به گزارش صبح توس؛ طرح ایجاد مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری کاشمر توسط چهار تن از اعضای شورای شهر کاشمر، تدوین و جهت تصویب به جلسه علنی شورا ارائه شد.

 

در مقدمه این طرح آمده است: وظایف متنوع شورای اسلامی را می‌توان در دو حوزه عمده دسته‌بندی کرد؛ اولاً شورا موظف به سیاستگذاری و وضع قوانین مورد نیاز برای حوزه خدماتی خود و ثانیاً موظف به نظارت بر امور ادارات شهر به صورت عام و نظارت بر عملکرد شهرداری به صورت خاص است.

 

انجام این وظایف به ویژه در کارشناسی طرح‌ها و لوایح و همچنین انجام وظایف نظارتی بر فهم شخصی و توانایی علمی عضو شورا و بعضاً به صورت موردی با استفاده از نظر کارشناسان هر حوزه استوار است.

 

اکنون بعد از گذشت چهار دوره از فعالیت شوراهای اسلامی نیاز به مرکزی که بتواند به صورت مستقل نسبت به ارائه خدمات مستمر کارشناسی و مطالعاتی در کنار شورای شهر قرار گیرد احساس می‌شود، بنابراین طرح ایجاد مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی شهر و شهرداری کاشمر تقدیم می‌شود.

 

در این طرح پیشنهادی، کارکرد مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی و شهرداری کاشمر در ساختار شورای اسلامی شهر و شهرداری کاشمر این گونه عنوان شده است:

 

شناسایی، انتخاب و جذب منابع انسانی قوی و صاحب ذکر در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری(فرهنگی، هنری، ورزشی، علمی، مذهبی و فنی)؛ تشکیل تیم‌های تخصصی کاری کوچک از نیروهای فوق‌الذکر در رشته‌های مختلف به تفکیک، جهت برپایی جلسات پایش فکری و ارائه طرح‌های نوآورانه مفید، کم هزینه و زودبازده؛ تشکیل شورای پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک به ریاست شورای اسلامی شهر که مرکب از رؤسای کمیسیون‌های شورا، شهرداری و مدیر مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک شورای اسلامی و شهرداری کاشمر می‌باشد(جهت بررسی و تحلیل و تصمیم‌گیری در موضوعات و طرح‌های کلان مدیریت شهری)؛ تدوین استراتژی شورای اسلامی شهر و شهرداری، منطبق با برنامه تفصیلی شهر در افق بلندمدت.

 

همچنین تدوین برنامه عملیاتی سالانه شورای اسلامی شهر تا قبل از فروردین هر سال و تأیید و تصویب جهت اجرا در شهرداری، تدوین طرح‌های خلاقانه و نوآورانه پیشنهادی منطبق با استراتژی شورای اسلامی شهر و بر اساس مأموریت‌های شورا و شهرداری جهت طرح در کمیسیون‌ها و ارائه به شورای اسلامی شهر جهت تأیید، تصویب و اجرا، فراهم کردن زمینه ارتباط بین اعضای شورا و کارکنان شهرداری با رؤسای ادارات، نهادها و ارگان‌ها جهت هم‌افزایی و بهره‌مندی از ظرفیت و قابلیت سازمان‌ها از دیگر کارکرد‌های این مرکز عنوان شده است.

 

در ادامه این طرح به تبیین جایگاه مرکز پژوهش‌ها و برنامه‌ریزی استراتژیک در ساختار سازمانی شورای اسلامی شهر و شهرداری کاشمر پرداخته شده که در این قسمت ذکر شده است: ارتباط رسمی مرکز صرفاً با رؤسای کمیسیون‌ها، شهردار و رییس شورای شهر است و ارتباط مرکز پژوهش با اعضای شورا و معاونین و کارشناسان شهرداری صرفاً از طریق رییس شورا و شهردار خواهد بود.

 

لوایح تدوین شده از سوی شهرداری قبل از ارائه در صحن در شورای پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک بررسی و در صورت نیاز به مطالعه به کارگروه تخصصی ارجاع و پس از تأیید کمیسیون مربوطه در صحن ارائه می‌شود.

 

طرح‌های تدوین شده از سوی شورای اسلامی شهر قبل از طرح در صحن علنی شورای اسلامی شهر، در شورای پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک تشکیل و پس از مطالعه علمی به کمیسیون مربوطه ارجاع و سپس در صحن شورای اسلامی شهر جهت تأیید و تصویب ارسال می‌شود.

 

طرح‌ها و ایده‌های نو و خلاقانه که از سوی شهروندان چه در فضای مجازی از طریق سایت و چه از طریق حضوری به مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی استراتژیک ارائه شده، ابتدا در شورای پژوهش بررسی و تحلیل شده، سپس به کمیسیون مربوطه فرستاده شده و بعد در صحن جهت تأیید و تصویب، طرح موضوع می‌شود.

 

شایان ذکر است این طرح با امضای آقایان خباززاده، گل‌محمدی، اعمی و صادقی در بیست و هفتمین جلسه علنی شورای شهر ارائه شده و برای اجرا باید به تصویب نهایی در شورا برسد.

 

همچنین در پی ارائه این طرح از سوی چهار تن از اعضای شورا، سه عضو دیگر شورای شهر ضمن تأکید بر اهمیت مقوله پژوهش، از عدم مشورت کافی با تمامی اعضای شورا گلایه کرده و خواستار بررسی بیشتر موضوع شدند.

 

انتهای پیام/