به گزارش صبح توس؛ این روزها کشاورزی بجستان با وجود خشکسالی های مکرر و سرمازدگی، در حال نابودی است، مردم بجستان و بالاخص کشاورزان روی به دامداری آورده اند و در این مسیر با مشکلات انسانی و مدیریتی برخورد کرده‌اند که به شدت آنها را گله مند کرده است.

 

از آنجایی که بجستان یک شهر در حاشیه کویر است و حیات این شهر تضمینی برای تامین امنیت این منطقه است، مدیران، دولتی ها و همه تصمیم گیران نظام باید برای حفظ و توسعه این شهر بکوشند تا به این واسطه قدمی در راستای تامین امنیت منطقه برداشته شود.

 

حال در همین راستا به گپ و گفتی با چند دامدار پرداختیم و مشکلاتشان را جویا شدیم هرچند پیش از این به کرات این مشکلات به گوش ما رسید و برای حل آن‌ها چندین بار با مسئولان مرتبط صحبت شده بود و قول‌هایی هم گرفته شد؛ اما تا به امروز هیچ اقدامی صورت نگرفته بود.

 

یکی از این دامداران که زندگی خود را وقف تنها گاوداری خود کرده بود به خبرنگار ما گفت: بیش از 18 سال است در همین مکان مشغول این حرفه هستم، اولین گاورداری این منطقه (دشت ایزدی بجستان) قبل از انقلاب راه اندازی شده است، حالا بعد از 40 سال وجود گاوداری در این منطقه و 18 سال حضور من در این دشت، برما خورده گرفته شده که نباید در این مکان باشید و در اینجا استاندارها رعایت نشده است.

وی ادامه داد: با وجود گفته ها و خواسته مسئولان شهرستان بجستان برای جابجایی دامداران، دو سوال مطرح می شود، چرا طی این 40 سال که در این منطقه گاوداری بنا می‌شد کسی نبود جلوشان را بگیرد و چرا شهرداری مجوز ساخت و سازها به این سمت را تا به امروز میداده؛ اگر کسی وارد حریم شده است این شهر بجستان است که وارد حریم دامداری ها شده است نه ما.

 

این دامدار جوان به مشکلات آب این منطقه پرداخت و ابراز کرد: متاسفانه برخی اوقات قیمت آب از شیر برای ما گرانتر تمام میشود!!! همچنین 160 دامدار این منطقه از یک انشعاب آب استفاده می‌کنند و با این وجود و طول چند کیلومتری لوله بعد از کنتور و خرابی های آن توسط خود دامدار ترمیم می‌شود و برخی اوقات به دلیل مشکلات ترمیم زمان بر میشود که در نهایت هزینه اتلاف آب را نیز باید دامدارن پرداخت کنند.

 

وی ادامه داد: آخرین قبض این منطقه؛ برای هر متر معکب 60 هزار ریال هزینه در برداشت که قبض 45 روز یک گاورداری 40 راسی شش میلیون ریال بود، مگر چه میزان در ماه شیر میفروشیم که این مبالغ را از ما توقع دارند؟!.

 

یکی دیگر از دامداران در اعتراض به عملکرد برخی از مسئولان شهرستان بجستان اظهار کرد: برخی گاورداری ها را چند صد میلیون می‌دهند تا دایر شود ولی ما وام چند صد میلیونی نمی خواهیم فقط آب و برق میخواهیم و برای این آب و برق کمک هم میکنیم، تا کمی از سختی هایی که متحمل می‌شویم کاسته شود، ما بخاطر نبود برق در این منطقه تلفات میدهیم، سال گذشته بخاطر نبود برق 11  گوساله ام تلف شدند؛ دامداران این منطقه بدون هیچ وامی سالانه به اندازه چندین میلیاردی که دولت وام میدهد شغل ایجاد و شیر تولید کردیم؛ اما برخی ها از این حرکت خود جوش ناراحت هستند و سنگ اندازی میکنند.

 

همچنین دامداران از بدهی چند میلیونی خود بابت خوراک دام گفتند و اذعان کردند: شرایط سخت و عدم وجود خوراک دام مرغوب تولید شیر ما را پایین می آورد و این کاهش تولید باعث شده که توان مالی برای گرفتن کارگر نداشته باشیم و با چندده گاو تنهایی گاوداری را اداره کنیم.

 

جوان دیگری که چند گاو خود را برای فروش گذاشته بود و برنامه داشت برای کار عازم تهران شود، گفت: از سال 90 پیگیر برق این منطقه هستیم و در سال 92 موفق شدیم تیرهای برق یک مسیر را با هزینه خود دامداران برپا کنیم که متاسفانه طی این چهار سال هیچ گونه اقدامی برای برق دار کردن این منطقه صورت نگرفته است و امسال و بعد از تغییر مدیریت اداره برق بجستان، کمی پیگیری بیشتر شد و به این رسیدیم که باید 45 میلیون ریال دیگر برای هر انشعاب هزینه کنیم تا کنتور به ما واگذار شود که این در توان مالی ما نیست.

