عباس کرخی در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ گفت: هنرمندان نیشابوری تاکنون در زمینه های مختلف هنری توانسته اند با خلق آثار منحصر به فرد گام سبقت را از دیگر شهرستان ها بربایند، نخستین نمایشگاه طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی آثار بانوان هنرمند نیشابوری در محل نگارخانه آتیه نیشابور در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

وی افزود: نمایشگاه طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی آثار بانوی هنرمند نیشابوری «زهره شمشیرگران» با 250قلم سفال رنگ آمیزی شده و200 سفال مینا وطلاکاری در معرض دید عموم قرار دارد.

 

کرخی خاطرنشان کرد: نمایشگاه طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی به صورت دکوپاژ شده و با استفاده از بهترین رنگ های آلمانی و طلای ترک و هلندی ساخته شده که در معرض دید عموم علاقه مندان قرا گرفته است. 

 

عراقی یادآورشد: میناکاری یا میناسازی هنری است که سابقه‌ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می‌شود و طلا تنها فلزی است که به هنگام ذوب شدن مینا اکسید نمی‌شود از این‌رو امکان اجرای طرحی همراه با جزئیات و با شباهت هر چه تمام‌تر بر روی مینا را ایجاد می‌کند.

 

وی عنوان کرد: شکل‌گیری مینا نیز از ترکیب اکسیدهای فلزات و چند گونه نمک در مجاورت حرارت بالا(۷۵۰ تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد) می‌باشد که رنگ‌ها در طول زمان و بر اساس دما بوجود می‌آیند. امروزه در ایران کانون تولید میناکاری شهر اصفهان می‌باشد و استادان برجسته‌ای در تولید آثار مینا مشغول به فعالیت هستند.

 

این مقام مسئول به هدف این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه با هدف ترویج هنر طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی در بین جامعه هنری به خصوص جوانان و تشویق این قشر مهم جامعه و نقد و بررسی آثار ایشان برگزار شده است.

 

معاون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور تصریح کرد: نمایشگاه طراحی و طلاکاری روی ظروف چینی تا 17 اسفند96 هر روز از ساعت 10 الی 13 و 17 الی 20:30 بعدازظهر در محل نگارخانه آتیه واقع در خیابان بلوار امیرکبیر یک نیشابور پلاک 11  بر پا می باشد و در معرض دید عموم قرار دارد.

 

انتهای پیام/