به گزارش صبح توس؛ امروز محمد صادقی در جلسه علنی شورای شهر کاشمر با اشاره به هفته سلامت مردان گفت: با توجه به اهمیت موضوع سلامت مردان، از سال 1385 اولین پنجشنبه اسفندماه هر سال را به عنوان روز سلامت مردان نامگذاری و مقرر شد هر ساله در این روز با هدف حساس‌سازی جامعه، آموزش و فرهنگ‌سازی، در حد امکان مداخلات تشخیصی و درمانی صورت گیرد که با توجه به اهمیت سلامت مردان و برای ایجاد فرصت کافی جهت انجام فعالیت‌ها، برنامه‌های مربوطه در هفته‌ای به همین نام برگزار می‌شود.

 

نایب رییس شورای شهر کاشمر ادامه داد: تأمین سلامت جسمی و روانی مردان در دوره‌های مختلف زندگی و پیشگیری از بیماری‌ها، حساس‌سازی و تبیین جایگاه فرهنگی سلامت در جامعه، ایجاد فرهنگ توجه به سلامتی قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زودهنگام بیماری‌های خطیر و بدون علامت در جامعه مردان، افزایش دسترسی به اطلاعات سلامتی به ویژه از طریق رسانه‌ها، توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی مردان و گسترش فرهنگ همکاری درون‌بخشی و برون‌بخشی در دستگاه‌های مرتبط با وزارت بهداشت در مقوله سلامت از جمله اهداف در نظر گرفتن این روز است.

 

این پزشک عمومی خاطرنشان کرد: سلامت مردان موضوعی است که موجب استحکام و ارتقاء سلامت نیروی کار جامعه بوده و توسعه کشور را در پی خواهد داشت ضمن اینکه مردان نسبت به زنان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و اضطراب‌های شغلی در آن‌ها بیشتر است و از سوی دیگر مردان کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تأخیر می‌اندازند.

 

صادقی افزود: مردها پنج برابر زنان در معرض آسیب‌های ناشی از حوادث هستند و این در حالی است که در بحث سلامت، گروهی که توجه کمتری به آن‌ها شده مردها هستند و شاید این امر به دلیل بافت سنتی جامعه ایرانی و مسئولیت مردان ایرانی در قبال خانواده باشد که وی را بیش از دیگران در معرض آسیب‌ها قرار می‌دهد ضمن آنکه در مسیر گذر جامعه از سنتی به مدرنیته نیز به نظر می‌رسد مردان بیش از زنان از عوارض ٖآن آسیب می‌بینند.

 

نایب رییس شورای شهر کاشمر یادآور شد: مردان ایرانی به دلایل وظایفی که بر عهده دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های شغلی قرار می‌گیرند، بنابراین سر و صدا، ارتعاش، گرما، اشعه و نور، مواد شیمیایی، گرد و غبار، مواد بیولوژیکی، باکتری‌ها، ویروس‌ها، اضطراب و متناسب نبودن شرایط محیط کار از جمله عوامل بیماری‌زا در محیط‌های کاری به شمار می‌رود و هم اکنون «کمردرد» و «آسم» شایع‌ترین بیماری جسمی ناشی از کار در بین مردان می‌باشد.

 

وی گفت: جدای از بیماری‌های کاری، حوادث عمدی از جمله نزاع و خشونت‌ها نیز در میان مردان بیشتر است و سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند و همچنین حوادث ناشی از بیماری‌های مکانیکی جاندار و بی‌جان و همچنین قتل و خشونت، بیماری‌های مزمن انسداد ریه و بیماری‌های قبلی و ریوی، خودکشی، آسم، سوختگی، اسکیزوفرنی و بیماری‌های رفتاری در مردان بیشتر است.

 

صادقی گفت: با توجه به اهمیت بیماری‌ها،‌ بسیاری از مشکلات سلامت به دلایل اقتصادی و اجتماعی قابل مداخله می‌باشند به طوری‌که در برخی کشورها طرحی برای کاهش و یا حتی حذف آن‌ها شروع شده است.

 

وی ادامه داد: رفتارهای پرخطر به ویژه مصرف موادمخدر، الکل و بیماری‌های مرتبط مانند بیماری‌های آمیزشی و هپاتیت نیز در مردان بیشتر از زنان است و اکثر مبتلایان به ایدز در ایران مرد هستند و مطالعات مختلف نشان داده است که مصرف سیگار و الکل نیز در مردان به مراتب بیشتر از زنان است.

 

صادقی افزود: افزایش سن ازدواج در جامعه نیز یکی دیگر از عوامل خطرزای بروز اختلالات روانی در مردان است که البته این موضوع در مورد زنان هم صدق می‌کند.

 

نایب رییس شورای شهر کاشمر با بیان اینکه شعار امسال هفته سلامت مردان «ورزش کلید طلایی سلامت مردان» می‌باشد، اظهار داشت: تغذیه صحیح و فعالیت فیزیکی مناسب از موارد مهم در آموزش شیوه زندگی سالم است، بنابراین داشتن فعالیت بدنی روزانه در حدود 30 دقیقه که ترجیحاً به صورت پیاده‌روی باشد توصیه می‌شود و همچنین مصرف غذاهای سالم و کم نمک و کم چرب و استفاده بیشتر از میوه‌جات، سبزیجات، غلات و ماهی و اجتناب از غذاهای سرخ شده،‌ فست فودها و غذاهای آماده توصیه می‌شود.

 

صادقی تصریح کرد: مردان بایستی وزن خود را در حد ایده‌آل نگه دارند، اندازه دور شکم مردان باید کمتر از 95 سانتی‌متر باشد، چرا که تجمع چربی در ناحیه شکم، نشان دهنده استعداد شخص به بیماری‌های دیابت، چربی خون و ابتلا به بیماری قلبی است.

 

این پزشک عمومی یادآور شد: متأسفانه در بسیاری از موارد، مردان زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که فرصت درمان از دست رفته است و لذا با توجه به این وضعیت به نظر می‌رسد نامگذاری هفته‌ای به نام سلامت مردان می‌تواند علاوه بر اطلاع‌رسانی، فرصتی را نیز برای توجه ویژه به مسائل و مشکلات جسمی آنان فراهم سازد و در این زمینه وزارت بهداشت به عنوان متولی برگزاری هفته سلامت مردان بایستی با آگاه کردن مردم از علائم و روند بیماری‌های پرمخاطره و آموزش‌ شیوه زندگی سالم از ابتلای مردان جامعه به این بیماری‌ها جلوگیری کنند.

 

انتهای پیام/