 

دامداران بجستان بر این باوراند که چنانچه مسئولان به فکر اینها هستند چرا خدماتی به آنها ارائه نمیدهند، چرا امتیاز آب مجتمع دامداری ها بلااستفاده افتاده است و به صورت موقت واگذار نمی‌کنند تا این همه هزینه بر دوش دامدارن سنگینی نکند، چرا اداره برق این هزینه زیاد را بر دوش دامدارن گذاشته است.

 

در همین راستا به سراغ مهدی میری، مدیر اداره برق شهرستان بجستان رفتیم و بعد از تشریح گفته های دامداران علت گرانی انشعابات برق این منطقه را جویا شدیم.

 

میری به مشکلات عدیده این منطقه پرداخت و اظهار کرد: در این منطقه با چند مشکل روبر هستیم از طرفی در محدوده شهری نیست و این امر باعث شده تا طبق دستو العمل توانیر، باید هزینه ها را خود مالکین متقبل شوند و از طرفی بعد از تیر گذاری که در سال 92 صورت گرفته است و ساخت سازی هایی که انجام شده حریم تیر برق ها رعایت نشده است و باید مجدد تیرها جابجا شوند.

 

وی ادامه داد: مشکلات فوق هزینه‌ها را بالا می برد و این هزینه ها نیز بردوش مالکین است و از دست اداره برق و تصمیم گیرنده های شهرستانی و استانی خارج و طبق بخشنامه کشوری است که نمیتوان خلاف آن اجرا کرد. با مراجعه حضوری چند تن ازدامدارن دشت ایزدی به این اداره راهکارهایی را مطرح کردیم تا هزینه ها کاهش بیاید که یکی از آن راهکارها نصب کنتور در محل ترانس بود که به این دامدارن منعکس کردیم.

 

میری به مسئله هزینه ها پرداخت و عنوان کرد: هزینه ها دو بخش دارد یک بخش آن اجرائیات است که باید پیمانکار گرفت و انجام داد که اداره برق در آن هیچ نقشی ندارد و فقط بحث تهیه نقشه است، در دو حالت نقشه را تهیه کردیم تا هر کدام هزینه کمتری به دنبال داشته باشد اجرا شود و قسمت دوم هزینه انشعاب است که طبق بخشنامه اخذ میشود و سرانجام در بحث هزینه ها اداره برق بجستان هیچ نقشی ندارد.

محمد شجعی، معاون جهاد کشاورزی بجستان در همین راستا به خبرنگار ما گفت: مسئول صدور مجوز سازمان نظام مهندسی است که با توجه به قوانین و استانداردهای خودشان مجوز صادر می‌کنند وظیفه جهاد تغییر کاربری است و اگر دامداران دشت ایزدی بتوانند مجوز اخذ کنند هیچ گونه مشکلی با واگذاری انشعابات ندارند.

 

وی ادامه داد: موانع پیش روی اخذ مجوز برای آن دامداری ها عدم توجه به نکات بهداشتی، عدم رعایت فواصل دامداری ها و همچنین وجود در حریم شهر است که اینها اخذ مجوز برای این دامدارن را غیر ممکن کرده است، رایزنی های صورت گرفت تا بصورت موقت انشعاب آب و برق هر چند با تعرفه آزاد واگذار شود تا کمی از مشکلاتشان کاسته شود.

 

شجعی به مجتمع دامداری شهر بجستان اشاره و عنوان کرد: تنها راه برون رفت از مشکل دامدارن بجستان احداث مجتمع دام در این شهر است در همین راستا چند سالی است مشکلاتی داریم و هفته گذشته مجمع عمومی دامدارن گرفته شد و پنج نفر انتخاب شدند تا پیگیر مجتمع دام شوند و انشالله در شش ماه اول سال زمین ها به دامدارن واگذار تا خودشان دامداری ها را بسازند و با نقل مکان دامداران به مجتمع دام جدید، مُهری بر پایان مشکلاتشان باشد.

علی دانشوری، مدیر آب و فاضلاب شهری بجستان در خصوص این دشت و مشکلات آن به خبرنگار ما گفت: ما به کسی انشعاب واگذار میکنیم که مجوز داشته باشد، یا دستور واگذاری انشعاب توسط فرمانداری و یا اداره جهاد کشاورزی به ما اعلام شود، هیچ کس در این منطقه مجوزی ندارد، و درخواستی از اداره مربوطه در راستای واگذاری انشعاب در این منطقه به ما نرسیده است.

 

دانشوری خاطرنشان کرد: با تایید استان از دیر هنگام یک انشعاب حجمی با تعرفه 26 هزار ریال در مترمکعب به این منطقه واگذار شده است و در صورتی که موافقت با نصب انشعاب در این منطقه اخذ شود تعرفه ها به کمتر از 10 هزار ریال کاهش و همچنین هزینه های اتلاف آب نیز کاهش پیدا می‌کند.

انتهای پیام/