رضا عابدی گناباد در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس در رابطه با بحث برجام و تلاشهای آمریکا و اسرائیل جهت اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان اظهار داشت: مقام معظم رهبری از همان روز نخست فرمودند در حوزه‌ی برجام نمی‌توان به غربی‌ها اطمینان کرد.

 

متخصص و کارشناس سیاست خارجی گفت: در همان زمان برخی‌ها معتقد بودند که امضای جان کری، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا سند است و متأسفانه این خوش ‌بینی به آمریکا و برخودهای غلطی که با منتقدین شد که همچنان هم در ادبیات امروز رئیس جمهور کشورمان وجود دارد، کاملا این فضا نشان می‌دهد جریانی که به غرب امید داشتند قصدشان این بود که توافقی صورت بگیرد، توافقی که یکی از نقاط ضعفش، اطمینان به آمریکا بود.

 

تاریخ معاصر ایران نشان داده که غربی‌ها به عهد و پیمانشان وفادار نیستند

 

وی افزود: روابط قدرتهای استعمارگر با کشورهای منطقه و بویژه تاریخ معاصر ایران نشان داده که غربی‌ها به عهد و پیمانشان وفادار نیستند و در توافق برجام هم می‌شود همین نگاه و حادثه را متصور بود چرا که آمریکایی‌ها با توجه به منافع و ساختارهایی که در آن بازی می‌کنند حتی به تعهداتی که خودشان امضاء کردند پایبند نیستند.

 

عابدی گناباد بیان داشت: حوادث دو سال اخیر هم نشان داد که آمریکایی‌ها همچنان به عهد و پیمانشان وفادار نیستند و نه بر اساس تعهد بلکه با توجه به مصالح و منافع خود، حقوق بین المللی را زیر پا می‌گذارند.

 

وی ابراز کرد: آمریکا بخاطر منافع اسرائیلی‌ها و به دست آوردن ثروت عربستان سعودی که جهت تفرقه‌افکنی در منطقه استفاده می‌کنند تلاش دارند محدودیت‌ها و تحریم‌های جدید علیه ایران در برجام اعمال کنند و اسرائیلی‌ها هم برای کمک به اهداف آمریکایی‌ها در منطقه و برای تشدید دشمنی‌ها در میان کشورهای مسلمان، آتش بیار معرکه هستند.

 

آمریکایی‌ها با کمک سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها به دنبال این هستند که توان موشکی ایران را  محدود کنند

 

کارشناس و متخصص در سیاست داخلی و خارجی در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص مهمترین دلایل پافشاری و درخواست اسرائیل از آمریکا جهت اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: اسرائیلی‌ها دنبال این هستند که توان دفاعی و توان بازدارندگی ایران را محدود کنند؛ در واقع آمریکایی‌ها با کمک سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها به دنبال این هستند که توان موشکی ایران را و در واقع برد موشک‎‌های ایران را به 300 کیلومتر محدود کنند و به اصطلاح خرج مهمات هر موشک را به 500 کیلوگرم محدود شود و هدفشان این است که در حوزه‌ی منطقه‌ایی، برجام‌های منطقه‌ایی را به ایران تحمیل کنند.

 

وی بیان داشت: به عبارتی اسرائیلی‌‌ها با کمک لابی آیپک در آمریکا و با کمک دلارهای سعودی به دنبال این هستند که ایران را در منطقه تضعیف کنند؛ متأسفانه در این فضا یک جریان غربگرای داخلی ما هم وجود دارد که بعد از ناکامی در بحث برجام و اعتماد به آمریکا همچنان نگرش‌های غربگرایانه دارند و قصدشان این است که همین مسیر برجام را با اروپایی‌ها ادامه دهند و بعد از اینکه با آمریکا و به قول خودشان با کدخدای اصلی دنیا به نتیجه نرسیدند سراغ بچه‌ی کدخدا که همان اروپا است بروند.

 

عابدی گناباد ادامه داد: وقتی این جریان غربگرای داخلی نتوانسته با آمریکا یا همان کدخدای اصلی کنار بیاید چگونه می‌تواند با اتحادیه اروپا که از خود اختیاری ندارد و با یک اشاره آمریکا عقب می‌کشد و صحنه را خالی می‌کند به توافق برسد؟!

 

وی ابراز کرد: اسرائیل، عربستان، اتحادیه اروپا و مخصوصا آمریکا که در رأس قرار دارد محورهای اصلی مربوط به برجام هستند و متأسفانه در داخل هم جریانی که در مذاکرات برجام به آمریکایی‌ها خوش بین بود و امضای جان کری را سند می‌دانست همراه با آمریکا و متحدانش قصد دارند برجام‌های منطقه‌ایی را بر کشورمان تحمیل کنند.

 

جریان غربگرای داخلی در کنار آمریکا سعی دارند برجام منطقه‌ایی را به کشورمان تحمیل کنند

 

متخصص و کارشناس سیاست خارجی و داخلی گفت: جریان غربگرا در کنار آمریکا سعی دارد برجام موشکی و برجام منطقه‌ایی را به ما تحمیل کنند چرا که مدینه‌ی فاضله‌ی این جریان، غرب است و در دیدگاه آنها تا ایران در غرب استحاله نشود و تا تطمیع غرب نشود به پیشرفت نمی‌رسد.

