به گزارش صبح توس؛ میراث فرهنگی هر کشور، استان و شهرستان و حتی روستا بیانگر پیشینه، قدمت و فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه است.

 

وجود بناهای تاریخی در یک منطقه باعث پیشرفت گردشگری و به تبع آن پیشرفت آن منطقه از نظر فرهنگی، اقتصادی ودیگر مولفه ها می شود و این پیشرفت گردشگری به شرطی میسر میشود که زیر ساخت های گردشگری آن منطقه نهادینه شده و سهولت بازدید همگان فراهم شده باشد.

 

شهرستان بردسکن با گستره وسیع دارای بیش از 100 بنای تاریخی و فرهنگی است که چنانچه با برنانه ریزی دقیق این بناها در ابتدای بازسازی معرفی و آماده بازدید گردشگران شود میتواند کمکی برای فرهنگو اقتصاد بردسکن باشد.

 

البته برخی از این بناهای تاریخی دارای مشکلاتی نیز هستند که باید باهمت مسئولین و سایر مردم این مشکلات مرتفع شود.

 

آب انبار سید باقر یکی از این بناها است که در مرکز شهر بردسکن واقع شده است؛ بنایی آجری مربوط به دوره قاجار که متاسفانه به علت قرار گرفتن در تقاطع چهار خیابان از آن به عنوان میدان(فلکه) استفاده میشود.

 

مشکل اصلی در اینجا است که هیچ حریمی برای این بنا در نظر گرفته نشده و حتی خودروهای سنگین نیز از کنار آن عبور میکنند که باعث ایجاد لرزه شده و به این بنا آسیب میرسد.

     

 

مشکل بعدی بناهای تاریخی گلایه مردم روستای رکن از تبدیل محل برداشت آب از آب انبار تاریخی به زباله دانی است که عنوان کردند بارها این مشکل را به مسئولین منتقل کرده اند ولی ترتیب اثر داده نشده است.

     

صابری زارع، رئیس اداره صنایع دستی و گردشگری شهرستان بردسکن در خصوص مشکلات مطرح شده به خبرنگار ما گفت: این نهاد برای ایجاد حریم اطراف آب انبار سید باقر بردسکن بارها از طریق مکاتبات متعدد با شهرداران اسبق بردسکن و شورای ترافیک شهرستان این مشکل را مطرح کرده است که در ابتدا این بنا باید از حالت میدان خارج و نسبت به اختصاص حریم حتی به اندازه یک متر اقدام شود.

 

    

وی افزود: با شروع فعالیت شهردار جدید نیز در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم مشکل این بنا را رفع کنیم.

 

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن در مورد آب انبار روستای رکن آباد میگوید: این اداره با توجه به کمبود نیرو و بودجه در تمام روستاهایی که بنای تاریخی در آنها موجود است اقدام به تشکیل مجمع حافظان میراث فرهنگی متشکل از دهیار، اعضای شورای اسلامی و چند نفر از معتمدین این روستاها کرده است که در نبود کارکنان اداره میراث فرهنگی بتوانند مشکلات بناهای تاریخی حوزه خود را بررسی و نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند.

 

وی اظهار داشت: چنانچه میراث فرهنگی بردسکن نسبت به پاکسازی این بنا اقدام کند بازهم زباله ها به این مکان منتقل خواهند شد، بنابراین باید فرهنگ سازی شود.

 

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن وجود این بنای تاریخی در این روستا را نکته مثبتی دانست، چراکه که این روستا را نسبت به سایر روستاهای مجاور متمایز کرده است.

 

صابری زارع درمورد پرسش خبرنگار ما در خصوص نصب تابلوی شاخص بناها و معرفی آثار تاریخی میگوید: تمامی بناهایی که ثبت ملی شده است دارای تابلو شاخص هستند و سایر بناها به جهت برخی موارد که امکان گفتن علل آن نیست تابلو نصب نشده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی بردسکن بیان کرد: در حوزه صنایع دستی نیز برخی حرفه ها در حال خاموشی بود که به همت سازمان فنی و حرفه ای در حال احیاء آنها هستیم.

 

انتهای پیام/