قدیر صالحی در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: تولید نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی نهادهای مختلف دارد، چراکه بدون حمایت کافی، در بحث تولید کاملاً متزلزل هستیم به عنوان مثال ما در کاشمر دارای معادن غنی می‌باشیم؛ اما بهره‌ای از آن‌ها نمی‌بریم.

 

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت کاشمر ضمن بیان اینکه باید موانع تولید برداشته شود، ادامه داد: در واقع ما نیاز به یک انقلاب در این بخش داریم و این در حالی است که مقام معظم رهبری چندین سال است بر موضوع اقتصاد و اشتغال تأکید دارند، ولی آن گونه که باید و شاید به این موضوع توجه نشده است.

 

وی افزود: تولیدکنندگان زمانی که با مشکل مواجه می‌شوند برای دریافت وام از بانک‌ها اقدام می‌کنند در صورتی که این گره‌گشا نیست و باید موانع موجود در این مسیر برداشته شود و تولیدکننده هم به تنهایی نمی‌تواند، بلکه باید هم قانون قوی وجود داشته باشد و هم ادارات مانند نخ تسبیح پشت سر هم از تولیدکننده حمایت کنند، ولی متأسفانه گاه مشاهده می‌شود که خود ادارات ما در تقابل با یکدیگر هستند و به گونه‌ای برخورد می‌کنند که گویی حمایت از تولید ربطی به آن‌ها ندارد.

 

صالحی یادآور شد: متأسفانه ادارات ما از یکدیگر دور هستند و بایستی این‌ها دور یکدیگر جمع شوند و روال ثابتی را برای حمایت از تولید در نظر بگیرند، ولی متأسفانه ما شاهد هستیم که به عنوان مثال اداره دارایی تنها به فکر گرفتن پول از تولیدکننده هستند و دیگر به این فکر نمی‌کنند که سرنوشت این تولیدکننده چه می‌شود.

 

وی ادامه داد: برای یک شرکت تولیدکننده در کاشمر در سال 91 مبلغ 200 میلیون، برای سال بعد مبلغ 800 میلیون و برای سال بعد از آن مبلغ چهار میلیارد و 200 میلیون مالیات در نظر گرفته شده که با دوندگی زیاد این مبلغ به یک میلیاد و 500 میلیون کاهش یافته و حالا باید گفت آیا درست است در شهر کاشمر که به لحاظ اقتصادی ضعیف است و جوانان بیکار زیادی دارد این همه مالیات از یک تولیدکننده دریافت شود؟

 

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت کاشمر خاطرنشان کرد: شاهد هستیم که به دلیل گرانی مواد اولیه، قیمت فروش محصولات تولیدی هم افزایش می‌یابد، بنابراین تولیدکننده این وسط سودی نمی‌کند؛ اما می‌گویند چون مبلغ بیشتری فروخته‌ای باید مالیات بیشتری بدهی!

 

وی افزود: ما امروز شاهد بروز آسیب‌های اجتماعی زیادی در کاشمر از جمله افزایش طلاق هستیم که یک علت مهم آن بیکاری و فقر است و این هم به دلیل نبود کار و شغل مناسب است که حل این مشکل جز با حمایت از تولیدکننده راه دیگری نخواهد داشت.

 

صالحی گفت: هزاران نفر در این شهر هستند که سرمایه دارند؛ اما به دلیل مشکلات موجود حاضر به سرمایه‌گذاری نیستند چون از موانع و مشکلات پیش روی کار تولیدی می‌ترسند، بنابراین مشکل بیکاری در این شهر همچنان باقی می‌ماند.

 

انتهای پیام/