 

وی در پاسخ به خبرنگار ما که در مورد وظایف مجلس شورای اسلامی در این خصوص پرسید ابراز کرد؟ مجلس باید بر روند اجرای برجام نظارت می‌کرد؛ گزارش‌های متعددی از کمیته نظارت بر برجام توسط وزارت خارجه و نهادهای متولی به شورای امنیت ملی و مجلس ارائه شده است اما متأسفانه هیچ برخورد محکم و قاطعی را با عهدشکنی‌های آمریکا چه در دوره اوباما و چه در دوره ترامپ نمی‌بینیم.

 

مجلس شورای اسلامی در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا برخورد محکم و قاطعی داشته باشد

 

عابدی گناباد بیان داشت: تا زمانی هم که دولت و مجلس و شورای عالی امنیت ملی کشورمان که متولی بخش مهمی از برنامه‌ی هسته‌ایی هستند انفعال دارند و برخورد قاطعی در مقابل زیاده‌ خواهی‌های آمریکا انجام نمی‌دهند اوضاع همین است و متأسفانه چه بسا که بدتر هم خواهد شد.

 

وی در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص اختیارات مقام معظم رهبری در این حوزه گفت: مقام معظم رهبری تنها مسئول سیاستهای کلی نظام است و در جزئیات دخالت نمی‌کنند و به عبارتی حکومت کشور ما به مدل دیکتاتوری کره شمالی یا ترکیه فعلی نیست بلکه در ایران سیستم مردم سالاری دینی حاکم است و رهبری در جزئیات ورود نمی‌کنند بلکه ایشان خطوط کلی نظام را مشخص می‌کنند.

 

کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه متأسفانه این جریان غربگرا حتی در خطوط کلی برجام هم رهنمودهای مقام معظم رهبری را رعایت نکردند ابراز کرد: باید به این بصیرت سیاسی برسیم که با اعتماد به آمریکا و با اینکه برویم با کدخدا حرف بزنیم مشکلاتمان حل نمی‌شود و به عبارتی با این شیوه که حتی آب خوردن مردم را به برجام گره بزنند نمی‌شود مشکلات کشور را حل کرد.

 

در کنار روابط تجاری با دنیا نگاه به توانمندی‌های داخلی از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار است

 

وی افزود: روابط تجاری و اقتصادی فعال با دنیا نیاز و ضرورت است اما بحث مهم در این روابط، توجه به نگاه داخلی از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار است و نگاه داخلی همان اقتصاد مقاومتی و مقابله با فقر، فساد و رانت خواری است و این مهم نیازمند حل مشکلات ساختاری کشور است.

 

عابدی گناباد گفت: اینکه گمان کنیم با برجام مشکلات مردم حل می‌شود و بعد که مسأله دچار مشکل می‌شود از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم و با عملیات روانی توپ را در زمین رهبری بیندازیم مسیر غلطی است و خوشبختانه مردم ما فریب این نوع سیاست‌ها را نمی‌خورند.

 

وی ادامه داد: نتیجه‌ی اکنون برجام نشان می‌دهد که موضع مقام معظم رهبری از همان ابتدا موضع درستی بوده است و همانطور که ذکر شد مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی نظام را ابلاغ می‌کنند که در حکومت مردم سالاری دینی احترام به رأی مردم از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار است.

 

جریان خوش بین به غرب به گونه‌ایی تبلیغ کردند که در پسا برجام تمامی مشکلات معیشتی مردم حل می‌شود

 

کارشناس و متخصص سیاست خارجی و داخلی در خصوص وظایف نخبگان کشورمان بیان داشت: اتفاق بدی که در بحث برجام افتاد این بود که جریان غربگرا یا جریان خوش بین به غرب، مطالبات مردم را در برجام بالا بردند و به گونه‌ایی تبلیغ کردند که در پسا برجام تمام مشکلات معیشتی و اقتصادی و گرفتاری‌های مردم حل می‌شود.

 

وظیفه نخبگان است که به پرونده‌ی هسته‌ایی نگاه ملی داشته باشند نه نگاه جناحی و باندی

 

وی تأکید کرد: در مورد این مذاکرات مسئولین فعلی پاسخگو باشند و به عبارتی مسئولینی که به آمریکایی‌ها اعتماد کردند باید پاسخگو باشند و به جای اینکه بازی را به زمین اروپا ببرند و بحث برجام‌های منطقه‌ایی و غیره را مطرح کنند نسبت به همین برجام فعلی پاسخگو باشند تا نتایج بررسی شود و نگاه ملی به پرونده هسته‌ایی داشته باشیم و نه نگاه جناحی و باندی و خطی و نه نگاه انتخاباتی و بخشی از وظایف نخبگان ما همین است.

 

عابدی گناباد یادآور شد: باید این مسأله برای مردم تبیین شود که بحث هسته‌ایی بحث ملی است نه بحث جناحی و خطی و باندی که برای کسب رأی و مسایل جناحی و سیاسی استفاده شود.

گفت‌و‌گو از حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/