به گزارش صبح توس؛ مهدی چکنه صبح امروز در گفتگو با خبرنگارما گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 19 پرونده چرای غیرمجاز و یا مازاد در مراتع و همچنین 18فقره پرونده تخریب مراتع که حدود 11 هکتار از اراضی ملی در قوچان را تحت العاع قرار داده بود از طریق مراجع قانونی پیگری شده است.

وی با بیان اینکه وسعت شهرستان قوچان 384هزار هکتار می باشد، ادامه داد: 202 هزار هکتار از مساحت شهرستان جزو عرصه های منابع طبیعی می باشد که177 هزار هکتار از آن جزو مراتع، 24 هزار هکتار جنگل، و 185 هکتار هم شامل بیشه زار و درختچه زار می باشد.

وی افزود:  بیش از 95 درصد از عرصه های ملی در قوچان مورد مطالعه، نقشه برداری و تفکیک  قرار گرفته و بیش از 70 درصد این عرصه ها به نام دولت جمهوری اسلامی ایران تثبت و دارای سند شده است.

چکنه با اشاره به وضعیت مراتع در قوچان تصریح کرد: بخش اعظم مراتع قوچان نیمه متراکم و کم متراکم می باشد که آمار خوبی محسوب نمی شود و علت اصلی آن پراکنش نامناسب بارندگی ها و بهره برداری نامناسب علیرغم بهبود مدیریت منابع، بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قوچان با بیان اینکه پنج هزار و 800 خانوار قوچانی از مراتع برای تغذیه دام های خود بهره برداری می کنند، یادآور شد: هر ساله حدود 50 هزار تن علوفه در مراتع قوچان تولید می شود اما طبق قانون فقط 24هزار و 240 تن از این علوفه های تولید شده قابلیت برداشت توسط بهره برداران را دارد.

انتهای پیام/