به گزارش صبح توس؛ امروز نیز همچون هفته‌های گذشته نماز جمعه در تمامی شهرستان‌های خراسان رضوی با حضور پرشور مردم برگزار شد و ائمه جماعات شهرستان‌ها به مسائلی چون توجه به مسئله حجاب، طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» و برجام اشاره کردند.

در ادامه مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی ائمه جماعات شهرستان‌ها آورده شده است؛

 

تربت حیدریه؛

جمهوری اسلامی ایران زنجیره مقاومت را در غرب آسیا سازماندهی کرد

حجت الاسلام محمدعلی رضایی در آئین خطبه های این هفته نماز جمعه تربت حیدریه اظهار کرد: جبهه استکبار به سرکردگی آمریکا از بدو پیروزی انقلاب اسلامی لحظه ای برای آسیب رساندن به کشور دریغ نکرده و تمام توطئه های خود را از طریق جنگ و ترور، کودتا و فتنه و تحریم های ظالمانه تا به امروز ادامه داده است.

 

وی تصریح کرد: ناکامی در فروپاشی انقلاب اسلامی آمریکایی ها را برآن داشت تا کشور را از دوجناح خود مورد محاصره نظامی قرار دهد، بنابراین با لشکر کشی به افغانستان و عراق به بهانه های مختلف در صدد درگیری مستقیم نظامی با ایران بود.

 

قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: اقتدار و توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران و رهنمودهای مقام معظم رهبری تمام معادلات و محاسبات آمریکایی ها را بر هم زد و این توطئه بهانه برای سازماندهی زنجیره مقاومت در غرب آسیا شد‌.

 

خطیب جمعه موقت تربت حیدریه گفت: در شرایطی که جبهه استکبار جمهوری اسلامی ایران را از دو جناح محاصره کرده بود؛ اما فرزندان این ملت، مقاومت را در غرب آسیا سازماندهی کرد و تعجب غرب و اندیشمندان آمریکایی را برانگیخت.

 

خلیل آباد؛

اردوهای راهیان نور گامی مؤثر در برابر مقابله با تهاجم فرهنگی است

حجت الاسلام علی ناهیدی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان خلیل آباد ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) اظهارکرد: زن و شوهر مکمل و مایه شکوفایی و پرورش یکدیگر هستند.

 

وی با بیان اینکه آرامش زن باید از نظر اجتماعی و اقتصادی وغیره تأمین شود، خاطرنشان کرد: ظلم هایی زیادی در جامعه صورت می گیرد که از جمله آن خشونت علیه زنان است که عوامل فرهنگی و اجتماعی زیادی دارد.

 

خطیب جمعه خلیل آباد با تأکید بر اینکه ندادن نفقه، بدبینی نسبت به همسر، ممانعت از اشتغال، تعرض، تحقیر، بی اعتنایی و غیره نیز از جمله عوامل خشونت علیه زنان است، تصریح کرد: زنی که در خانه مورد تحقیر و اهانت قرار می گیرد و در خانه امنیت و آرامش و سلامت روحی و جسمی نداشته باشد مطمئناً اختیاری در زندگی ندارد و این یکی از عوامل خشونت علیه زنان است.

 

وی همچنین در ادامه ابراز کرد: علی‌رغم اینکه خود را پیرو حضرت زهرا می دانیم، ولی در بسیاری از زندگی ما این ضعف ها و مشکلات وجود دارد که باید اصلاح شود.

 

اردوهای راهیان نور گامی مؤثر در برابر مقابله با تهاجم فرهنگی است

 

حجت الاسلام ناهیدی با اشاره به فرا رسیدن روز راهیان نور، بیان کرد: اهمیت اردوها قابل توجه است و سفرهای راهیان نور که با هدف آشنایی با شهامت و شجاعت شهدا از سال 76 راه اندازی شده، حائز اهمیت است.

 

وی با بیان اینکه در اردوهای راهیان نور مردم بی واسطه با پیشگامان جهاد و شهادت آشنا می شوند که امنیت و اقتدار را به ملت اهدا کردند، افزود: 26 اسفند کاروان هایی از شهرستان خلیل آباد به اردوهای راهیان نور اعزام می شوند.

 

خطیب جمعه خلیل آباد با تأکید بر اینکه نسل جوان از اردوهای راهیان نور استقبال چشمگیری داشته باشند، ابراز کرد: اردوهای راهیان نور گامی مؤثر در برابر مقابله با تهاجم فرهنگی است.

