به گزارش صبح توس؛ روز گذشته خبر ناگواری در عرصه صنعت و اشتغال کاشمر منتشر شد. بر اساس اعلام مسئولان و مدیران بزرگترین واحد تولیدی کاشمر یعنی کارخانه کاشی زهره، از روز گذشته 15 اسفند تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.

به منظور پیگیری این موضوع یا یکی از افراد مطلع در میان مدیران این کارخانه به گفتگو نشستیم که بر اساس گفته وی، تنها دلیل تعطیلی این واحد تولیدی که به گفته مدیر عامل آن دارای بیش از 600 کارگر است، مشکلات به وجود آمده از سوی اداره دارایی، و مالیات بسیار سنگینی است که برای این کارخانه در نظر گرفته شده است.

این فرد آگاه در مجموعه مدیریت کارخانه کاشی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت که این کارخانه هیچ مشکلی نداشته و فعالیت خود را طبق روال ادامه می‌داده است و تولید و فروش، مسیر طبیعی خود را طی می‌کرده که متأسفانه با بسته شدن مالیاتی بسیار سنگین برای این واحد صنعتی و علی‌رغم پیگیری‌های مدیران، هیچ چاره‌ای جز تعطیل شدن کارخانه برای مدیران این واحد تولیدی باقی نمانده است.

وی البته خواهان عدم ذکر جزییات بیشتری از مشکل به وجود آمده شد اما مدیرعامل این کارخانه روز گذشته در گفتگو با فارس اظهار داشت: پیگیری‌ها و تلاش‌ها از یک سال گذشته برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش بی‌نتیجه مانده است و اگر چه در بدو راه‌اندازی این کارخانه در سال 1391 میزان تولید روزانه 10 هزار مترمربع کاشی و سرامیک بود اما با واگذاری بخش سهام دولتی سازمان گسترش بر اساس اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری که انجام شد میزان تولید روزانه به 22 هزار مترمربع افزایش یافت.

خیاط با بیان این‌که با توجه به فضای رکود در بازار و به‌منظور تأمین مواد اولیه برای جذب تسهیلات سرمایه در گردش پیگیری‌های متعددی انجام دادیم، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که بانک‌ها مدعی هستند این واحد صنعتی در ردیف شرکت‌های ماده 141 قرار دارد که میزان زیان انباشته آن از نصف ارزش شرکت بیشتر است از پرداخت تسهیلات خودداری می‌کنند.

مدیرعامل کارخانه کاشی زهره کاشمر مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش و مشکل این واحد صنعتی را فشارهای مالیاتی و محاسبه ارقام زیاد برای مالیات این مجموعه دانست و تأکید کرد: درحالی‌که بانک‌ها به دلیل زیان‌دهی از پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش امتناع می‌کنند اما اداره دارایی 800 میلیون تومان مالیات قطعی محاسبه می‌کند.

خیاط با بیان این‌که امروز موضوع تسهیلات سرمایه در گردش را در تهران و از طریق مجلس و نماینده شهرستان پیگیری می‌کنم، خاطرنشان کرد: کارخانه کاشی و سرامیک زهره کاشمر بزرگ‌ترین واحد صنعتی در منطقه است که با بیش از 600 کارگر بیمه‌شده در سه نوبت‌کاری فعال بوده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر نیز با اشاره به این که کارخانه کاشی و سرامیک زهره کاشمر به عنوان بزرگ‌ترین واحد صنعتی در منطقه ترشیز به دلیل نبود مواد اولیه تعطیل شده است، افزود: هم اکنون مهم‌ترین اولویت کارخانه تأمین سرمایه در گردش است و در این زمینه تلاش می‌کنیم تا پایان سال اختصاص سرمایه در گردش انجام شود.

جواد خزاعی گفته است : موضوع بدهی به اداره امورمالیاتی، شرکت گاز و برق از مشکلات بعدی این واحد تولیدی است و قطعا با تأمین سرمایه در گردش بدهی به این ادارات نیز پرداخت می‌شود.

وی با تأکید بر این که با وجود مصوبه کارگروه اقتصاد مقاومتی و کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مبنی بر پرداخت تسهیلات پنج میلیارد تومانی از سوی بانک ملی تا کنون این خواسته مهم محقق نشده است، خاطرنشان کرد: درشرایطی که بانک ملی به دلیل این که این کارخانه شامل ماده 141 است، بر اساس مصوبه بانک مرکزی تسهیلاتی به آن پرداخت نمی‌کند، اداره امورمالیاتی رقم قابل توجهی را به عنوان مالیات برای این مجموعه محاسبه کرده و این یک تناقض است.

ایزدپناه رئیس اداره امور اقتصادی و دارایی کاشمر نیز امروز در واکنش به مطرح شدن موضوع فشارهای مالیاتی به کارخانه کاشی زهره کاشمر گفت: با توجه به این که پرونده این کارخانه در مرکز استان رسیدگی می‌شود موضوع را پیگیری کردیم و به زودی این مشکل رفع می‌شود. وی تأکید کرد: توضیحات بیشتر در خصوص پرونده مالیاتی این واحد را باید از مرکزاستان جویا شوید.

معاون امور شهرستان‌های اداره امور مالیاتی خراسان رضوی درباره تأثیر فشارهای مالیاتی بر تعطیلی کارخانه کاشی زهره گفت: ما به تازگی جلسه‌ای با مدیران کارخانه کاشی زهره داشتیم و اتفاقاً مدیران این واحد از باب مالیات هیچ شکایتی نداشتند و گلایه آن‌ها بیشتر از رکود بازار و مشکلات فروش و همچنین مجوزهای فراوانی بود که برای تولید کاشی در کشور صادر شده است.

جعفر احسانی‌مهر تصریح کرد: متأسفانه این موضوع روال شده است که برخی واحدها ضمن بیان مشکلات، گریزی نیز به مبالغ مالیاتی می‌زنند که حتی اگر فرض را بر این بگیریم برای سال 93 این واحد 800 میلیون تومان مالیات  در نظر گرفته شده باشد، ما هنوز این مالیات را از این واحد دریافت نکرده‌ایم که بخواهد بر بنیه مالی آن تأثیر بگذارد. ما خیلی مراعات واحدهای تولیدی را می‌کنیم که فشار روی آن‌ها نیاید و خیلی از مشکلات این واحدها به مسائل داخلی‌شان برمی گردد و بسیاری از شرکت‌ها در شهرستان‌ها مشمول معافیت‌های مالیاتی نیز شده‌اند.

شایان ذکر است کارخانه کاشی زهره کاشمر حدود شش سال است که مشغول تولید بوده و  به گفته مدیر عامل آن بیش از 600 کارگر به صورت مستقیم در این واحد صنعتی مشغول فعالیت می‌باشند که تعطیل شدن این کارخانه بزرگ، منجر به بیکار شدن این نیروها می‌شود.

انتظار این است در انتهای سالی که به فرموده مقام معظم رهبری به نام تولید و اشتغال نامگذاری شده است شاهد هماهنگی همه دستگاه های اجرایی در مسیر حمایت از تولید و اشتغال باشیم نه اینکه به دلیل مالیات‌های سنگین و عدم ارائه تسهیلات به منظور تأمین سرمایه در گردش، یک واحد صنعتی ناچار به تعطیل کردن چرخه کار شود.

شایان ذکر است بر اساس گفته مدیران کارخانه، به محض مرتفع شدن مشکل از سوی اداره دارایی، این کارخانه فعالیت خود را از سر خواهد گرفت.

انتهای پیام/