حسن نباتی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ گفت: جلسه پیگیری بازگشایی شاهان گرماب برگزار شد و در این جلسه مدیران شهرستان فریمان خواستار شروع به‌کار سرمایه گذار در شاهان گرماب شدند.

 

وی بیان کرد: حسینی معاون هلال احمر استان، کار سرمایه گذاری را تقریبا تمام شده خوانده است.

 

نباتی در پایان تصریح کرد: امیدواریم در نوروز ۹۷ شاهد بازگشایی اولیه شاهان گرماب باشیم.

 

چشمه آبگرم شاهان گرماب در  ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، در حوالی دهستان سفید سنگ بخش قلندر آباد فریمان و پنجاه کیلومتری شهر فریمان، در نقطه ای کوهستانی قرار گرفته است.

 

در اهمیت شاهان گرماب همین بس که گفته می شود، این مکان یکی از سه آبگرم معدنی، دارای خاصیت درمانی بی نظیر و همچنین تنها آبگرم معدنی قابل شرب در ایران است که از قدیم الایام مورد توجه و استفاده مردم سراسر کشور بوده است.

 

یکی از دلایلی که اهمیت این مکان را دوچندان کرده، نزدیک بودن این چشمه آب گرم به مشهد مقدس، دومین کلانشهر مذهبی جهان و پایتخت معنوی ایران است و نکته قابل توجه اینکه آبگرم شاهان گرماب، ۴۸ درجه سانتیگراد حرارت دارد و در سالهای مختلف خشکسالی و یا سالهای پربرکت و پربارش، مقدار آن کم یا زیاد نشده و از دل کوه می‌جوشد.

 

با این وجود در حال حاضر سفر به این منطقه توصیه نمی شود، زیرا چند سالی است به علت عدم رعایت برخی مسائل بهداشتی، اجازه استفاده از این چشمه و نیز بنای اطراف آن به گردشگران داده نمی شود و به علت عدم رعایت اصول بهداشتی و به دستور شبکه بهداشت شهرستان فریمان، این چشمه پلمب شده است؛ این در حالی است که پیش از این اتفاق، سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مجموعه شاهان گرماب دیدن می کردند.

 

پلمب مجموعه نیز، بنا به گفته رئیس شبکه بهداشت و درمان فریمان، به دلیل دفع غیربهداشتی فاضلاب حمام، کشتار غیرمجاز دام در محل و همچنین ضدعفونی نشدن حمام، هنگام تعویض شیفت بانوان و آقایان بوده است. 

 

انتهای پیام/