به گزارش صبح توس؛ میراث بر جای مانده از گذشتگان در مطالعه تاریخ بشر مؤثر بوده و حفظ آن‌ها نیازهای گذشتگان را بازگو می‌کند و در پس هر یک داستانی نهفته است.

 

متأسفانه بیش‌ترین خطری که آثار باستانی را تهدید می‌کند از سوی گردشگران است؛ مواردی از قبیل دست زدن به آثار و یا حتی نوشتن یادگاری بر روی آنها تخریب زود هنگام این آثار را به همراه دارد.

 

شهرستان درگز با داشتن پیشینه تاریخی که به دوران اشکانیان و ساسانیان باز می گردد دارای آثار فرهنگی بسیاری است که متاسفانه برخی از این آثار، زخم خورده افرادی هستند که با قلم خود اقدام به نوشتن یادگاری بر تن آنها می کنند.

فرج الله اقبالی در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اشاره به وقایع تاریخی دوران ساسانیان و ولادت علامه شهرستانی در همین دوران، اظهار کرد: این عارف، از اساتید بزرگ علم و تحقیق است، به نحوی که کتاب الملل و النحل او که به زبان عربی است، هنوز هم در دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مسئول انجمن داستان نویسی اداره ارشاد درگز تشریح کرد: مقبره علامه تا حدود 60 سال پیش بسیار وسیع بود به نحوی که شاید 1000 نفر در آن جای می گرفتند؛ اما به مرور زمان و با توجه به اینکه ساختمان مقبره از سنگ و آجر تشکیل شده بود، بومیان منطقه نیاز خود به مصالح را از آن محل تامین کرده و اقدام به تخریب ساختمان می کردند تا اینکه مقبره علامه شهرستانی به حالت کنونی تبدیل شد.

 

این شهروند که از علاقه مندان به تاریخ درگز است تاکید کرد: البته پیش از انقلاب و بعد از آن، اقداماتی در راستای مرمت و بهسازی مقبره علامه صورت گرفت که متاسفانه این کار هم نیمه تمام ماند.

یکی دیگر از شهروندان درگزی به خبرنگار ما گفت: متاسفانه علامه شهرستانی با وجود تمام شهرت و نام و نشانی که داشته در گمنامی به سر می برد؛ به این معنی که جاده منتهی به مقبره بدون علائم و نشانه بوده و مسیر دسترسی آن خاکی است، این مساله سبب می شود به هنگام بارندگی، رسیدن به محل بسیار سخت و دشوار شود.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه این محل که روزی جایگاه تحصیل 400 نفر از علاقه مندان به علم و دانش بود امروز به محلی برای استراحت گوسفندان و مکانی برای نوشتن یادگاری و هنرنمایی افراد تبدیل شده است.

 

امیررضا رحیمی خاطرنشان کرد: شهرستان درگز ظرفیت بسیار بالایی برای جذب گردشگر دارد، ولی با وضعیت کنونی مقبره علامه شهرستانی، باید به جای جذب گردشگر، از ورود آنها به این محل جلوگیری کنیم.

 

وی تاکید کرد: این وضعیت بسیار زشت و مایه خجالت است و در صورتی که توجهی به آن نشود، تا چند سال دیگر آثاری از این محل هم وجود نخواهد داشت.

محمد مددی، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان در این خصوص توضیح داد: بقعه علامه شهرستانی به صورتی که اکنون قابل مشاهده است نبوده و مرمت های بسیار زیادی در آن صورت گرفته است که از جمله آنها می توان به محصور کردن اطراف مقبره، ساخت کیوسک نگهبانی و نصب در و پنجره اشاره کرد.

 

وی افزود: با توجه به وجود فاصله 20 کیلومتری این مقبره با شهرستان و نبود نیروی ثابت به عنوان نگهبان، نخواهیم توانست بر درب مقبره قفل و بست بزنیم، چرا که زمان بازدید گردشگران مشخص نیست و مجبور هستیم در تمام ایام سال درب آنجا را باز بگذاریم.

 

مددی تبیین کرد: البته پرسنل میراث فرهنگی به صورت دوره ای از محل سرکشی می کنند؛ اما انتظار داریم بخشداری و دهیاری همکاری لازم را با ما داشته و یک نفر را به صورت ثابت در محل قرار دهند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی درگز گفت: متاسفانه علاوه بر عدم همکاری بخشداری، روستاییان هم اوضاع این منطقه را در نظر نگرفته و گوسفندان خود را برای استراحت به داخل مقبره هدایت می کنند.

حرف آخر؛ به خاطر داشته باشیم که میراث فرهنگی سرمایه های تجدید ناپذیر این مرز و بوم بوده و می توان با استفاده از آنها به رشد درآمد غیر نفتی کمک شایانی کرد.

 

این غفلت ها و بی توجهی ها ممکن است روزی هزینه های جبران ناپذیری برای همه ما به ارمغان بیاورد، آن روز دیگر کاری از هیچ کسی ساخته نیست..

 

انتهای پیام/