 

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اردوهای راهیان نور، تأکید کرد: بازدید از مناطق جنگی از دو آسیب فراموشی از دفاع مقدس و تحریف دفاع مقدس پیشگیری می کند.

 

امام جمعه خلیل آباد در پایان با بیان اینکه تأمین خدمات مربوط به خانواده های شهدا نیز از جمله وظایف بنیاد شهدا است که باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: امام و رهبری در خصوص خانواده های شهدا فرموده اند که ملت تا ابد مدیون شهدا و خانواده های آنان هستند.

 

درگز؛

اردوهای راهیان نور یکی از بهترین اهرم‌ها در پاسخ به جنگ نرم دشمن است

حجت‌الاسلام محمدحسین ایروانی امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در مصلای الغدیر برگزار شد ضمن سفارش نمازگزاران به تقوا و عبادت الهی اظهار کرد: انسان مومن و متقی باید حق مدار بوده و محبت و رضایت نسبت به دیگران، او را از مدار حق خارج نکند.

 

وی در ادامه سخنان خود با گرامیداشت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر عنوان کرد: حضور فعال اجتماعی و سیاسی زنان در جامعه با دو شرط توجه به اولویت مادری و همسری و حضور انسانی و نه جنسی می تواند بسیار موثر باشد؛ خوب همسرداری کردن و تربیت صحیح فرزندان، حکم جهاد فی سبیل الله را برای بانوان دارد.

 

امام جمعه درگز تبیین کرد: امروز توجه به جایگاه و اهمیت مساجد در جامعه به عنوان کانون های فکری، دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بسیار ضروری است؛ مساجد سنگر مستحکمی در برابر هجمه های فرهنگی دشمن هستند.

 

حجت الاسلام ایروانی با اشاره به در پیش بودن روز راهیان نور، تاکید کرد: اردوهای راهیان نور بسیار مهم و تاثیر گذار بوده و ترویج ارزشهای انقلاب اسلامی در همین اردوها اتفاق می افتد.

 

وی افزود: حضور در مناطق عملیاتی، آشنا شدن با ارزشها و اهداف انقلاب و مشاهده کار بسیار بزرگی که شهدای ما در هشت سال دفاع مقدس انجام دادند بسیار ارزشمند است؛ اردوهای راهیان نور یکی از بهترین اهرم ها در پاسخ به جنگ نرم دشمن است.

 

سرخس؛

طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» باید با شدت و قوت در مجلس مطرح شود

حجت الاسلام علیرضا ارژنگ امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با تبریک ولادت باسعادت حضرت زهرای مرضیه (س) و با اشاره به جایگاه آن حضرت، اظهار کرد: امام صادق علیه‌السلام فرمودند، چنانچه علی علیه‌السلام با حضرت زهرا (س) ازدواج نمی‌کرد، از آدم تا قیامت هیچ‌کس شانیت زهرا(س) را نداشت، به همین دلیل هم جایگاه علی علیه‌السلام و هم حضرت زهرا(س) با این فرموده امام صادق علیه‌السلام روشن می‌شود.

 

امام‌جمعه سرخس با تأکید بر اینکه حضرت زهرا(س) فقط الگوی زنان مؤمن نیست، افزود: سیره حضرت زهرا(س) یک الگوی کارآمد برای تمامی مردان و زنان مؤمن است.

 

وی خاطرنشان کرد: چنانچه بانوان ما الگو از زندگی دختر نبی مکرم اسلام بگیرند، تأثیرپذیری آن را در ابعاد مختلف زندگی مشاهده خواهند کرد.

 

امام‌جمعه سرخس در ادامه با اشاره به موقعیت زن در اسلام، اظهارکرد: امروز زنان ما موقعیتشان را مرهون خدمات اسلام هستند و در حقیقت این اسلام بود که او را از حقوق آزادی برخوردار کرد و از اسارت گذشته رهایی بخشید.

 

وی عنوان کرد: امروز عده‌ای به دنبال این هستند که زن را به آنچه در گذشته دامن‌گیر او بوده مانند آن اسارتی که زن امروز در غرب با آن مواجه است، برگردانند.

 

حجت‌الاسلام ارژنگ در ادامه با اشاره به امضای حدود ۱۸۰ نماینده برای طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: اصل ۴۹ قانون اساسی بر اعاده اموال نامشروع مسئولان تأکید دارد و اموالی که مسئولان از طریق رانت و پست به آن‌ها رسیده‌اند، باید به بیت‌المال برگردانند.

