به گزارش صبح توس؛ امروز، سید ابوالقاسم موسوی در دوره آموزشی ویژه زنبورداران شهرستان کاشمر گفت: تعداد کندوهای زنبور عسل شهرستان 21 هزار کندو می‌باشد که 213 زنبوردار به طور مستقیم به امر نگهداری و پرورش زنبور مشغول می‌باشند.

مدیر جهادکشاورزی کاشمر ادامه داد: به طور متوسط در شهرستان کاشمر از هر کندو هفت کیلو عسل برداشت می‌شود و به طور معمول زنبوردار طی دو مرحله، یک بار در اواخر خرداد که به عنوان عسل بهاره و یک بار در مهر ماه که به عنوان عسل پاییزه شناخته می‌شود؛ برداشت محصول را انجام می‌دهد.

وی یادآور شد: به منظور بهبود وضعیت تولید عسل و ارائه آموزش‌های لازم به زنبورداران، دوره آموزشی به همت اداره بهبود تولیدات دامی و تعاونی زنبورداران شهرستان برگزار شده و کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نکات کاربردی در مدیریت صحیح کلنی زنبور عسل و اهداف زنبورداری را به شرکت کنندگان آموزش خواهد داد.

در ادامه این جلسه کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اقدامات مدیریتی کلنی زنبور عسل را شامل بهره‌مندی هر چه بیشتر از کلنی‌های زنبور عسل، سلامتی و پایداری کلنی‌ها  و استفاده مطلوب از طبیعت برای بهره‌وری بیشتر عنوان کرد.

مجید عاکف اظهار داشت: رسیدن به اهداف زنبورداری که تولید عسل، تولید ملکه، تکثیر کندوها و در نهایت فروش آن‌هاست مستلزم مدیریت صحیح کلنی زنبور عسل می‌باشد.

وی ادامه داد: تغذیه زنبورها و زمستان گذرانی کندوها و بررسی زمان مهاجرت آن‌ها، چگونگی تولید ملکه و تکثیر ملکه  نیازمند مدیریت دقیق بر پایه اطلاعات علمی می‌باشد.

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بهترین نژادهای موجود در منطقه را قفقازی و کارنیکا دانست و اضافه کرد: اصلاح نژاد زنبورها بخصوص ملکه در زنبورداری دارای اهمیت بسزایی می‌باشد.

همچنین در این دوره پناهنده مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان در خصوص جایگاه زنبورداری در استان و شهرستان‌ها نکاتی را یادآور شد و اضافه کرد: برگزاری این‌گونه دوره‌های آموزشی با حضور زنبورداران باعث افزایش سطح آگاهی آن‌ها و در نتیجه بهبود تولید خواهد شد.

انتهای پیام/