به گزارش صبح توس؛  محمدرحیم نوروزیان در دومین مجمع مشورتی اصحاب رسانه شهرستان مشهد با موضوع خدمات سفر، زیارت و گردشگری در محل فرمانداری مشهد گفت: ما رویکرد واحدی نداریم. باید به این اجماع برسیم و این موضوع را مشخص کنیم. باید دکترین داشته باشیم و تفاهم داشته باشیم. ما نیازمند این نگاه واحد هستیم.

وی ادامه داد: می شود اختلاف نظر داشت. در مورد آسیب‌های اجتماعی این اجماع حاصل شده است ولی در موضوع زیارت هنوز این اجماع موجود نیست.

معاون استاندار و فرماندار مشهد عنوان کرد: در خصوص فعالیت بخش خصوصی نیز ریشه امر به اجماع باز می‌گردد. بخش خصوصی باید بسیاری از جاذبه‌ها و نمادها را توسعه دهد زیرا تمایلات و تفریحات مردم در کشور ما متفاوت است. 

لزوم ایجاد تفکیک بین بافت تاریخی و بافت فرسوده

نوروزیان تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در مشهد وجود دارد این است که بین بافت تاریخی و بافت فرسوده تفکیکی وجود ندارد. این مساله در همه مباحث مربوط به شهر مشهد دیده نمی‌شود. باید توجه داشت همه این‌ها بافت تاریخی محسوب نمی‌شود و باید بافت فرسوده نوسازی شود. 

وی خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است که باید میراث فرهنگی در این خصوص مدیریت ویژه‌ای داشته باشد. اینکه ابتدا میراث فرهنگی بافت تاریخی را 28 مورد و سپس 34 عنوان می کند، اقدام صحیحی نیست. شهرداری نیز در این خصوص مدعی است که ابتدا 24 مورد بافت تاریخی مشخص شده بود. شهرداری بر همین مبنا حفظ آثار و نوسازی بافت تاریخی را صورت می‌دهد. این مسایل گاهی خلط می‌شود و تحلیل نادرست و اطلاعات غلطی به مردم داده می‌شود که ذهنیت ایجاد می‌کند. در این خصوص میراث فرهنگی کوتاهی کرده و باید این آثار را به درستی مشخص کند نه اینکه وقتی اثری تخریب شد، در مورد آن تصمیم گیری شود.

معاون استاندار و فرماندار مشهد در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: در جلسه‌ای که با اتحادیه‌ها برگزار کردیم، مشکل صنف هتل‌داران این بود که در بهترین شرایط حداکثر 60 درصد ظرفیت این هتل‌ها پر می‌شود. از دیگر سو حدود 200 واحد اقامتی در مشهد وجود دارد که ادارات و دستگاه‌ها آن را برپا کرده‌اند. این به نوعی هتلداری است و هم هزینه‌هایی را بر دوش آن نهاد بار می‌کند در حالی که بخش خصوصی در این حوزه به صورت میلیاردی سرمایه گذاری کرده است. ما دنبال پیگیری این مساله هستیم تا با جهت گیری‌ها و سیاست گذاری‌هایی این مساله حل شود.

نوروزیان اضافه کرد: البته باید توجه داشت همه مردم کشور ما نیز قادر به استفاده از هتل نیستند. اگر هتل‌ها بتوانند خدماتی متناسب با درآمد مردم ارایه دهند، مردم نیز از این وضعیت استقبال خواهند کرد. البته باید سعی کرد خدماتی نیز ارایه شود تا اگر جلوی اسکان مسافر در مساجد و حسینیه‌ها گرفته شد، هتل‌ها بتوانند به مردم خدمات دهند.

وی گفت: در حال حاضر نیز از طرف فرمانداری مشهد این ابلاغ صورت گرفته که دستگاه‌های خدمات‌رسان به هیچ وجه حق ندارند ارایه خدمات به هتل‌ها را قطع کنند و باید با مدارا مسایل را حل کنند و البته در کنار این موضوع باید نوع ارتباط ما با زائر تعریف درستی داشته باشد. این مساله در مورد گروه‌های مختلف اجتماعی دیده می‌شود.

فرماندار مشهد عنوان کرد: ارتباطات ما حداکثر در سطوح دوگانه است. به عنوان نمونه با هنرمندان، اصناف، سیاسیون، رسا‌نه‌ها و... این جلسات را داریم. ولی این کفایت نمی‌کند. در همین اغتشاشات اخیر ما هیچ وقت با کسانی که در این اغتشاش بودند تاکنون گفت‌و‌گو و نشستی نداشته‌ایم. این‌ها نه سخن ما را می شنوند و ما هم مسایل آن ها را نمی‌بینم.