 

خطیب نماز جمعه سرخس با تأکید بر اینکه «اعاده اموال نامشروع مسئولان» باید با شدت و قوت در مجلس پیگیری و طرح شود، افزود: هر چه چشم‌پوشی‌ها بیشتر شود، اشرافی گری در جامعه گسترده‌تر می‌شود، بنابراین مردم از نمایندگان مطالبه دارند که این موضوع در مجلس با قوت و شدت در مجلس مطرح شود.

 

 

مه ولات؛

مسئولان برای عدالت اجتماعی و برطرف کردن مشکلات مردم بیشتر تلاش کنند

حجت الاسلام محمدعلی میری امروز در خطبه های نماز جمعه مه ولات با اشاره به توصیه به تقوای الهی و تذکر به نمازگزاران گفت: تقوا عامل رشد، کمال و عاقبت بخیری می شود.

حجت الاسلام میری افزود: در شرایط فعلی نیز از بزرگترین تدابیر رهبر معظم انقلاب در مدیریت نظام اسلامی آن است که نقد را با هدف اصلاح وضع موجود انجام می دهند و چون جراحی حاذق و باتجربه با تیغ جراحی اقدام به برداشتن دمل های چرکین و بیمار زایی می کند که سلامت جامعه را به خطر انداخته است.

 

نماینده ولی فقیه در شهرستان مه ولات گفت: این درحالی است که برخی در لبلس نقد به جای تیغ جراحی از ساطور قصابی برای درمان برای درمان آلام و دردها بهره می برند.

 

امام جمعه مه ولات در خصوص عدالت اجتماعی و طبقات ضعیف جامعه، خاطرنشان کرد: همه مسئولان در رابطه با برطرف کردن مشکلات مردم همت کنند و بدانند مشکل حل نشدنی و گره باز شدنی در کشور نداریم؛ اما باید جدی تر و بیشتر کار و تلاش کنیم.

 

سبزوار؛

طرح مسئله‌ای به اسم حجاب اجباری توهین به قوانین اسلام است

حجت الاسلام غلامرضا مقیسه امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته سبزوار با بیان اینکه متاسفانه چندوقتی است که برخی با مطرح کردن طرح حجاب اجباری به دنبال دامن زدن به بحث تهاجم فرهنگی هستند، اظهارکرد: حکومت اسلامی در برابر جامعه وظایفی دارد که براساس آن قوانینی را وضع می کند.

 

وی با بیان اینکه حجاب وعفاف برای بانوان مصونیتی را ایجاد میکند که در صورت رواج بی حجابی اولین آسیب متوجه خود بانوان میشود.

 

حجت الاسلام مقیسه در ادامه با اشاره به اینکه در اسلام امر به معروف ونهی از منکر امری واجب است، تاکید کرد: جلوگیری از بی حجابی همان نهی از منکر است که در دستورات اسلام بر آن تاکید شده است.

 

امام جمعه سبزوار همچنین با بیان اینکه جایگاهی که زن در اسلام دارد در هیچکدام از فرهنگ های غربی پیدا نمی کند، بیان داشت: زن در اسلام می تواند با حفظ شئونات وجایگاه خود به فعالیت های اجتماعی بپردازد.

 

وی با اشاره به حضور وبی تفاوتی مسئولی که در مجلس رقص بی تفاوت مینشیند وبرای رقاصه ها کف میزند عنوان کرد: جامعه اسلامی که حاصل خون هزاران شهید است، نباید این مسائل در آن عادی شود.

 

تایباد؛

حضرت فاطمه زهراء(س) الگوی بشریت اعم از مرد و زن است

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی محدثی درخطبه های نماز جمعه امروز درمحل مسجد جامع امام صادق(ع) با تبریک سالروز ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن ومادر به همه مسلمانان جهان، اظهارکرد: حضرت فاطمه زهرا(س) نه تنها الگوی زنان است، بلکه الگوی بشریت اعم از زن ومرد است و راه سعادت دنیا و آخرت همه ما پیروی ازسیره وروش زندگانی آن حضرت در تربیت فرزندان وهمسرداری است.

 

امام جمعه موقت شهرستان تایباد با بیان جایگاه زن مسلمان در آموزه های دینی واسلامی وقرآنی عنوان کرد: فرق است بین جایگاه زن دراسلام و در کشورهای غربی، زیرا درکشورهای غربی به زن به عنوان یک کالا نگاه می شود، ولی دراسلام به جایگاه زن توجهی خاص و ویژه شده واین جایگاه را قرآن عظیم الشان برای زنان جامعه اسلامی تبین کرده است.

