به گزارش صبح توس؛ مهدی چکنه عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، اظهار کرد: منابع طبیعی یکی از موضوعات اساسی هر کشور بوده و توسعه پایدار جوامع در سایه حفظ وتوسعه منابع طبیعی به سرانجام می رسد.

 

وی با بیان اینکه ما وارثان منابع نیستم، بلکه امانتداران برای آیندگان هستیم، ادامه داد: منابع طبیعی موضوعی فراملی بوده، چراکه فقط به یک حوزه سیاسی و اقلیمی محدود نیست و افزایش گرد و غبار در برخی از استان ها مصداق این موضوع است.

 

وی با بیان اینکه اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، اداره ای حاکمیتی محسوب می شود و یکی از وظایف اولیه آن حفاظت از این نعمت خدادادی به عنوان بیت المال است، افزود: در اصول مختلف قانون اساسی به اهمیت حفظ و توسعه منابع طبیعی اشاره و حفاظت از آن به عنوان وظیفه ای همگانی و عمومی ذکر و تلقی شده است.

 

چکنه تصریح کرد: طبق قانون، تمام ارگان ها و سازمان ها موظف هستند که در حوادث مرتبط با منابع طبیعی اقدامات لازم را انجام دهند، چراکه در غیر اینصورت طبق قوانین با مسئولین متخلف برخورد خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه بیشتر مراتع شهرستان قوچان نیمه متراکم و کم متراکم است، خاطرنشان کرد: چهار هزار  و 400 هکتار از مراتع این شهرستان بسیار متراکم، 89 هزار هکتار نیمه متراکم و بیش از 83 هزار هکتار هم کم تراکم هستند.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در پایان گفت: در راستای توسعه و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست در هفته جاری بیش از 30 هزار راس اصله نهال با مشارکت شهرداری میان شهروندان توزیع و غرس خواهد شد.

 

انتهای پیام/