به گزارش صبح توس؛ طی سال‌های اخیر سایه خشکسالی و بحران کم‌آبی روی توسعه کشاورزی فریمان سایه افکنده است؛ اما دارا بودن زمین‌های وسیع و آب و هوای متنوع در فریمان که امکان کاشت اغلب محصولات کشاورزی را دارد، همچنان کشاورزان را امیدوار نگه داشته است؛ اما کشاورزان از مشکلاتی که گریبان گیرشان است سخت می نالند.

 

دراین خصوص سراغ علی اکبر حسین‌دوست کشاورزی که از سال 60 مشغول به این حرفه بوده است رفتیم تا مشکلات کشاورزان را از زبان وی جویا شویم. 

 

وی با بیان اینکه همیشه برای فروش محصولات با مشکل رو به رو هستند خواستار قطع کردن دست دلالها از بازار کشاورزی شد.

 

حسین‌دوست گفت: ما در فصل فروش محصولات، آن ها را با سود اندک به فروش می رسانیم؛ اما بعد از آن همان محصول در بازار به قیمت چند برابر عرضه می شود.  

 

پس از این سراغ محمد جمعه گلشیخی رفتیم،او می گوید 50 سال در حرفه کشاورزی است.

 

وی با بیان مشکلات کم آبی و خشکسالی اخیر خواستار کانال کشی و لوله کشی تا مزارع را داشت که همان مقدار آب نیز هدر نرود.

محمد رستمی، مدیر اداره جهاد کشاورزی فریمان تا مشکلات کشاورزان را بررسی کنیم وی در گفتگو با خبرنگار صبح توس، گفت: شهرستان فریمان یکی از قطبهای کشاورزی استان است.

 

وی گفت: خشکسالی یکی از مهمترین موضوعات مد نظر است که بیشترین مشکلات کشاورزی را نیز در بر میگیرد، کمبود بارندگی ها، کمبود آب در قنات و چشمه ها و مخازن زیر زمینی باعث شده است نوع محصولاتی که در شهرستان کاشت می شود، تغییر پیدا کند و محصولاتی که با کم آبی و گرم شدن هوا مقاومت بیشتری دارند، کشت شود.


رستمی گفت: زعفران یک محصولی است که نیاز کمی به آب دارد و از لحاظ درآمدی نسبت به مصرف متر مکعب آب ارزش ریالی بیشتری در تولید دارد و تا اکنون به سطح کشت 1200 هکتار تا1500 هکتار در شهرستان رسیدیم و تا سال آینده این روند ادامه خواهد داشت.


وی افزود: در بحث باغات نیز شاهد کاشت درخت پسته هستیم که پسته هم دارای مقاومت زیادی است وهم  افزایش میزان درآمد محصول را برای کشاورزان در بر خواهد داشت و با توجه به اینکه این نوع محصول کشت جدیدی در سطح منطقه است، ما باید اطلاعات علمی و فنی را بیان کنیم تا آن کشتی که انجام میدهند علمی باشد تا محصولات خوبی برداشت کند.


رستمی ضمن اشاره به اینکه در روش تولید محصول ما باید از همین میزان آب حداکثر بهره برداری را داشته باشیم،افزود: ما باید اصلاح ساختاری را در آبیاری ها انجام دهیم.

 


وی گفت: از ابتدای سال حدود 52 کیلومتر انتقال آب با لوله با اعتبارات بلاعوض دولتی حدود یک میلیارد و سیصد میلیون تومان بوده است که به پایان رسیده و در دهه فجر افتتاح آن انجام شد.

 


مدیر اداره جهاد کشاورزی فریمان افزود: بعد از انتقال آب، اجرای نحوه آبیاری در مزارع در دستور کار است که با سیستم های کم فشار و پر فشار انجام می شود، که از ابتدای سال در حدود 300 هکتار و اعتباری بالغ بر یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان اعتبارات بلاعوض انجام شده و حدود 700 هکتارنیز در دست اجرا است.

 


رستمی در خصوص کشت گلخانه ای گفت: محصولات سبزی و صیفی را دیگر در فضای باز نباید کاشت.

 


وی گفت: در این خصوص ما باید رشد 10الی 20 برابر افزایش عملکرد داشته باشیم که این یعنی 10تا 20 برابر کاهش مصرف آب و می توانیم با آب کمتر تولید بیشتری را داشته باشیم و این نیازمند این است که تکنولوژی گلخانه ها را بالا ببریم و کارکردن با تکنولوژی روز علاوه بر محصولات بیشتر کیفیت بهتری را نیز خواهیم داشت.

 


مدیر جهاد کشاورزی فریمان گفت: از ابتدای سال، 6000تن انواع کود شیمیایی و حدود 2000 تن انواع بذر اصلاح شده در راستای افزایش تولید در بین کشاورزان توزیع شده است.

 


یکی از مشکلات کشاورزان در خصوص کانالهای آب است که رستمی در پاسخ، بیان کرد: کانال انتقال آب در حوزه سد فریمان با فرسودگی مواجه است و با اعتبار دو میلیارد تومانی که از مدیریت آب و خاک استان قول گرفتیم به امید خدا آن را تعمیر خواهیم کرد.

 

وی در خصوص قطع کردن دست دلال ها از بازار کشاورزی که یکی دیگر از مشکلات کشاورزان بود، گفت: یکی از مباحثی که وزارت جهاد پیگیری می کند موضوع زنجیره های تولید است که ازابتدا، فرآوری تولید کننده، اگر نیاز به تبدیل دارد انجام شود و بعد بازاریابی، در حوزه گوشت این کار با کمک کشتارگاه انجام شده است که در حال گرفتن مجوز هستیم.


مدیر اداره جهاد کشاورزی فریمان گفت: انجام این کار به افزایش درآمد دامداران و کشاورزان کمک می‌کند و باعث می شود محصول به صورت مستقیم از دامدار یا کشاورز به مصرف کننده برسد. 

 

وی در پایان ابراز داشت: در بحث سبزی و صیفی نیز کار تعاونی گلخانه داران به مراحل پایانی رسیده است و شورای شهر مشهد این قول را به ما داده است که بتوانیم در هفده بازار مشهد که در اختیار شهرداری است غرفه بگیریم و محصولات سبزی و صیفی را مستقیم از کشاورز به دست مصرف کننده برسانیم. 

 

انتهای پیام/