 

خطیب موقت نماز جمعه شهرستان تایباد با اشاره به چهاردهم اسفندماه سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی(ره) وتقارن این ایام با برگزاری جشن نیکوکاری، ادامه داد: نهاد مقدس کمیته امداد امام خمینی(ره) اولین نهادی بود که به منظور حمایت از مستمندان ومحرومین وایتام به فرمان امام راحل عظیم الشان(ره) تاسیس وراه اندازی شد وانصافا این نهاد پربرکت درطول سالیان خدمات خود منشاء خدمات زیادی درسطح جامعه اسلامی وبویژه برای محرومین وایتام وافراد بی بضاعت بوده است.

 

چناران؛

آمریکا گمان می‌کند برجام برای ایران وحی منزل است

حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران با تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و روز مادر، اظهار داشت: حضرت زهرا (س) الگو و درس‌آموزی برای «مادران و زنان» جامعه ما هستند، چراکه ایشان بهترین همسر و مادر و مربی برای فرزندان خود بودند، چنانکه فرزندی همچون زینب کبری (س) را برای روز عاشورا و حوادث بعدازآن تربیت کردند که زندگی آن بانوی گرامی، سرمشقی برای زنان انقلابی جامعه امروز ماست.

 

وی ضمن بیان گلایه رهبر معظم انقلاب از برخی خواص در حمایت و ترویج فرهنگ ابتذال، افزود: اسلام بابیان ارزش واقعی زن و خانواده و اثر وجودی آن‌ها و حفظ کرامت و حقوق خانواده و زن، با تمامی تفکرات ناصواب و فرهنگ جاهلانه در خصوص زن و خانواده مبارزه کرده و خانواده را میدانی برای تجلی استعدادها، توانمندی‌ها و عواطف و احساسات زن قرار داده است و درعین‌حال او را به‌عنوان عضو مؤثر جامعه و متمم حیات انسانی و با حفظ جایگاه و شأن انسانی او، در مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی پذیرفته و در سرنوشت جامعه شریک ساخته است، چنان‌که امام خمینی (ره) می‌فرمایند؛ «در نظام اسلامی، زن به‌عنوان یک انسان می‌تواند مشارکت فعال با مردان در بنای جامعهٔ اسلامی داشته باشد ولی نه به‌صورت یک شیء، نه او حق دارد خود را به چنین حدی تنزل دهد و نه مردان حق‌دارند که به او چنین بیندیشند.»

 

حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زن مسلمان است

 

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: مهم‌ترین نقش زن مسلمان، تربیت فرزند و ایجاد آمادگی برای حضور مؤثر در اجتماع است و در صورت عدم تعارض این وظیفه با فعالیت‌های دیگر، به امور اجتماعی و... اقدام می‌کند و از پذیرش این نقش احساس رضایت می‌کند.

 

آبروریزی آمریکا در منطقه در مواجهه با موشک‌های انصارالله

 

وی ادامه داد: از سوی دیگر می‌توان این جاروجنجال را نتیجه آبروریزی آمریکا در منطقه دانست؛ آمریکا در شرایطی قرار گرفته که سیستم‌های پدافند هوایی که در منطقه مستقر کرده است، در مواجهه با موشک‌های انصارالله ناکارآمد معرفی می‌شوند. این موضوع برای عربستان و خصوصاً برای آمریکا که قراردادهای تسلیحاتی کلان با آمریکایی‌ها منعقد کرده‌اند، اصلاً خبر خوبی نیست. همین سال گذشته بود که در جریان اولین سفر خارجی ترامپ به فرانسه، قرارداد تسلیحاتی ۱۰۰ میلیارد دلاری منعقد شد.

 

وی افزود: به دلیل برخی از اشتباهات در نخبگان کشور، آمریکایی‌ها تصورمی کنند برجام برای ایران همچون وحی منزل است که بایستی سرمنشأ تحولات اقتصادی و حل کردن مشکلات اقتصادی شود. به همین دلیل به دنبال فشار بر ایران از این موضوع هستند و هرچه به زمان تمدید تعلیق تحریم‌ها توسط آمریکا ۱۳ می ۲۰۱۸ (اواسط اردیبهشت ۱۳۹۷) نزدیک‌تر می‌شویم، حملات و لفاظی‌های آن‌ها نیز نسبت به ایران برای اعمال فشار به‌منظور عقب نشاندن ایران از مواضع خود بیشتر می‌شود.

