به گزارش صبح توس؛ آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی شب گذشته در یادواره «از لبنان تا بهشت رضوان» که به مناسبت دهمین سالگرد شهادت حاج عماد مغنیه در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تجلیل از مقام شامخ این سردار رشید اسلام، گفت: فلاسفه در تبیین قوانین طبیعی جهان به این قائل‌اند که هر موجودی در مرتبه خود ظرفیتی دارد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این نکته که هر موجودی در مقام پویایی، حرکت به‌سوی کمال مسیری را طی می‌کند و در نهایت به مرتبه بالاتری می‌رود، ادامه داد: هستی و وجود دارای مراتب مختلفی است و موجودات در ظرف هستی در مراتب و مقامات گوناگون از نظر شرافت و فضیلت قرار دارند.

 

وی بیان کرد: انسان در مسیر کمال خود باید به یک موجود بالاتر و برتر تبدیل شود و آن موجود برتر در قالب یک حدیث قدسی برای ما معرفی‌شده و آن، مثل خدا شدن است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بهشت را همین نقطه کمال انسان دانست و اضافه کرد: مسیر مثل خدا شدن متفاوت است، برخی با 70 سال عبادت این مسیر را طی می‌کنند و عده‌ای با یک جهش.

 

آیت الله علم‌الهدی، این جهش را «شهادت» بیان کرد و تصریح کرد: شهید طوری مسیر کمال را با پرواز طی می‌کند که برای افراد دیگر قابل‌تصور نیست.

 

امام جمعه مشهد گفت: توصیفاتی که از نعمت‌های بهشت شده، کمال جسمی انسان است که به لذت‌ها می‌رسد، کمال روحی انسان، بهشتی این است که اراده‌اش با اراده خداوند یکی شده و هر چه بخواهد محقق می‌شود، این همان «مثل اعلای خدا» شدن است.

 

وی با تاکید بر این نکته که شهادت یک اتفاق و تصادف نیست، یادآور شد: البته عده‌ای بدون اراده و بدون تصمیم در یک جریان احساسی به جبهه رفتند و شهید شدند یا عده‌ای در شهری هستند، بمباران می‌شود و شهید می‌شوند؛ اما شهادتی که نقطه کمال انسانی معرفی‌شده، «شهادت ارادی» است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در ادامه سخنان خود به شهید مقنیه و فرزندش اشاره کرد و افزود: عماد مغنیه هم طراح، هم مباشر و هم مجری بود، از ابتدا در مسیر شهادت قرار داشت، شهادت برایش آرزو نبود، بلکه نقطه نهایی کمال بود.

 

آیت الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که تنها آرزوی شهادت داشتن درست نیست، خدمت به اسلام و مسلمین را هدف اصلی انسان دانست و خاطرنشان کرد: نقطه کمال این است که در خط اسلام با همه توان بایستیم، مجاهده کنیم، خدمت کنیم و در نهایت جانمان را در راه اسلام از دست بدهیم و شهید شویم، شهادت مقصد است اما مسیر بسیار مهم است.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: باید حواسمان باشد که شهدا بازخواست کننده ما هستند پس اول باید از مادرانشان که هستی خود را به‌پای فرزندشان ریختند و آن فرزند جانش را فدای اسلام کرد، تقدیر شود.

انتهای پیام/