به گزارش صبح توس؛ رسم نشانه گذاری آنقدر در میان مردم جا افتاد که کم کم و به مرور زمان شغل سنگ تراشی نیز ایجاد شد و در کنار آن حکاکی ها و تراشکاری هایی هم برای سنگ قبرها به وجود آمد.

 

در این مسیر روز به روز نبوغ سنگ تراشان افزون شد تا جایی که با رشد قبرستان ها می توان این دعا را داشت که حرفه سنگ تراشی هم رشد کرد و برای مشتریان خود هرروز خلاقیتی نو از آستین بیرون آورد!

 

رخدادی جدید در سنگ قبرها

در مشهد آرامستان های زیادی وجود دارند که به حتم هرکدام از ما یک بار در طول عمر خود سری به آنان زده ایم؛ یکی از این آرمستان ها، بهشت رضا در فاصله 20 کیلومتری جاده مشهد-نیشابور است.

 

چنانچه این روزها به این بهشت مراجعه و کمی به ظواهر سنگ قبرها نگاه کرده باشید، شاهد رخدادی جدید در سنگ قبرها بوده اید. شاید پیش از این شما هم بسیار دیده بودید که برروی سنگ قبرها شعری و یا نشانه ای مانند تسبیح، کامیون، گلدان و غیره حک می شد.

 

به مرور زمان شاهد این بودیم که تصاویر آقایان نیز برروی سنگ قبر حک می شد و یا حتی چندی پیش ملاحظه شد که تصاویر خانم ها با چهره هایی موجه برروی سنگ قبرها حک شده؛ هرچند که برای بسیاری این موضوع قابل پذیرش نبود و بسیاری به مانند فیلم «طبقه حساس» حتی نام خانم ها را برسنگ قبرشان نمی آوردند و به فامیل اکتفا می کردند؛ اما باز هم از نظر عرفی می شد با این موضوع کنار آمد؛ اما پدیده نوظهوری که این روزها برروی برخی از سنگ قبرهای بهشت رضا (ع) به چشم می خورد نه تنها از نظر عرفی قابل پذیرش نیست، بلکه از منظر شرع نیز این گونه اقدامات جایی ندارد و در اعمال میت نیز می تواند تاثیرات منفی داشته باشد.

حداقل اینجا رعایت کنند

یکی از مراجعان به بهشت رضا (ع) درباره نوع نگاه عمومی مردم به سنگ قبرهایی که چهره خانم ها با ظاهری جذاب حکاکی شده است، می گوید: این کارها و این گونه رفتارها برای این مکان بسیار زشت است و توقع می رود مردم حداقل اینجا که خانه آخرت شان است برخی مسائل را رعایت کنند.

 

خانم اسدی یکی دیگر از مراجعان؛ می گوید: چنانچه هدف این است که به دیگران بفهمانند متوفی آن ها جوان بوده است می توانند از راه های دیگری استفاده کنند. این تصاویر در مواردی باعث جذب نگاه هایی می شود که نظرات دیگری دارند و مانند یک عکس پروفایل جذاب به آن نگاه می کنند!

 

جمع آوری فوری سنگ ها

در ارتباط با رخداد حکاکی چهره نامناسب خانم های متوفی برروی سنگ قبرشان؛ گفت و گویی انجام می دهیم با مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدوی دامغانی ضمن اظهار بی اطلاعی از  وجود چنین سنگ قبرهایی در بهشت رضا(ع)، می گوید: قطعا وجود چنین تصاویری از نظر عرفی صحیح نیست و فردوس ها با اینگونه رفتارها برخورد می کند.

 

وی می افزاید: به خانواده های متوفی اخطار خواهیم داد و با این رفتار برخورد خواهیم کرد.

 

 مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد ضمن دریافت آدرس دقیق بلوک سنگ های مشاهده شده از خبرنگار ما؛ از جمع آوری فوری این سنگ ها خبرداد.

***

در پایان شاید این حق را بتوان به خانواده های برخی از متوفیان داد که با تصویری می خواهند یاد و خاطره عزیزشان را زنده نگاه دارند؛ اما شاید دقت به این نکته که سنگ قبر هم مثل پلاک خانه در منظر عموم است و فضایی خصوصی نیست؛ خالی از لطف نباشد.

 

گزارش: لیلا جان‌قربان

انتهای پیام/