 

بردسکن؛

شخص مسئول در نظام مردمی باید توانایی فهم محرومیت را داشته باشد

حجت الاسلام علی اصغر امینی امام جمعه بردسکن در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و تاکید بر الگوگیری بانوان کشور ما از این بانوی کامل به مسئله حجاب اشاره کرد و گفت: حضرت فاطمه(س) ضمن خانه داری و فرزنداری در تاریخ به حضور وی در صحنه های سیاسی و اجتماعی بیان شده و ایشان با رعایت و حفظ حجاب در  تمام این فعالیت ها مشغول بوده، ولی بعضی ها حجاب را محدودیت میدانند که این دید آنها قطعا اشتباه است.

 

امام جمعه بردسکن گفت: در کشور برخی افراد با سخنان نسنجیده و ارائه پیشنهادات بی مورد سعی در مخدوش کردن حجاب اسلامی در ایران اسلامی را دارند و عنوان میکنند که مسئله حجاب را به رای بگذاریم؛ این افراد باید بدانند که حجاب یک مسئله سیاسی نیست و رعایت حجاب یک واجب دینی و خدایی است بحث حجاب بی کم و کاست در یک جامعه اسلامی باید رعایت شود.

حجت الاسلام امینی به هفته احسان و نیکوکاری اشاره کرد و بیان داشت: این انقلاب، انقلاب مستضعفان و نیازمند بوده و امام خمینی(ره) برای مسئولان  این حکومت مردمی ویژگی هایی را بیان کردند که اولین ویژگی مسئول یک نظام مردمی اینست که شخص مسئول بتواند محرومیت را بفهمد و باید بداند که محرومیت چیست و افراد محروم و مستمند چه سختی هایی را تحمل میکند تا بتواند برای کاهش آسیب های محرومیت و محرومیت زدایی تلاش کند.

 

فریمان؛

رمز پیروزی جامعه اسلامی تکیه بر مبانی دینی است

حجت الاسلام محمد حسین ایزدی امروز در خطبه های نماز جمعه ضمن گرامی داشت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر و تبریک این روز خجسته به شهروندان فریمان ومادارن زحمتکش جامعه، گفت: یکی از سوره هایی که در شان حضرت فاطمه زهرا(س) نازل شده است سوره کوثر می باشد.

 

وی ادامه داد: پس از اینکه بنا به مصلحت خداوند تبارک و تعالی آخرین فرزند پسر پیامبر از دار دنیا رفت، کفار خوشحال شدند زیرا امتداد نسل را از طریق پسر می دانستند نه از طریق دختر و غافل از این بودند که خداوند به پیامبر این نوید را داده است که ای پیامبر غمگین نباش، ما خیر کثیری به تو داده ایم،یعنی فاطمه زهرا (س).

 

امام جمعه فریمان با اشاره به این نکته که امروزه کمتر جایی را می بینید که از این نسل پاک حضور نداشته باشند، اضافه کرد: جالب اینکه شخصیتهای برجسته ای که توانستند وارث اصلی آن تفکر باشند از نسل همین سادات بزرگوار است، یکی از کسانی که توانست چهره دنیا را نسبت به اسلام و مسلمانان تغییر دهد مرحوم حضرت امام خمینی (ره) بود و همچنین در عراق آیت الله سیستانی و در لبنان آیة الله سید حسن نصرالله از همین نسل پاک هستند.

 

حجت الاسلام  ایزدی گفت: اولین رمز پیروزی جامعه اسلامی تکیه بر مبانی دینی است، نه بر تفکرات احساسی و غربی، امروزه دشمنان وقتی فهمیدند که در جامعه اسلامی مادران و زنان چه نقش بزرگی را در تربیت فرزند ایفاء می کنند، آنها را مورد هدف های مسموم خودشان قرار دادند که باید بانوان و زنان ما به این نکته توجه بسیاری داشته باشند زیرا وقتی در راه شهدا دقت می کنیم متوجه میشویم که شیرزنانی بوده اند که چنین شهدایی را تربیت کرده اند.

 

حجت الاسلام ایزدی گفت: مادران این چنینی امروزه مورد هدف دشمنان هستند و دشمن سعی می کند به گونه های مختلف اولین سنگر که عفاف و حجاب است را از بین ببرند.

انتهای پیام/