نوروزیان ادامه داد: ما در مساله ارتباط زوار نیز این مساله را داریم. یک دغدغه ما این است که باید محصولات ما و اقتصاد ما و فرهنگ زوار را به ایشان ارایه کنیم. یک راه راه اندازی رادیو زائر بود. ولی این مساله به این مفهوم نیست که ارتباط به طور کلی برقرار شد. زیرا ما هنوز در این زمینه اینکه دغدغه زائر چیست هم مساله داریم. 

وی با بیان اینکه این شهر سالانه حداقل 20 میلیون زائر دارد؛ گفت: آمار میزان ورودی‌های مشهد در 10 ماهه 96 به این صورت است که از طریق ریلی: 2 میلیون و 935 هزار و 467 نفر که رشد 8 درصدی داشته است؛ از طریق هوایی: 2 میلیون و 778 هزار و 739 نفر با 5 درصد رشد؛ از طریق زمینی: 5 میلیون و 774 هزار  و 58 نفر که رشد منفی یک درصد داشته؛ و از طریق خودروهای شخصی: 17 میلیون و 102 هزار و 213 نفر وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 درصد رشد داشته است.

فرماندار مشهد اظهار کرد: جمع کل ورودی مشهد 28 میلیون و 590 هزار و 477 نفر بوده است و در زمینه گردشگر خارجی 1 میلیون 699 هزار و 744 نفر مسلمان و 4003 غیرمسلمان و در مجموع: یک میلیون 737 هزار و 745 در این مدت وارد مشهد شده‌اند.

نوروزیان با اینکه باید دید دغدغه زائر چیست و مبنای ماندگاری آن چیست و برنامه های وی چیست؛ تصریح کرد:در این صورت می‌توان این نظرات را در ستادها ارایه کرد. 

مشهد در موضوع زائران تنبل شده است

وی با اشاره به کم رمق شدن گردشگری در کشور بیان کرد: در جلسه با هتلداران به همین مساله اشاره شد که همیشه فکر می‌کنیم همیشه زائر وجود دارد و ما را تنبل کرده و خلاقیت و ابتکاری وجود ندارد. 

نوروزیان تصریح کرد: گاهی به نظر می‌رسد ما تنها در زیارت تمرکز کرده‌ایم. به هر حال زائران نیز به تفریح نیاز دارند و نگان تک بعدی یک نگاه کاریکاتوری است. همین امروز مراکز تفریحی و گردشگری ما کم است. ما در موضوع تفریحات فقر داریم. نباید محوریت را در زیارت از دست دهیم اگرچه که اگر ما هم بخواهیم این محور را تغییر دهیم نمی‌توانیم و این شدنی نخواهد بود زیرا نام مشهد مقدس با امام رضا(ع) گره خورده و بنابراین نباید این را تقابل را بین تفریح و زیارت ایجاد کرد. 

در موضوع عیاشی اعراب اغراق شد

فرماندار مشهد با اشاره به مطالب مطرح شده در خصوص عیاشی برخی اعراب در مشهد عنوان کرد: کمی این موضوع بزرگنمایی شده است. در همه شهرها این اتفاقات رخ می‌دهد و این شهر هم 3 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد. ما در این شهر هم جنایات و تخلفات داریم. اعراب هم که به این شهر می آیند بین آن‌ها تعدادی افراد مشکل دار پیدا می‌شود. مگر سایر زائرین چنین نیستند؟ اما بخشی از این مساله طراحی شده است تا دعوای عرب و عجم راه افتد. 

وی خاطرنشان کرد: دشمن می‌خواهد نگاه بدبینانه ایجاد کند. مخصوصا که به دلیل اقداماتی که صورت گرفت حضور کشورهای حاشیه خلیج فارس در ایران محدود شد. ولی این موضوع در شورای تامین استان مطرح شد که نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی روی این موضوع حساس باشند تا اسم مشهد اینگونه نباشد. دشمنان این موضوع را ترویج می‌کنند و برخی دوستان نادان هم آن را پخش کردند اما این مساله در حدی نبود که اصلا قابل اعتنا باشد.

نوروزیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بودجه زیارت؛ خاطرنشان کرد: دولت در لایحه خود 15 میلیارد تومان پیش بینی کرده بود که باید ببینیم نتیجه آن چیست.

فرماندار مشهد اضافه کرد: یکی از مسایل ما شفافیت در اطلاعات است. باید بانک اطلاعاتی و شفافیت داشته باشیم و مطمئنا اگر واقعا این باشد که زائر مشهد 30 میلیون نیست و 15 میلیون است آن را اعلام کنیم.منبع؛ ایسنا 


انتهای پیام/