به گزارش صبح توس؛ صبح امروز همزمان با ۱۵اسفند روز درختکاری و همزمان با 130 مدسه شهرستان رشتخوار زنگ سبز با حضور مسئولین و دانش آموزان به صورت نمادین در مدرسه نمونه محدثه شهر رشتخوار نواخته شد‌.

 

محمد قاسم پور، مدیر آموزش و پرورش شهرستان رشتخوار در حاشیه این مراسم ضمن خیر مقدم به دانش آموزان و مسئولین جهت حضور در مراسم زنگ سبز و تبریک هفته درختکاری، گفت: فرهنگ سازی درخت و درختکاری در مدارس، الگویی مناسب جهت آموزش دانش آموزان از همان ابتدا برای حفظ و حراست از منابع طبیعی است.

 

در ادامه حجت الاسلام احمد طیبی، امام جمعه شهرستان رشتخوار با تبریک پیشاپیش ولادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت 15 اسفند روز درختکاری، گفت: این روز یک پیامی دارد، که به باورهای دینی خودمان مراجعه کنیم، که در رابطه با درخت کاری چه توصیه هایی است، درختکاری به عنوان صدقه جاریه است، همانطوری که انسان یک زمینی را وقف می کند، تا زمانی که آن ملک باقی است، ثمراتی را برای آن شخص دارد، کاشت درخت هم تا زمانی که آن درخت مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طبیعت استفاده می‌رساند، به عنوان یک صدقه جاریه برای آن کسی که این درخت را کاشته است.

 

وی در ادامه افزود: چنانچه کسی بخواهد به یک درخت آسیب برساند و یا از بین ببرد مثل این است که یک موجود زنده ای را از بین ببرد، این اهمیت قضیه است، تا انشالله واقف به این امر باشیم تا مورد رحم و ترحم الهی قرار بگیریم.

 

سعید محبی، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رشتخوار در ادامه این مراسم نیز ضمن گرامیداشت، 156 اسفند روز درختکاری، گفت: بحث درختکاری از دیرباز در ایران قدیم جزء فرهنگ های اصیل ما بوده است.

 

وی با اشاره به مشکل اساسی کمبود آب، با اشاره به الگوی کشت در مناطق مختلف، گفت: کمبود آب یکی از معضلاتی است که در آینده شاید بحران ایجاد کند، در کشور ما در بحث درختکاری به سه قسمت تقسیم می شود، یعنی در مناطقی که بیابانی است و میزان آبش کم است، گونه های که نیاز آبی کم دارند استفاده شود، در مناطق جنگلی باید از گونه هایی استفاده کنیم که هم خوان با محیط جنگلی باشد و در بحث گونه های مورد نیاز فضای سبز شهری، باید از گونه هایی استفاده شود، که نیاز آبی کمی داشته باشد.
 

در پایان این مراسم به تعدادی از دانش آموزان و معلمین فعال منابع طبیعی کارت همیار طبیعت اهدا شد.
 

انتهای پیام/