محمود انتظاری در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: کلنگ کتابخانه و مجتمع فرهنگی آستان قدس درگز از سال 85 بر زمین خورد و سال 89 مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

وی افزود: این محل با داشتن 1860 متر زیربنا، دارای تالارهای مخصوص آقایان و بانوان، تالار محققان، سالن آمفی تئاتر، سالن مطالعه ویژه خواهران و کتابخانه کودک و کلاسهای آموزشی است که مجموعا حدود 35 هزار جلد کتاب و چهار هزار نسخه منابع دیداری و شنیداری الکترونیکی را در خود جای داده است.

 

رئیس مجتمع فرهنگی و کتابخانه امام رضا(ع) درگز گفت: در حال حاضر هشت هزار و پانصد نفر از همشهریان درگزی عضو این کتابخانه هستند که از این تعداد حدود شش هزار نفر به صورت فعال از این محل استفاده می کنند.

وی تاکید کرد: هر سال شاهد هستیم که تعداد زیادی از دانش آموزان استفاده کننده از امکانات این فضا در رشته های بسیار خوب دانشگاهی پذیرفته می شوند که علاوه بر همت والای دانش آموزان و حمایت خانوده، نشان از لطف و نظر خاص امام رضا(ع) دارد؛ در واقع مجتمع فرهنگی آستان قدس باعث خیر و برکت و رونق فرهنگی شهر شده و برخی از بزرگان، افتتاح این مجتمع را یوم الله فرهنگی شهر خوانده اند.

 

رئیس مجتمع فرهنگی و کتابخانه امام رضا(ع) درگز به برگزاری کلاس های فوق برنامه در مجتمع فرهنگی اشاره کرد و گفت: تاکنون در این محل 10 دوره کلاس آموزش قرآن برگزار شده و 900 شرکت کننده از مجموع 1100 نفر، موفق به دریافت گواهینامه مربوط به رشته خود شده اند.

انتظاری هدف از راه اندازی این مجتمع را افزایش فرهنگ کتاب خوانی دانست و تبیین کرد: در این راستا و برای جذب هر چه بیشتر مخاطبین، سعی کرده ایم با ایجاد تالارهای قفسه باز، دسترسی افراد به منابع مطالعاتی را آسان تر کرده و همچنین با در نظر گرفتن کادر خانم برای تالار بانوان و کتابخانه کودک، آرامش مراجعه کنندگان را فراهم کنیم.

 

وی ابراز کرد: به خانواده ها توصیه می کنیم کودکان خود را از ابتدا به خواندن کتاب عادت دهند؛ این کار برای رشد فکری آنها بسیار لازم و ضروری است و مسیر آینده آنها را دچار تغییرات مثبتی خواهد کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: بیشترین نیاز کتابخانه های عمومی شهر، کتابهای کمک درسی هستند، چراکه دانش آموزان برای رقابت در کنکور به شدت به این کتابها نیاز داشته و می طلبد منابع جدید و روز آمد در اختیار آنها قرار گیرد.

 

انتظاری ضمن تشکر از دانش آموزانی که کتابهای خود را پس از قبولی در دانشگاه به عنوان نذر فرهنگی به کتابخانه آستان قدس اهدا می کنند، تبیین کرد: یکی از روشهای مجموعه سازی منابع در کتابخانه ها دریافت کتابهای اهدایی است؛ به طور میانگین سالیانه تعداد سه هزار جلد کتاب به این مجموعه اهدا شده و منابعی که روز آمد و جدید هستند، جهت استفاده اعضا در دفتر کتابخانه ثبت می شوند.

 

وی افزود: خوشبختانه دید مردم نسبت به مقوله کتاب خوانی بهتر شده و شاهد هستیم به طور متوسط ماهیانه حدود 12 هزار مراجعه به مجتمع صورت می گیرد که حدود 9 هزار جلد کتاب توسط آنان به امانت برده شده و یا در تالارها مطالعه می شود.

رئیس مجتمع فرهنگی و کتابخانه امام رضا(ع) درگز در پایان خاطرنشان کرد: دانش آموزان درگزی از لحاظ مغزی مستعد و آماده بوده و بسیار باهوش هستند؛ بدون تردید چنانچه این سطح از استعداد ساماندهی شده و امکانات خوبی در اختیار آنها قرار گیرد تاثیر به سزایی در رشد و پیشرفت آنها خواهد داشت.

 

انتهای پیام/