبت به سال گذشته از روند مناسبی برخوردار نیست و تاکنون حدود 21 میلیمتر بارندگی در شهرستان ثبت شده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته که حدود 170 میلیمتر بوده است، معادل نود درصد کاهش نزولات جوی داریم و در مقابل یک درجه نیز افزایش درجه حرارات در فصل زمستان را شاهد هستیم.

 

وی ابراز کرد: باتوجه به شرایط آب و هوایی حاکم و بخاطر گرمای زودرس، ضرورت دیده شد تا جلسه ای را با موضوع تخصصی سن غلات و سایر عوامل خسارت زای غلات مانند ملخ و شته در جمع کشاورزان برگزار کنیم.

 

انتهای پیام/